Alżbeta Lenska, Viva! 14/2020
Fot. Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik/Das Agency
O TYM SIĘ MÓWI

Alżbeta Lenska zabrała głos w sprawie depresji: „Ze swoimi lękami walczę codziennie...”

Pełnym emocji wpisem dodała otuchy innym

Rafał Kowalski 24 lutego 2022 08:22
Alżbeta Lenska, Viva! 14/2020
Fot. Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik/Das Agency

Dwudziestego trzeciego lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – cywilizacyjną chorobą duszy. Szacuje się, że na tę smutną przypadłość może cierpieć nawet 350 milionów osób na całym świecie. W tym szczególnym dniu warto poświęcić chwilę tym, którzy być może potrzebują naszej pomocy, rozmowy, bliskości. Wie o tym doskonale Alżbeta Lenska, która poświęciła depresji osobny wpis zarówno rok temu, jak i wczoraj.

Alżbeta Lenska o depresji - fragmenty wpisu z 2021 roku

Aktorka, która w 2018 przeżyła pęknięcie tętniaka mózgu, wie, jak ważne jest, by cieszyć się każdym kolejnym dniem. Niestety codzienność nie jest tak prosta, jak wszyscy byśmy tego chcieli. Nie pomagają pojawiające się przytłaczające myśli czy stany lękowa. Alżbeta Lenska zamieściła 23.02.2021 na temat depresji szczery wpis na Instagramie. „Choć nie wyglądam na kogoś kto może mieć z tym coś wspólnego, to uwierzcie mi, że jest mi to bardzo bliski temat... Łzy, brak wiary w siebie, czarne scenariusze, ściśnięty żołądek i brak chęci wyjścia z łóżka - znam to bardzo dobrze, ale przez to, że miewam te momenty bardzo pracuję nad tym żeby znaleźć sposób jak pozbywać się tego z głowy i znaleźć złoty środek żeby nigdy nie wracały”, napisała rok temu w pierwszych zdaniach.

Dalej podzieliła się swoimi sposobami na odzyskanie sił fizycznych i psychicznych. „Jeszcze nie znalazłam idealnego antidotum, ale cieszę się, że zawsze po chwili dołka zbieram się w górę. Chyba dzięki temu, że mam wsparcie, przez to że zawsze jestem zawzięta w pracy nad tym żeby ogarnąć temat, czytam miliony książek i słucham cały czas mentalne audiobooki, medytuję i próbuje dogadać się z sobą w tych złych momentach”, czytaliśmy na Instagramie gwiazdy. „Po długiej pracy nad tematem stanów depresyjnych, wiem że warto wsłuchać się w siebie i nie być złym na to że ma się gorsze chwile, ale warto powtarzać sobie kilka rzeczy żeby nie pochłonęły Cię te czarne chmury”, pisała aktorka.

Ulubienica widzów podawała też przepis na to, jak pozwolić sobie pomóc samemu. „Masz gorszy nastrój i nie masz chęci się ruszyć? Ok, daj sobie chwilę żeby odpocząć, ale pamiętaj żeby mówić do siebie, że jesteś wyjątkową, wspaniałą i niepowtarzalną istotą jedną z miliarda ludzi na tej ziemi - to całkiem niesamowite być TOBĄ❤Pamiętaj żeby KOCHAĆ i SZANOWAĆ SIEBIE bo zasługujesz na to. A jak potrzebujesz pomocy, to nie bój się o nią poprosić - bo zawsze ktoś się znajdzie żeby przy Tobie być”, zakończyła.

I choć nie ma jednej uniwersalnej i dobrej recepty na to, jak walczyć z depresją, słowa aktorki pomogły wielu osobom. „Chciałabym mieć taka przyjaciółkę”, „Piękny post, pięknie napisany”, „Chorowałam na depresję, ciągle mam do niej skłonności. Monitoruję swój stan i wspieram jak tylko mogę 🤗 Stosuję podobne techniki. Też się dziś podzieliłam w poście o swojej chorobie. Trzeba mówić o depresji. Dziękuję” – przeczytaliśmy w komentarzach, w których zostawiono też wiele ikon serc.

CZYTAJ TAKŻE: Bartek Jędrzejak poruszająco o walce z depresją. „Przestałem jeść, schudłem”. Jak udało mu się pokonać chorobę?

Kolejny wpis Alżbety Lenskiej o depresji - fragmenty 2022

Z kolei wczoraj przy okazji kolejnego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją partnerka Rafała Cieszyńskiego przyznała, że wciąż musi walczyć z objawami tej cywilizacyjnej choroby. „Ja ze swoimi lękami, przeciwnościami, dołami a czasem nie wiadomo skąd chęcią płakania walczę CODZIENNIE! Wiem, trudno w to uwierzyć jak widzi się zawsze uśmiechniętą osobę, ale tak jest, że każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem…dlaczego? Powodów jest pewnie wiele, ale najmocniejszy pojawił się po tym jak przez chwilę ważyły się moje losy czy w ogóle tu zostanę…Na początku czułam jednie radość i cieszyłam się tym, że jestem mega szczęściarą, ale z czasem chociaż jestem silna i zdrowa, to ta świadomość braku wiedzy ILE czasu tak naprawdę mi tu zostało jest dla mnie przytłaczająca…”, napisała Alżbeta Lenska.

Dalej przyznała, że żeby za dużo nie myśleć codziennie bierze na siebie dużo obowiązków. Podobny sposób poleca innym. „Jeśli jednak często miewasz takie nastroje to spróbuj to co przetestowałam - nie czekać aż przejdzie tylko DZIAŁAĆ! Sport, medytacja, zdrowe jedzenie, pozytywne myśli - ja nawet przy złym nastroju mówię do siebie „dasz radę, wstawaj i buduj wspomnienia” i choć nie zawsze działa, to chociaż rozprasza dołki”, podkreśliła aktorka dodając, że zawsze najlepszym kierunkiem będzie lekarz. „Jeśli jednak działanie każdego dnia i wsparcie bliskich nie pomaga to nie bój się iść do specjalisty, bo KAŻDY ma prawo być szczęśliwy - trzeba tylko znaleźć SWÓJ złoty środek”, czytamy.

Cieszymy się, że coraz więcej gwiazd nie boi mówić się o tym, że tak jak o serce, żołądek czy wątrobę należy dbać także o swoją głowę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kayah, Adele, Podsiadło... Gwiazdy, które zmagały się z depresją i stawiły jej czoła

Problem z depresją – gdzie zadzwonić?

Oto telefony, pod które mogą zadzwonić wszystkie osoby w kryzysie psychicznym. Wykręcenie poniższych numerów telefonów to nie wstyd a przejaw odwagi, której życzymy wszystkim potrzebującym pomocy.

  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym -  116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)
  • ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - 800 70 2222 (czynne całodobowo)  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.