Alżbeta Lenska, Viva! 14/2020
Fot. Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik/Das Agency
O TYM SIĘ MÓWI

Alżbeta Lenska przyznała się do depresji. Swoim wpisem dodała otuchy innym chorym

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Rafał Kowalski 23 lutego 2021 19:43
Alżbeta Lenska, Viva! 14/2020
Fot. Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik/Das Agency

Dwudziestego trzeciego lutego obchodzimy Ogólnopolski oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją – cywilizacyjną chorobą duszy. Szacuje się, że na tę smutną przypadłość może cierpieć nawet 350 milionów osób na całym świecie. W tym szczególnym dniu warto poświęcić chwilę tym, którzy być może potrzebują naszej pomocy, rozmowy, bliskości. Wie o tym doskonale Alżbeta Lenska, która poświęciła dziś depresji osobny wpis.

Alżbeta Lenska o depresji

Aktorka, która w 2018 przeżyła pęknięcie tętniaka mózgu, wie, jak ważne jest, by cieszyć się każdym kolejnym dniem. Niestety codzienność nie jest tak prosta, jak wszyscy byśmy tego chcieli. Nie pomagają pojawiające się przytłaczające myśli czy stany lękowa. Alżbeta Lenska zamieściła na temat depresji szczery wpis na Instagramie. „Choć nie wyglądam na kogoś kto może mieć z tym coś wspólnego, to uwierzcie mi, że jest mi to bardzo bliski temat... Łzy, brak wiary w siebie, czarne scenariusze, ściśnięty żołądek i brak chęci wyjścia z łóżka - znam to bardzo dobrze, ale przez to, że miewam te momenty bardzo pracuję nad tym żeby znaleźć sposób jak pozbywać się tego z głowy i znaleźć złoty środek żeby nigdy nie wracały”, napisał w pierwszych zdaniach.

Dalej podzieliła się swoimi sposobami na odzyskanie sił fizycznych i psychicznych. „Jeszcze nie znalazłam idealnego antidotum, ale cieszę się, że zawsze po chwili dołka zbieram się w górę. Chyba dzięki temu, że mam wsparcie, przez to że zawsze jestem zawzięta w pracy nad tym żeby ogarnąć temat, czytam miliony książek i słucham cały czas mentalne audiobooki, medytuję i próbuje dogadać się z sobą w tych złych momentach”, czytamy na Instagramie gwiazdy. „Po długiej pracy nad tematem stanów depresyjnych, wiem że warto wsłuchać się w siebie i nie być złym na to że ma się gorsze chwile, ale warto powtarzać sobie kilka rzeczy żeby nie pochłonęły Cię te czarne chmury”, dopisała aktorka.

Ulubienica widzów podała też przepis na to, jak pozwolić sobie pomóc samemu. „Masz gorszy nastrój i nie masz chęci się ruszyć? Ok, daj sobie chwilę żeby odpocząć, ale pamiętaj żeby mówić do siebie, że jesteś wyjątkową, wspaniałą i niepowtarzalną istotą jedną z miliarda ludzi na tej ziemi - to całkiem niesamowite być TOBĄ❤Pamiętaj żeby KOCHAĆ i SZANOWAĆ SIEBIE bo zasługujesz na to. A jak potrzebujesz pomocy, to nie bój się o nią poprosić - bo zawsze ktoś się znajdzie żeby przy Tobie być”, zakończyła długi wpis Alżbeta Lenska.

I choć nie ma jednej uniwersalnej i dobrej recepty na to, jak walczyć z depresją, słowa aktorki pomogły wielu osobom. „Chciałabym mieć taka przyjaciółkę”, „Piękny post, pięknie napisany”, „Chorowałam na depresję, ciągle mam do niej skłonności. Monitoruję swój stan i wspieram jak tylko mogę 🤗 Stosuję podobne techniki. Też się dziś podzieliłam w poście o swojej chorobie. Trzeba mówić o depresji. Dziękuję” – przeczytaliśmy w komentarzach, w których zostawiono też wiele ikon serc.

Problem z depresją – gdzie zadzwonić?

Oto telefony, pod które mogą zadzwonić wszystkie osoby w kryzysie psychicznym. Wykręcenie poniższych numerów telefonów to nie wstyd a przejaw odwagi, której życzymy wszystkim potrzebującym pomocy.

  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym -  116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)
  • ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - 800 70 2222 (czynne całodobowo)

 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!