Aleksander Fogiel
Fot. archiwum Filmu / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Zagrał w takich dziełach jak „Krzyżacy” czy „Sami Swoi”. Oto historia Aleksandra Fogla

Aktor przez wiele lat skrywał pewną tajemnicę... Jaką?

Karol Sowa 25 stycznia 2023 17:56
Aleksander Fogiel
Fot. archiwum Filmu / Forum

Aleksander Fogiel zagrał w ponad stu produkcjach. Był inspiracją dla swoich dzieci i wnuków, którzy poszli w jego ślady. Zasłynął między innymi dzięki takim produkcjom jak: „Krzyżacy” czy „Sami Swoi”. Prowadził również drugie życie, które ukrywał. W wywiadzie dla polskiegoradia.pl wyznał: „Miałem inne podejście do aktorstwa niż aktorzy charakterystyczni. Zbyszek Cybulski był genialny, ale grał zawsze siebie, ja wolałem ukryć się za rolą”. Poznajcie jego sekrety...

Aleksander Fogiel — początki kariera, filmy, spektakle

Aleksander Fogiel był niezwykle utalentowany. Zauważył to Bronisław Dąbrowski, który zaproponował mu rolę w „Życiu Galileusza”. Później docenił go nawet Aleksander Ford, który dał mu angaż w „Krzyżakach”. Co ciekawe, aktor na początku nie chciał zagrać w kultowej już produkcji, ponieważ nie był do niej przekonany. Reżyser go jednak namówił. Powiedział, że Galileusza w teatrze będzie mógł grać przez 10 lat, a rola Maćka z Bogdańca już nigdy nie wróci.  

Co ciekawe, Aleksander Fogiel był też stryjecznym bratem słynnego wokalisty Mieczysława Fogga. Ulubieniec widzów, poza tym nie pochodził z rodziny artystycznej.

Urodził się 24 lutego 1910 roku. Pochodził z rodziny kolejarskiej. Przyszły aktor ukończył Technikum Kolejowe w Siedlcach oraz kurs w Miejskiej Szkole Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie. Zadebiutował w teatrze Wojska Polskiego, gdzie wcześniej pracował na stanowisku scenografa.  

Z czasem wrócił do rodzinnej miejscowości, gdzie w teatrach wojskowych był scenografem, aktorem i reżyserem. Pracował też na kolei. Po zakończeniu wojny został zatrudniony we wrocławskich, częstochowskich, szczecińskich, poznańskich, łódzkich i gorzowskich teatrach. Co więcej, pełnił funkcję dyrektora w pięciu teatrach. Wyreżyserował też 68 sztuk, zaprojektował 38 scenografii i wykreował 378 ról teatralnych oraz ponad 100 filmowych. Poza filmem „Krzyżacy” zagrał między innymi sołtysa w „Samych Swoich”. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Głos, za którym szalały wszystkie kobiety. Tak potoczyły się losy Bernarda Ładysza…

Aleksander Fogiel, 30.11.1959 rok

Aleksander Fogiel
Fot. INPLUS/East News

Aleksander Fogiel — życie prywatne, żona, dzieci, kochanka 

Artysta był w związku z Celiną Dąbrowska. Z nią doczekał się dwóch synów — Andrzeja, który urodził się w 1941 roku oraz Waldemara, który przyszedł na świat w 1943 roku. Oboje poszli w ślady ojca. Starszy z nich został aktorem i śpiewakiem, natomiast młodszy zajmował się tańcem, reżyserią ruchu scenicznego oraz choreografią. Co więcej, Waldemar zmarł tragicznie w październiku 1976 roku. To był ogromny cios dla rodziny. Z kolei wnuk ulubieńca widzów w latach 90. Zagrał między innymi w: „Radio Romans”, „Bank nie z tej ziemi” czy „Czterdziestolatek. 20 lat później”.  

Nie każdy też wie, że Aleksander Fogiel miał romans z tancerką — Lucyną Łakomówną. Ich miłość była utrzymywana w sekrecie przez wiele lat. Co więcej, z nią doczekał się kolejnego dziecka – syna Tomasza Fogla, który urodził się w 1953 roku.  

W 1985 roku zmarła żona aktora. Wtedy już oficjalnie był w związku z Lucyną, jednak z decyzją o zaręczynach czekał aż 10 lat. Było to kilka miesięcy przed śmiercią ulubieńca widzów. Przypomnijmy, że Aleksander Fogiel odszedł 17 stycznia 1996 roku w wieku 86 lat. Jego ciało zostało wówczas pochowane na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.  

CZYTAJ TEŻ: Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. Odeszła na rękach kolegi z teatru

Aleksander Fogiel, 07.12.1973 rok

Aleksander Fogiel
Fot. AST NEWS

Aleksander Fogiel, 24.11.1964 rok

Aleksander Fogiel
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.