Łukasz Krupiński, pianista
Fot. Bruno Fidrych/Materiały prasowe
kultura

Ma 26 lat i właśnie dał koncert w Carnegie Hall! Kim jest Łukasz Krupiński?

Nie tylko dla melomanów…

Sylwia Olech 28 marca 2018 14:30
Łukasz Krupiński, pianista
Fot. Bruno Fidrych/Materiały prasowe

Koncert w Carnegie Hall to marzenie każdego muzyka. Łukasz Krupiński spełnił je 21 lutego 2018 roku. Podczas gali poświęconej Ignacemu Paderewskiemu, on oraz trzech innych utytułowanych pianistów wykonali działa Fryderyka Chopina – te same, które Paderewski grał kiedyś przed tysiącami słuchaczy w Nowym Jorku, oraz kompozycje własne tego wybitnego pianisty. Sala koncertowa była wypełniona po brzegi!

Występ w Carnegie Hall

Koncert odbył się w 85. rocznicę ostatniego koncertu Paderewskiego w Carnegie Hall i rozpoczął obchody 100-lecia Niepodległości. Oprócz Krupińskiego na scenie pojawili się zwycięzców międzynarodowych konkursów pianistycznych: Kevin Kenner ze Stanów Zjednoczonych, Szymon Nehring i Marek Bracha z Polski. Koncertu wysłuchało ponad dwa i pół tysiąca osób.

„Jakie to doświadczenie stać na scenie Carnegie Hall?”, zapytała Łukasza Krupińskiego dziennikarka radia Rampa po koncercie. „To absolutnie wyjątkowa chwila dla każdego artysty móc wystąpić w tej sali. Był to wieczór, którego nie zapomnę do końca życia”, odpowiedział pianista. „Chopin i Paderewski są niezwykłą inspirację dla muzyków młodego pokolenia”, dodał Krupiński. „Każdy z nas dąży do tego, co oni osiągnęli, choć jest to prawie niemożliwe. Ale trzeba dążyć do perfekcji”. Jemu się to udaje!

Kariera Łukasza Krupińskiego

Łukasz Krupiński ma 26 lat i wiele sukcesów na koncie. Dwa lata temu został zwycięzcą 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywcą wszystkich nagród specjalnych tego konkursu! Jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz zdobywca pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen i w Hanowerze. A to tylko wygrane z ostatnich lat…

Na fortepianie gra od piątego roku życia. Obecnie studiuje w Hanowerze u legendarnego profesora Arie Vardiego. „Z setek pianistów, którzy zdają do jego klasy, w moim roczniku dostały się trzy osoby, w tym ja. To wielkie wyróżnienie”, wyjaśnił Krupiński zapytany o to, czy ciężko było się dostać.

Koncertował w Polsce, na Białorusi, Litwie, Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych.

Ostatnio podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu dał recital w czasie „Dnia Polskiego”. „To był niezapomniany wieczór. Zagrałem dla wielu wybitnych przedstawicieli kultury i sportu”, wspominał Łukasz w czasie wywiadu dla radia Rampa.

„Czy możemy powiedzieć, że dzięki Tobie polska reprezentacja narciarska stanęła na podium?”, zażartowała dziennikarka prowadząca rozmowę. „Oczywiście!”, śmiał się Łukasz. „Wydało się!”. 

Łukasz Krupiński w Carnegie Hall

Łukasz Krupiński, pianista
Fot. Materiały prasowe

Debiutancka płyta Łukasza z utworami Haydna, Chopina i Scriabina

Łukasz Krupiński, pianista
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.