Konrad Szczęsny 10 lutego 2017 21:15
1/16
Celine Dion, Madonna, Adele, największe światowe diwy, Main Topic
Copyright @Getty Images
1/16

Kochają je miliardy ludzi na całym świecie. Są niekwestionowanymi ikonami show-biznesu. Na koncie mają tysiące zagranych koncertów, setki wywiadów i miliony sprzedanych płyt. Na stałe wpisały się w pejzaż muzyki pop. Ich przeboje okupowały najwyższe miejsca list przebojów. Oto 15 wokalistek, które zmieniły oblicze muzyki popularnej!

 

Jedne są kontrowersyjne, inne unikają zbędnego medialnego rozgłosu, jeszcze inne żyją na uboczu, z dala od błysku fleszy. Dwie z nich już nie żyją, jednak nie sposób przecenić ich wpływ na muzykę pop. Cher, Madonna, Adele, Celine Dion, Mariah Carey... Kariera której z nich była najbardziej spektakularna? Gwiazda której z nich przygasła? Sprawdźcie!

 

Polecamy też: Mąż Céline Dion René Angélil przegrał walkę z rakiem. By mu pomóc, gwiazda była gotowa poświęcić karierę

 

2/16
Cher, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
2/16

Wokalistka, aktorka, producentka, reżyserka. Nazywana jest boginią popu. Wylansowała niezliczoną liczbę hitów, takich jak „If I Could Turn Back Time”, „Believe”, „Strong Enough” czy „The Shoop Shoop Song (It’s in His Kiss)”. Do tej pory sprzedała ponad 200 milionów płyt na całym świecie. Natomiast w 1987 r. zdobyła Oscara w rolę w filmie „Wpływ Księżyca” („Moonstruck”). Przyjmuje się, że jest wykonawczynią, która spopularyzowała technikę auto-tune. Choć już przynajmniej raz kończyła karierę, wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. wyda kolejny album i wyruszy w trasę koncertową. Jej stroje sceniczne przeszły już do historii. W maju 2016 r. skończyła 70 lat!

 

Polecamy też: Cher wraca na ekrany. W czym zagra? Będziecie zaskoczeni!

3/16
Celine Dion, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
3/16

Celine Dion karierę zaczynała w latach 80. XX wieku. Do tej pory jej albumy rozeszły się w łącznym nakładzie ponad 250 milionów egzemplarzy na całym świecie. W 1988 r. wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w barwach Szwajcarii z utworem „Ne partez pas sans moi”. Jej piosenki, takie jak „Falling into you”, „A New Day Has Come”, „I'm alive” czy oscarowe „My heart will go on” nie schodziły przez wiele tygodni z pierwszych miejsc list przebojów. Unika skandali, choć od 2013 r. media śledziły jej heroiczną walkę o zdrowie męża, Rene Angelila. W 2004 roku została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego tytułem artystki, która sprzedała najwięcej albumów w historii, osiągając wówczas wynik ponad 175 milionów sprzedanych egzemplarzy, jednak w 2014 roku tenże tytuł przyznano Madonnie, której nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych sięgnął sumy ponad 305 milionów egzemplarzy, według Księgi rekordów Guinnessa. Zdaniem owego informatora, Céline Dion jest drugą po Madonnie artystką z największą liczbą sprzedanych albumów muzycznych w historii.

 

Polecamy też: Céline Dion rusza w trasę po Europie! Teraz częściej będziemy mogli podziwiać jej nowy wizerunek!

4/16
Madonna, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
4/16

Madonna to niekwestionowana królowa popu. Szokowała, wywoływała skandale, była na językach całego świata. Jednak nie można jej odmówić tego, że do tej pory sprzedała ponad 300 milionów egzemplarzy swoich płyt! Czyni ją to absolutną rekordzistką i liderką rankingu najlepiej zarabiających artystek na świecie. Na koncie ma takie przeboje, jak „Vogue”, „Like a Virgin”, „Like a Prayer”, „Music”, „Hung up” i wiele, wiele innych. Przełamywała bariery obyczajowe, wyznaczała trendy i nazywana jest kobietą instytucją (zajmuje się tańcem, projektowaniem, produkcją, jest również pisarką). Niedawno głośno było o tym, że adoptowała dwójkę kolejnych dzieci z Malawi. Od początku kariery Madonna jest również aktorką filmową i teatralną, choć – mimo zdobytego Złotego Globu – jej kreacje przeważnie spotykały się z krytyką, a sama artystka zdobyła rekordową ilość dziewięciu Złotych Malin

 

Polecamy też: Odnaleziono zdjęcia Madonny sprzed początków jej kariery. Zobaczcie jak wtedy wyglądała królowa popu

5/16
Adele, największe światowe diwy
Copyright @Materiały prasowe
5/16

Głośno o Adele zrobiło się dopiero w 2011 r., gdy szczyty list przebojów podbiła piosenka „Rolling in the deep”. Jednak bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających wokalistek w historii. Jej inne utwory, takie jak „Someone like you”, „Set fire to the rain”, „Hello” czy „Send my love (To Your new lover)” wpisały się w pejzaż muzyki popularnej. Zdobyła Oscara za piosenkę to kolejnej części przygód o Jamesie  Bondzie  - „Skyfall”. Płyta „21” zapewniła Adele także kilkukrotny zapis na kartach Księgi rekordów Guinnessa. Piosenkarka została pierwszą kobietą w historii, której trzy kolejne single znalazły się na szczycie amerykańskiego notowania Hot 100. Poza tym, jako pierwsza kobieta w historii znalazła się w pierwszej piątce najważniejszych notowań w kraju ze swoimi dwiema kolejnymi płytami oraz dwoma kolejnymi singlami. Album jest także najdłużej utrzymującą się na szczycie notowań sprzedaży płytą w historii list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczoych.

Jest matką syna Angelo. Unika skandali. Partnerem artystki jest Simon Konecki.

 

olecamy też: Depresja poporodowa. Wyznanie Adele nagłośniło problem milionów kobiet na całym świecie, także Polek​

 

 

 

 

6/16
Whitney Houston, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
6/16

Whitney Houston uważana jest za bodaj pierwszą afroamerykańską artystkę w historii, która osiągnęła wielki międzynarodowy sukces. Według Księgi rekordów Guinnessa była najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach. Z powodu wyjątkowo silnego głosu o szerokiej skali nazywana była „The Voice” (Głos).

Jej solowy debiutancki album Whitney Houston (1985) został najlepiej sprzedającym się albumem artystki w dziejach. Houston była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 i jej kolejnych siedem singli pojawiło się na 1. miejscu na liście Billboard Hot 100. W latach 90. w Hollywood, wystąpiła w filmie Bodyguard, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel „I Will Always Love You” znalazł się na 4. miejscu w zestawieniu najlepiej sprzedających się kobiecych singli w historii (na 3. w zestawieniu wokalistek – zaraz po „My Heart Will Go On” Céline Dion oraz „Tik Tok” Keshy), zajmując ostatecznie 16. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów (rozszedł się w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy).

 

Jest drugą po Madonnie artystką z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii według Księgi rekordów Guinnessa. Nakład ze sprzedaży wszystkich płyt piosenkarki sięgnął sumy 200 milionów egzemplarzy na całym świecie. Amerykańskie zrzeszenie wydawców fonografii, Recording Industry Association of America sklasyfikowało artystkę na 4. miejscu najlepiej sprzedających się wokalistek w Stanach Zjednoczonych, gdzie łączna sprzedaż jej albumów przekroczyła 55 milionów egzemplarzy. W 2008 magazyn Billboard umieścił ją na 4. miejscu listy 100 najpopularniejszych artystów. Została także uznana przez magazyn „Rolling Stone” za jedną ze 100 najlepszych gwiazd muzyki wszech czasów.

 

Polecamy też: Żyła w dwóch światach. Alkohol i narkotyki odebrały jej wszystko. Mijają 4 lata od śmierci Whitney Houston

7/16
Beyonce, największe światowe diwy
Copyright @beyonce.com
7/16

Beyonce to dziś kobieta instytucja. Poza muzyką, zajmuje się również modą, działalnością charytatywną i aktorstwem. Na koncie ma wiele imponujących wyróżnień, takich jak Stała się m.in. trzecim artystą w historii, którego cztery pierwsze wydawnictwa studyjne kolejno zajmowały szczyty tegoż notowania. Co więcej, w 2013 roku na szczycie tego notowania zadebiutował również piąty album wokalistki, zatytułowany Beyoncé.

W 2012 roku magazyn „People” nadał Beyoncé tytuł najpiękniejszej kobiety świata. Obecnie wraz ze swoim partnerem Jayem Z spodziewają się bliźniąt.

 

Polecamy też: Beyoncé i Jay Z niebawem zostaną rodzicami bliźniąt. Jak wyglądała historia ich miłości?

 

8/16
Britney Spears
Copyright @Getty Images
8/16

Księżniczka popu, która jako jedna z najmłodszych w historii osiągnęła szczyty popularności. Britney Spears została m.in. wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako nastoletni artysta z największą liczbą sprzedanych albumów i singli w historii za przekroczenie sumy 100 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie według Nielsen SoundScan, które podaje, że jest przy tym najmłodszą artystką w dziejach przemysłu muzycznego, którą osiągnęła ten wynik. Większość źródeł podaje, że jej wydawnictwa muzyczne sprzedały się w liczbie ponad 200 milionów egzemplarzy (100 milionów albumów i 100 milionów singli), co stanowi jeden z najwyższych wyników w historii muzyki rozrywkowej i drugi co do wielkości po Madonnie, obok Céline Dion i Mariah Carey spośród artystów płci żeńskiej w dziejach. Jest zaliczana do grona artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w latach 90. XX wieku. Wpłynęła znacząco na odrodzenie się popu w tejże dekadzie. „Rolling Stone” nazwał ją najbardziej kontrowersyjną wokalistką w XXI wieku.

 

Polecamy też: Britney Spears: "Jestem emocjonalnym wrakiem"

9/16
Lady GaGa, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
9/16

Lady GaGa przez wiele osób uznawana jest za następczynię Madonny. Śpiewa, tańczy, układa choreografie, ma na koncie Złotego Globa za rolę w serialu „American Horror Story” i nominację do Oscara. Walczy o prawa kobiet i społeczności LGBTQ. Głośno mówi również o tym, że doświadczyła molestowania seksualnego. Przełamuje tabu i często szokuje swoimi kreacjami. Do jej największych hitów należą „Paparazzi”, „Poker Face” i „Bad Romance”.

 

Polecamy też: Stęskniliście się? Lady Gaga powraca z nową płytą. Przypominamy jej najbardziej szalone kreacje!

10/16
ONS_31346_Tina Turner.jpg
Copyright @ONS
10/16

Babcia rocka na co dzień mieszka w pięknej rezydencji w Zurychu, a u boku ma o 16 lat młodszego partnera, którego poznała w 1986 r. podczas wizyty w Niemczech. Erwin, producent w firmie EMI, która wydaje płyty artystki, stał się opiekunem Tiny także w życiu zawodowym. Oboje wyszli na tym znakomicie – od czasu poznania Bacha Tina sprzedała na całym świecie 50 milionów płyt, a jej koncerty obejrzało kilka milionów osób. Jej głęboki, silny głos jest uważany za jeden z najbardziej charakterystycznych w historii popu. Doświadczyła przemocy z rąk jednego z byłych partnerów, co miało wpływ na to, że nigdy więcej po rozstaniu z nim nie zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego.

11/16
Donna Summer
Copyright @
11/16

Donna Summer zmarła w 2012 r., jednak w historii muzyki pop zapisała się jako wokalistka o nietuzinkowym głosie i z licznymi przebojami na koncie. Nazywana królową muzyki disco. Wylansowała takie hity, jak „Hot Stuff” czy „I Feel In Love”. Szczyt jej popularności przypadał na lata 70.

12/16
Jennifer Lopez, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
12/16

Jennifer Lopez to uznana na całym świecie piosenkarka, aktorka i tancerka. Bodaj pierwsza kobieta o typie urody latynoamerykańskiej, które osiągnęła międzynarodowy rozgłos. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w 1999 r., aktorska wcześniej, bo w połowie lat 90. Uważana za symbol seksu. Ma dwójkę dzieci. O tym, że ubezpieczyła na bajońską sumę swoją pupę, krążą legendy.

 

Polecamy też: Ikona seksu. Jaki jest sekret Jennifer Lopez na perfekcyjną sylwetkę? Oto 9 gorących zdjęć gwiazdy

13/16
Christina Aguilera, największe światowe diwy
Copyright @Getty Images
13/16

Christina Aguilera wywodzi się ze słynnego Klubu Myszki Mickey, w którym występowała m.in. Britney Spears.

Karierę w branży muzycznej rozpoczęła w 1997 roku, kiedy to premierę odnotował singel „All I Wanna Do” – duet nagrany przez Aguilerę wraz z Japończykiem Keizo Nakanishi. Po tej współpracy piosenkarka została zauważona; w 1998 roku, ze względu na wysoką skalę głosu, poproszono ją o wykonanie utworu „Reflection” do animowanego filmu Mulan. Podczas koncertów jej głos osiąga rejestr gwizdkowy.

W 1999 przykuła uwagę światowych mediów dzięki debiutanckiemu albumowi zatytułowanemu Christina Aguilera. Płyta okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym, a trzy pochodzące z niej single – „Genie in a Bottle”, „What a Girl Wants” i „Come on Over Baby (All I Want Is You)” – osiągnęły pozycje nr 1 notowania Billboard Hot 100.

Do 2011 Aguilera sprzedała około pięćdziesiąt milionów egzemplarzy swoich albumów. Jest sześciokrotną laureatką Nagrody Grammy, a także jedyną artystką poniżej trzydziestego roku życia, która znalazła się w zestawieniu „100 najwybitniejszych wokalistów wszech czasów” magazynu „Rolling Stone”.

14/16
Rihanna
Copyright @Getty Images
14/16

Rihanna przebojem wdarła się na salony dzięki piosence „Umbrella”. Późniejsze lata przyniosły takie hity, jak „Diamonds”, „Love the way you lie” (w duecie z Eminemem), „Only girl (in the world)” czy „S&M”. Dziś należy do absolutnej czołówki artystów z ugruntowaną pozycją na rynku. To także aktorka, projektantka mody i autorka tekstów. Występowała w Polsce wielokrotnie. Jej koncerty cieszą się dużą popularnością, choć nie brakuje głosów, że na żywo nie śpiewa dosyć dobrze.

15/16
Alicia Keys
Copyright @Alicia Keys/Instagram
15/16

Multiinstrumentalistka, wokalistka, autorka tekstów. Alicia Keys wylansowała niezliczoną liczbę przebojów. Keys zadebiutowała na rynku muzycznym w 2001 roku albumem, zatytułowanym „Songs in A Minor”, który osiągnął sprzedaż w nakładzie ponad dwunastu milionów egzemplarzy. W kolejnym roku płyta uhonorowana została pięcioma nagrodami Grammy. W 2003 roku premierę miał drugi album artystki, zatytułowany „The Diary of Alicia Keys”, który został kupiony w ponad ośmiu milionach sztuk oraz został wyróżniony czterema nagrodami Grammy za rok 2005. Kilka miesięcy po ukazaniu się płyty na rynku ukazał się pierwszy album koncertowy Keys pt. Unplugged. W 2007 roku wokalistka wydała swoją kolejną długogrającą płytę, zatytułowaną „As I Am”, która sprzedała się w ilości przekraczającej sześć milionów egzemplarzy. Album zapewnił artystce kolejne trzy nagrody Grammy.

Ostatnio walczy o to, by kobiety miały odwagę pokazywać się bez makijażu.

16/16
Mariah Carey w białych piórach
Copyright @
16/16

Dziś Mariah Carey uznawana jest za jedną z najbardziej zdziwaczałych gwiazd. Jednak w latach 90. uchodziła za jedną z największych gwiazd muzyki, głównie za sprawą delikatnej i dziewczęcej urody oraz silnego głosu. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego. W 2014 roku magazyn „Rolling Stone” wskazał w niezależnych badaniach artystkę jako drugiego najbardziej znanego muzyka z największą skalą głosu na świecie po Axlu Rose'ie. Jest trzecią (po Madonnie i Celine Dion) artystką z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii, według Księgi rekordów Guinnessa. Nakład ze sprzedaży wszystkich płyt piosenkarki sięgnął sumy 200 milionów egzemplarzy na całym świecie.

 

Polecamy też: Najbardziej zmanierowana gwiazda świata? Mariah Carey zadziwiła nie tylko słynnym już sylwestrowym występem...

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.