Film Wspomnienie lata
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Wspomnienie lata. Intymna podróż sentymentalna do świata dzieciństwa

W kinach od 8 marca

Łukasz Kaliński 6 marca 2019 15:52
Film Wspomnienie lata
Fot. Materiały prasowe

Po raz pierwszy polscy widzowie mogli obejrzeć wyreżyserowany przez Adama Guzińskiego film Wspomnienie lata już… dwa lata temu. Został on wyświetlony w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Teraz w końcu trafia do regularnej dystrybucji kinowej. Premiera już w piątek 8 marca.

„Wspomnienie lata”. Opis filmu

Koniec lat 70. Lato w małym miasteczku. 12-letni Piotrek (Max Jastrzębski) jest silnie związany z matką (Urszula Grabowska). Pod nieobecność ojca, matka zaczyna znikać wieczorami. Ich jasna i prosta relacja zaczyna się komplikować. Uwikłany w sprawy dorosłych chłopak czuje się coraz bardziej zagubiony i samotny. W wakacyjnym świecie rówieśników doświadcza pierwszych zauroczeń i rozczarowań. Po powrocie ojca (Robert Więckiewicz) musi skonfrontować się z niewygodną prawdą. Czy stanie po stronie matki? Czy będzie lojalny wobec ojca? Jak to trudne i bolesne doświadczenie odciśnie się na jego relacji z matką? (opis festiwalowy)

O filmie „Wspomnienie lata”

Dystrybutorem i koproducentem filmu Adama Guzińskiego jest Instytucja Filmowa Silesia Film, a część środków na realizację została przyznana  przez Śląski Fundusz Filmowy. Zdjęcia do filmu były realizowane głównie na terenie województwa śląskiego, m.in. w dzielnicy Lublińca – Kokotku, a także w Częstochowie, Pyskowicach, Zabrzu, Woźnikach, Kaletach oraz we wsi Kielcza. Sceny rozgrywające się̨ na terenie kąpieliska kręcone były w tamtejszym ośrodku Silesiana. – Odtworzyliśmy taki świat końca lat 70. Ci ludzie, którzy się wtedy wychowywali mieli dużą frajdę, żeby wejść w to. W te kostiumy, te wózki z dziećmi – wspominał reżyser w jednym z wywiadów. – Wszystko zostało odtworzone do najmniejszego detalu, który musiałem zaakceptować. Świat zewnętrzny, w którym odbywa się akcja, wymagał dużej uwagi pod kątem scenograficznym. Scenograf Grzegorz Piątkowski świetnie to wyczuł.

Wspomnienie lata – tytuł filmu został zaczerpnięty z piosenki Anna Jantar Tyle słońca w całym mieście – to obraz dostrzeżony przez selekcjonerów festiwalowych oraz wyróżniony na krakowskim festiwalu Off Camera nagrodą Rising Star dla debiutującego Maxa Jastrzębskiego oraz na łódzkim Forum Kina Europejskiego Cinergia statuetką Kryształowego Jabłka dla najlepszego debiutu.

Zwiastun filmu „Wspomnienie lata”

– Jak sam tytuł wskazuje jest to pewien rodzaj wspomnienia, powrotu do pewnego czasu. Jest to rodzaj takiej klamry, dystansu do tej historii. Takiego odautorskiego, bo nie ma go w filmie. Piosenka Anny Jantar przewijająca się w filmie jest niezwykle ważna dla całej narracji i pewnej emocjonalnej opowieści o matce i o tym, co rozgrywa się w niej. Ale też opowieści o tym, co rozgrywa się w świecie bohatera, którym jest trzynastoletni chłopiec. Mnie od dawna interesował powrót do tych czasów, opowiedzenie historii tego chłopca. Koniec lat siedemdziesiątych to czas, który odnosi się do mojego dzieciństwa. I z wielu różnych powodów czułem, że muszę umieścić tam tę historię. Odpowiadało mi też to, że narracyjnie ten czas i to, co się wiązało z oddaleniem i nieobecnością ojca, zupełnie inaczej wyglądało wtedy i jeszcze silniej wpływało na historię, którą opowiadam niż obecnie – opowiada o swoim filmie Adam Guziński.

Wspomnienie lata w kinach od 8 marca. 

zdjęcie z filmu Wspomnienie lata
Fot. materiały prasowe

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.