Elton John
Fot. Getty Images/Wikimedia Commons
WYSTAWA

Elton John przestał pić i zaczął kolekcjonować zdjęcia. Ma ich już 8 tysięcy. Właśnie organizuje wystawę!

13 listopada 2016 09:30
Elton John
Fot. Getty Images/Wikimedia Commons

Sir Elton John zawitał do jednej z najważniejszych galerii sztuki nowoczesnej świata - londyńskiej Tate Modern. Jednak nie będzie śpiewał.. Pokazuje tam część swojej imponującej kolekcji fotografii.

Na wystawie „Radical Eye” (czyli radykalne oko) można podziwiać 191 z ponad 8 tysięcy prac zgromadzonych przez artystę. Skupiono się na dziełach zaliczanych do nurtu modernizmu, które powstały w okresie od lat 20. do 50. 20. wieku. Nie bez powodu. Mówi się, że w tym czasie fotografia dojrzewała, i powstały jedne z najbardziej ikonicznych zdjęć naszej ery.
 

Pablo Picasso, Max Ernst u Man Raya i artyści kryzysu

To pierwsza wystawa, na której pokazano razem tak dużo odbitek fotografa legendy - Man Raya, którego twórczość kojarzona jest z dadaizmem i surrealizmem. Wśród nich znalazły się wizerunki wielkich, takich jak Henri Matisse, Pablo Picasso, Max Ernst i André Breton. Obok portretu Georgii O'Keeffe autorstwa Alfreda Stieglitza czy Igora Strawinskiego Edwarda Westona. „To wiarygodny przewodnik po osobistościach tamtej ery” - pisze o ekspozycji „The Guardian”. Poza tym w Tate można podziwiać dzieła takich twórców jak André Kertész, Aleksandr Rodczenko, Edward Steichen czy Berenice Abbott, i poruszające prace z czasu Wielkiego Kryzysu autorstwa Dorothea Lange i Walkera Evansa.

 

Wystawa Eltona Johna w Tate Modern
Fot. Getty Images

Klasyczne zdjęcie Man Raya na wystawie Eltona Johna w Tate Modern.

 

Polecamy też: Dysfunkcyjni, nieprzystosowani, po prostu dziwni. Ale szczęśliwi. I dają dobry przykład dla wszystkich rodziców


Elton John o nałogu i kolekcjonerskiej pasji

John zaczął zbierać zdjęcia 26 lat temu w przełomowym momencie swojego życia - gdy przestał pić. „Wcześniej robiło mi zdjęcia wielu wielkich artystów, ale nic nie wiedziałem o tej formie sztuki” - powiedział artysta i przyznał, że dopiero gdy udało mu się wyzwolić z nałogu alkoholowego, spojrzał na fotografię inaczej i odkrył w sobie kolekcjonerską pasję. Swoje pierwsze odbitki, 12 czarno-białych fotografii mody, kupił od Davida Faheya z uznanej galerii z Los Angeles Fahey/Klein, którego spotkał przypadkiem w domu znajomego, a potem poszło już z górki. „Fotografia to sztuka, którą kocham najbardziej” - twierdzi teraz. I zdradza, że najbardziej ceni twórców modernizmu. „To prawdziwi poszukiwacze przygód, którym udało się osiągnąć coś niesamowitego” - mówi o nich.

 

1,5 tysiąca metrów kwadratowych na fotografię

Fotografie Elton John na co dzień eksponuje w swoim mieszkaniu w Atlancie - apartamencie o imponującej powierzchni ponad 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Artysta przyznaje, że zdecydował się na tak dużą przestrzeń właśnie ze względu na wciąż powiększającą się kolekcję. W jego sypialni wisi dyptyk „Noire et Blanche” Man Raya - składający się z pozytywu i negatywu jednego zdjęcia - portretu kobiety trzymającej ciemną afrykańską maskę. „Wisi nad moim łóżkiem. Jak spadnie i mnie zabije, przynajmniej zostanę zabity przez Man Raya” - żartuje muzyk. Najwyraźniej dla swojej pasji jest gotów nawet... podjąć śmiertelne ryzyko. Na szczęście z pewnością nie stanie się to w najbliższym czasie. Również ta praca została bowiem wypożyczona na wystawę w Tate Modern.

 

Migrant Mother
Fot. Dorothea Lange

"Matka tułaczka" Dorothea Lange z 1936 roku to jedna ze 191 fotografii, które znalazły się na wystawie.

W kolekcji Tate jest dużo zdjęć, wśród nich niewiele modernistycznych. Za prace z tego okresu kolekcjonerzy każą sobie słono płacić. Tym bardziej warto wybrać się na wystawę zdjęć ze zbiorów muzyka. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć na żywo jedne z najważniejszych dzieł 20. wieku, a dla miłośników fotografii - pozycja obowiązkowa.


Wystawę „Radical Eye: Modernist Photography from the Sir Elton John Collection” można oglądać w Tate Modern w Londynie od 10 listopada do 7 maja 2017 roku.

 

Polecamy też: Ten koncert był wyjątkowy nawet jak na The Rolling Stones. Zagrali dla 1,2 mln ludzi! Mamy wideo!

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.