ZE ŚWIATA SZTUKI

Słynny architekt Daniel Libeskind zaprojektował niezwykłe Muzeum Ludzkości!

Wiemy, gdzie powstanie!

Marcin Brzeziński 26 maja 2019 13:29
Daniel Libeskind zaprojektował Muzeum Ludzkości w Kenii
Fot. Materiały prasowe

Muzeum Żydowskie w Berlinie, Royal Ontario Museum w Toronto, czy Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry w Dreznie to jedne z wielu budynków zaprojektowanych przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Teraz do tej listy doszedł jeszcze jeden wyjątkowy projekt. A jest nim Ngaren, czyli Muzeum Ludzkości, które ma powstać w Kenii. Przypominający dwa gigantyczne stalagmity lub pierwotne narzędzia obiekt stanie na krawędzi klifu Wielkiego Rowu Wschodniego. Trzecim składnikiem budowli będzie ukryta wśród traw kopuła.

Chłopiec znad Jeziora Turkana

Projekt Muzeum Ludzkości zamówił u Daniela Libeskinda kenijski przyrodnik i polityk Richard Leakey. Właśnie w tym miejscu, na krawędzi klifu Wielkiego Rowu Wschodniego, w 1984 roku Leakey znalazł szczątki homida sprzed 1,6 miliona lat znanego jako „chłopiec znad Jeziora Turkana”. Odkrycie to uważane jest za jedno z najważniejszych w badaniach nad ewolucją człowieka. Richard Leakey to w ogóle postać wyjątkowa. Przez 20 lat był dyrektorem Muzeów Narodowych Kenii, a potem dyrektorem kenijskiego Departamentu Ochrony Przyrody. To on przyczynił się do ochrony wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza słoni. W 1993 roku stracił obie nogi w wyniku katastrofy lotniczej.
Muzeum, którego Leakey jest pomysłodawcą ma być poświęcone temu, na czym badacz zna się najlepiej, a więc historii człowieka: ewolucji, migracjom, zmianom klimatu, wymieraniu gatunków i odpowiedzialnemu rozwojowi. Jego budowa zacznie się w 2022 roku. Otwarcie przewidziano zaś na rok 2024. Na razie trwa publiczna zbiórka funduszy na ten niezwykły projekt Libeskinda i Leakeya. Liczymy, że się powiedzie.

Projekt Muzeum Ludzkości Daniel Libeskind w Kenii.

Daniel Libeskind zaprojektował Muzeum Ludzkości w Kenii
Fot. Materiały prasowe

Daniel Libeskind zaprojektował Muzeum Ludzkości w Kenii
Fot. Materiały prasowe

Daniel Libeskind zaprojektował Muzeum Ludzkości w Kenii
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Poznaj historię miłości Agnieszki Woźniak-Starak i jej męża Piotra!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trzy kobiety, które w najnowszym serialu Polsatu „Zawsze warto” połączyło przypadkowe dramatyczne wydarzenie: Weronika Rosati, Katarzyna Zielińska i Julia Wieniawa. Edyta Geppert o pasji śpiewania i życiowych wyborach oraz Dominika Gwit i Wojciech Dunaszewski o tym, co ślub zmienił w ich życiu.