Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Oskarżenia pogrążyły Romana Polańskiego. Nowy film reżysera nie wejdzie do kin?

Skandal wokół filmowca przybiera na sile

Redakcja VIVA! 13 listopada 2019 18:52
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Francuskie media ujawniły ostatnio, że aktorka i modelka Valentine Monnier oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt, do którego miało dojść w 1975 roku. Sprawa ujrzała światło dzienne tuż przed premierą nowego filmu reżysera. Oficer i szpieg, nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji, właśnie wszedł na ekrany kin w Paryżu, jednak skandal sprzed kilku dni sprowokował protesty.

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego: zamieszki przed premierą

Valentine Monnier udzieliła obszernego wywiadu dziennikowi Le Parisien. Kobieta oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt i pobicie podczas ich spotkania w 1975 roku, kiedy modelka spędzała ferie zimowe w mieście Gstaad, położonym w Szwajcarii.

Poznała reżysera i jego przyjaciół, a później została zaproszona do jego posiadłości. Miała wtedy 18 lat. Monnier utrzymuje, że Polański miał ją pobić i zgwałcić, oskarżyła go również o namawianie do zażycia nieznanej substancji. Prawnik filmowca podkreślił, że jego klient stanowczo zaprzeczył tym oskarżeniom.

Oficjalna premiera nowego filmu Romana Polańskiego przebiegła w atmosferze skandalu. Pod jednym z kin pojawiły się aktywistki, które próbowały zakłócić pokaz Oficera i szpiega. Skandowały hasła, pogrążające reżysera i apelowały o ukaranie go za rzekome przestępstwo.

To nie koniec problemów Polańskiego. Zachodnie media donoszą, że gildia francuskich artystów poważnie rozważa wykluczenie reżysera. Rzecznik stowarzyszenia zapewnił, że spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w najbliższych tygodniach, aby filmowcy mogli podjąć ostateczną decyzję.

Skandal wokół Romana Polańskiego przybiera na sile. Jego żona, Emmanuelle Seigner, musiała odwołać wywiad z radiem France Inter. W mediach nie wypowiadają się również aktorzy, którzy wzięli w filmie Oficer i szpieg, przybliżającym nam tzw. aferę Dreyfusa. 

Emmanuelle Seigner, Roman Polański, Eva Green

Emmanuelle Seignier, Roman Polański, Eva Green, Cannes 2017
Fot. East News

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.