Lat Ketchup, Madryt, Hiszpania, 17.06.2002 rok
Fot. EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Tajemnica Las Ketchup. Dlaczego zespół nie wystąpił na koncercie TVP dla pograniczników?

Mimo szumnych zapowiedzi, nie pojawiły na scenie...

Konrad Szczęsny 6 grudnia 2021 12:20
Lat Ketchup, Madryt, Hiszpania, 17.06.2002 rok
Fot. EAST NEWS

W niedzielę wieczorem odbył się kontrowersyjny koncert organizowany przez Telewizję Polską, zatytułowany „Murem za polskim mundurem”. Na scenie w Mińsku Mazowieckim pojawiła się plejada gwiazd, w tym m.in. Edyta Górniak, Viki Gabor, Lou Bega czy In-Grid. Mimo zapowiedzi, zabrakło hiszpańskiej formacji Las Ketchup. Dlaczego? Ich wycofanie się z inicjatywy owiane jest tajemnicą...

Dlaczego Las Ketchup nie wystąpiły na koncercie TVP dla pograniczników?

Inicjatywa nadawcy publicznego jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Koncert „Murem za polskim mundurem”, zorganizowany w Mińsku Mazowieckim, miał na celu okazanie wsparcia i solidarności z wojskiem, policją i strażakami, którzy od kilku tygodni pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, gdzie trwa kryzys migracyjny. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili na scenie, była plejada gwiazd: Edyta Górniak, Viki Gabor, Rafał Brzozowski, zaś z zagranicznych Lou Bega oraz Włoszka In-Grid. W spotach promocyjnych pojawiła się również hiszpańska formacja Las Ketchup, znana z hitu „Aserejé” (The Ketchup Song) - hitu wakacji 2002.

Ostatecznie jednak siostry nie pojawiły się w Polsce. Dlaczego? Dziennik „Fakt” postanowił zwrócić się z tym pytaniem do biura prasowego Telewizji Polskiej. Osoba, która poprosiła o anonimowość przekazała, że... powód jest nieznany. Krótką informację o tym, że formacja nie wystąpi w Mińsku Mazowieckim, przesłano dopiero w dniu koncertu, w niedzielę 5. grudnia rano. Nie podano jednak, dlaczego Hiszpanki podjęły tę decyzję.

W jednej z publikacji dziennikarze Wirtualnej Polski zasugerowali, że powodem mogła być niewiedza zagranicznych gwiazd, że wydarzenie ma powiązania polityczne. Osoba pracująca przy organizacji imprezy twierdziła, że wykonawcy mieli być tym faktem niemile zaskoczeni. Jednak ta wersja wydaje się mało prawdopodobna: Lou Bega dziękował za sceny za obronę granic Unii Europejskiej, zaś Włoszka In-Grid wsparła inicjatywę, skandując ze sceny po polsku „Strażacy!” i „Policja!”...

Czytaj także: Katarzyna Błażejewska-Stuhr o pomocy i sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Lat Ketchup, Madryt, Hiszpania, 17.06.2002 rok
Fot. EAST NEWS

Lat Ketchup, Madryt, Hiszpania, 17.06.2002 rok
Fot. EAST NEWS

Lat Ketchup, Madryt, Hiszpania, 17.06.2002 rok

Las Ketchup - autorki jednego przeboju, które pogrążyła Eurowizja

W skład formacji pierwotnie wchodziły trzy siostry: Lucía, Lola i Pilar Muñoz. Nazwa „Las Ketchup” ma ścisły związek z pseudonimem gitarzysty flamenco El Tomate, Juanem Manuelem Muñozem, który prywatnie jest ich ojcem.

Początki tria były spełnionym marzenie. Wydały singiel „The Ketchup Song (Aserejé)”, który z miejsca podbił listy przebojów na całym świecie. Charakterystyczna choreografia i energia okazały się receptą na wielki sukces. O Las Ketchup mówili wszyscy. Ich debiutancki album „Las Hijas del Tomate” (w wolnym tłumaczeniu: Córki Pana Tomate, nawiązanie do pseudonimu ojca - red.] z 2002 roku sprzedał się na całym świecie w imponującej liczbie 12 milionów egzemplarzy.

W tym samym czasie hiszpańskie siostry zostały oskarżone o... satanizm! Jak przypomina fakt.pl: „diabelskich treści doszukali się w działalności zespołu działacze religijni z Hondurasu. Uznali oni, że „Asereje” opowiada o Lucyferze. Dla niektórych tamtejszych katolików tekst piosenki był wyrazem czci dla sił nieczystych. Podobnie zresztą jak sam tytuł, który miał być zaproszeniem „do bycia heretykiem”. 

Jedna z sióstr, Lola, odniosła się do tych oskarżeń. Tłumaczyła, że refren ich wielkiego hitu... tak naprawdę nie znaczy nic. Stwierdziła, że jest on zapisem improwizacji – „to tylko tekst, jaki wymyślasz sobie, śpiewając angielską piosenkę i ani trochę nie umiejąc mówić w tym języku”, podkreślała.

Po sukcesach debiutanckiego singla i albumu o Las Ketchup zrobiło się cicho. Aż do 2006 roku, gdy hiszpański nadawca powierzył im rolę reprezentantek kraju w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, który organizowany był wówczas w Atenach. W tym czasie skład powiększono o czwartą siostrę, Rocío. Niestety, okazało się, że popularność nie idzie w parze ze wsparciem widzów.

Formacja poniosła klęskę: w finale widowiska zajęły odległe, 21. miejsce. Rezultat z pewnością nie pomógł w promocji albumu „Un Bloody Mary” (był to również tytuł utworu, który zaprezentowały w stolicy Grecji) – okazał się on wydawniczą klęską. Od tamtej pory o formacji słuch zaginął... Nic dziwnego, że często złośliwie są nazywane „siostrami jednego przeboju”.  

Czytaj także: Maciej Stuhr z żoną pomagają uchodźcom. „Rozpaczliwego wołania o pomoc nie da się już oglądać”

Las Ketchup, MTV Europe, 14.11.2002 rok
Fot. EAST NEWS

Las Ketchup, MTV Europe, 14.11.2002 rok

TAGI #TVP #koncert

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.