Maciej Stuhr, VIVA! sierpień 2016
Fot. Tomek Tyndyk
O tym jest głośno

Maciej Stuhr z żoną pomagają uchodźcom. „Rozpaczliwego wołania o pomoc nie da się już oglądać”

„Nareszcie nie siedzimy w domu patrząc na te okropne historie”

Marta Nawacka 8 listopada 2021 16:58
Maciej Stuhr, VIVA! sierpień 2016
Fot. Tomek Tyndyk

Gwiazdy masowo zgłaszają swój sprzeciw wobec tego, co dzieje się przy naszej granicy. Wśród nich jest także Maciej Stuhr oraz jego żona, Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Para dołączyła do aktywistów z Grupy Granica ratującej uchodźców i migrantów. Zostali również pełnomocnikami czterech Syryjczyków.

Maciej Stuhr o sytuacji na granicy

Maciej Stuhr i jego żona są oburzeni tym, co dzieje się przy naszej granicy oraz tym, jak traktowani są uchodźcy. Nie mogli pogodzić się z bezczynnością, więc postanowili działać. W rozmowie z Wyborczą aktor mówił: „Tego rozpaczliwego wołania o pomoc nie da się już oglądać i wytrzymać psychicznie. Nie możemy z tym nic zrobić i widzimy, że mało kto chce cokolwiek zrobić. Ten brak pomysłu na rozwiązanie tej sytuacji doprowadzi wkrótce do niewyobrażalnej tragedii na naszych ziemiach, którą będziemy przez dziesiątki lat próbować zrozumieć i oswoić”.

Czytaj też: Walka z hejtem, troska o 5-letniego syna... Maciej Stuhr i Katarzyna Błażejewska-Stuhr są razem już ósmy rok

Maciej Stuhr, VIVA! sierpień 2016
Fot. Tomek Tyndyk

Maciej Stuhr w sesji dla magazynu VIVA!, sierpień, 2016 rok

Maciej Stuhr i jego żona zaangażowali się w pomoc Syryjczykom

Małżeństwo postanowiło dołączyć do Grupy Granica, która ratuje uchodźców i migrantów. Maciej Stuhr i Katarzyna Błażejewska-Stuhr zaangażowali się w ostatnim czasie w pomoc czterem wygłodzonym i pobitym Syryjczykom. Udali się z nimi do szpitala i zostali ich pełnomocnikami. Zamierzają także złożyć w ich imieniu wniosek o ochronę międzynarodową, czyli tzw. interim z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zabroni wypchnięcia tych ludzi na Białoruś. „Nareszcie nie siedzimy w domu, patrząc na te okropne historie”, mówił aktor w Wyborczej.

Maciej Stuhr apeluje do całego społeczeństwa o pomoc, dziękując równocześnie tym, którzy znajdują się na granicy i tę pomoc niosą. Podkreśla też, że sam zna dziesiątki osób, które mają podobne jak on stanowisko i nie chcą sobie pozwolić na bezczynność. „Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że nie są sami, że jest mnóstwo ludzi w Polsce, którzy zostali wychowani w kulcie tradycyjnej polskiej gościnności. Chcemy tę tradycję kultywować. Nie chcemy już, by ktokolwiek umierał w polskim lesie. Nikt na to nie zasługuje”, tłumaczył w Wyborczej 

Zobacz także: Maciej Stuhr opuści Polskę? Gorzkie słowa aktora o sytuacji w kraju

Maciej Stuhr, VIVA! 22/2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Maciej Stuhr w sesji dla magazynu VIVA!, 2018 rok

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.