Kayah, VIVA! 2017
Fot. PIOTR PORĘBSKI/METALUNA
O TYM JEST GŁOŚNO

Muzyka z Chłopów ma szansę na Oscara. Kayah i L.U.C. ocenili szansę swojego dzieła

„Jesień – Tańcuj” osiągnęło zawrotną liczbę odtworzeń!

Rafał Kowalski 12 listopada 2023 13:10
Kayah, VIVA! 2017
Fot. PIOTR PORĘBSKI/METALUNA

Utwór Jesień – Tańcuj to motyw, który zostaje w głowach widzów jeszcze długo po wyjściu z kina. Film Chłopi to propozycja, która zachwyca widzów w Polsce, ale i na świecie. Produkcja ma szansę na Oscara. Co więcej, tę samą nagrodę może otrzymać L.U.C. – producent muzyczny, który naprawdę nazywa się Łukasz Rostkowski. Muzyka z Chłopów ma szansę zwyciężyć w kategorii Best Original Score.

Kulisy współpracy z Kayah. Tak powstał utwór do „Chłopów”

W dzisiejszym odcinku Dzień Dobry TVN Kayah zdradziła, w jaki sposób została zaproszona do współpracy. Okazuje się, że jej chęć zaśpiewania była przyjacielską uprzejmością. „Dla mnie to jest totalny zaszczyt. Po pierwsze dziękuję, że o mnie L.U.C. pomyślał. Zrobiłam to zupełnie po koleżeńsku. Nagrywaliśmy to u mnie w domu w piwniczce. Piękny wieczór! Trzeba sobie powiedzieć, że takich rzeczy nie robi się z myślą o nagrodach, a z potrzeby serca. Ale to co nastąpiło jest dodatkiem bardzo podniecającym. Byłabym zachwycona, gdyby L.U.C. miał Oscara w swoim CV”, powiedziała artystka w TVN.

To ona wydała pierwszą w życiu płytę L.U.C.a. Tym bardziej jest dumna z tego, ile osiągnął. „Obserwowałam go od początku. Wyszedł z hip-hopu. To jest bardzo wielki sukces, że w ogóle mówili o szansie na Oscara. Sukces pokazujący, że warto poszukiwać nowych środków wyrazów”, powiedziała Kayah.

A co o wspomnianej piosence pisali podczas premiery jej twórcy? „„Jesień – Tańcuj” to pierwszy z czterech singli autorstwa L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra do malowanej adaptacji „Chłopów”. Single do filmu, który został polskim kandydatem do Oscara, będą nawiązywać zgodnie z duchem powieści Reymonta do czterech pór roku. Jesienią odbyło się wesele Boryny i Jagny i właśnie do tego wydarzenia nawiązuje roztańczony utwór, stworzony w duchu łączenia pokoleń i gatunków muzycznych. Hipnotyzujące głosy Kayah, Laboratorium Pieśni i Dagadana połączone zostały z brzmieniem tradycyjnej kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO. Tak, jak Reymont zbudował językową katedrę barokową z chłopskich słów i powiedzeń, tak L.U.C. stworzył bogatą i barwną muzykę filmową, wykorzystując wyłącznie autentyczne i akustyczne instrumenty historyczne. Tekst do utworu Rostkowski stworzył w oparciu o setki słów i cytatów z nagrodzonej Noblem powieści „Chłopi”, czytaliśmy.

Jesień - Tańcuj ma na YouTubie już 2,6 mln odtworzeń.

L.U.C. i Kayah o szansach na Oscara

Prowadzący byli też ciekawi, czy zdaniem twórców amerykańska i światowa widownia zrozumie przekaz muzyki z filmu „Chłopi”. „Myślę, że jest egzotyczna. A to, co egzotyczne, jest interesujące”, powiedziała Kayah.

Z kolei Łukasz Rostkowski opowiedział o drodze, jaką przeszedł w ostatnim czasie. Jego emocje zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Dziś wierzy, że być może w marcu usłyszy ze sceny swoje imię i nazwisko. „Przez 4 lata pracy nad „Chłopami”, producenci mówili mi: „L.U.C. za tę muzykę dostaniesz Oscara”. Myślałem, że mówili to, żeby mnie pocieszyć w tej naprawdę trudnej przeprawie. A okazało się, że oni postanowili zgłosić do Oscara także muzykę, co jest dla mnie kompletnym szokiem. Śmiałem się nawet, że nie wiem, jak się o Oscara walczy. Do kogo się dzwoni? Czy Google wie coś o tym? Ale dostałem wiele wsparcia od ludzi z branży”, podsumował.

L.U.C. wrócił właśnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dostał się do specjalnego, elitarnego, zamkniętego koncertu dla branży. To właśnie na nim w ostatni czwartek prezentował członkom Akademii muzykę z „Chłopów”. Orkiestra symfoniczna grała na żywo do 10-minutowego fragmentu produkcji.

Trzymamy kciuki! 

Chłopi, obsada, kandydat polski do Oscara
Fot. materiał prasowy

TAGI #Kayah #Oscary

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.