Maria Skłodowska-Curie
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Maria Skłodowska-Curie wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii!

Oto wynik rankingu BBC History

Weronika Kostyra 10 sierpnia 2018 16:28
Maria Skłodowska-Curie
Fot. East News

Maria Skłodowska-Curie została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii! Tak zdecydowali czytelnicy magazynu BBC History. Dopiero za nią w rankingu znalazły się Margaret Thatcher, Matka Teresa, królowa Wiktoria czy Jane Austen.

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą

BBC zwróciło się do dziecięciu specjalistów z różnych dziedzin nauki, by wybrali po dziesięć najbardziej wpływowych kobiet. Następnie czytelnicy podjęli decyzję na drodze głosowania. Laureatka Nagrody Nobla o polskim pochodzeniu miała nieoceniony wkład w naukę w czasach, kiedy pozycja kobiet była niezwykle trudna. Poza swoimi badaniami musiała zmierzyć się z niechęcią świata nauki, w którym dominowali mężczyźni i pokonać wiele przeciwności. „Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla”, tłumaczyła decyzję czytelników Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie, ale to w Paryżu odbyła studia i prowadziła swoje badania. Kobiety mogły już wtedy studiować na Sorbonie. W granicach nieistniejącego wtedy państwa polskiego, nie było to jeszcze możliwe. Dokonała przełomowych odkryć w dziedzinie radiochemii, za które dwa razy uhonorowano ją Nagrodą Nobla. Po raz pierwszy w dziedzinie fizyki w 1903 roku razem z jej mężem Pierre’em Curie oraz Henrim Becquerelm, po raz drugi w dziedzinie chemii już samodzielnie. Była prekursorką tego typu badań i zmarła w wyniku choroby popromiennej. Na zawsze jednak zapisała się na kartach historii.

Oto czołówka rankingu BBC:

 1. Maria Skłodowska-Curie
 2. Rosa Park
 3. Emmeline Pankhurst
 4. Ada Lovelace
 5. Rosalind Franklin
 6. Margaret Thatcher
 7. Angela Burdett-Coutts
 8. Mary Wollstonecraft
 9. Florence Nightingale
 10. Marie Stopes
 11. Eleonora Akwitańska
 12. Maria z Nazaretu
 13. Jane Austen
 14. Królowa Budyka
 15. Diana, księżna Walii
 16. Amelia Earhart
 17. Królowa Wiktoria
 18. Josephine Butler
 19. Mary Seacole
 20. Matka Teresa

zdjęcie z filmu Maria Skłodowska-Curie. Kino Świat
Fot. fot. Grzegorz Hartfiel

Znane osoby zmarłe w 2013 roku: Margaret Thatcher
Fot. ONS

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.