Mateusz Pawłowski, Katarzyna Łaska i Rafał Zawierucha
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Sensacja, drobne grzeszki i hultajskie wybryki...

czyli co działo się na premierze książki „Jak zostać genialnym hultajem”

Katarzyna Piątkowska 2 maja 2023 16:52
Mateusz Pawłowski, Katarzyna Łaska i Rafał Zawierucha
Fot. materiały prasowe

Niedawno odbyła się premiera książki „Jak zostać genialnym hultajem” autorstwa Danuty Nierady i Tobiasza Piątkowskiego. W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, wraz z autorami i ilustratorami spotkali się przedstawiciele świata kultury, mediów, polityki i biznesu. Zaproszeni goście mieli również wyjątkową okazję usłyszeć część z hultajskich opowieści zaprezentowanych przez Rafała Zawieruchę, Kasię Łaskę i Mateusza Pawłowskiego.

Genialny hultaj - Mikołaj Kopernik

Wizjonerski Mikołaj Kopernik, uparty Zbigniew Religa, niedościgniona Irena Szewińska czy wytrwały Robert Kubica, to tylko część ze stu bohaterów książki Jak zostać genialnym hultajem. Historie wybitnych rodaków pełne są sensacji, nieznanych faktów, drobnych grzeszków, sprytu i hultajskiej natury. A to wszystko pięknie zilustrowane przez wyjątkowych artystów, których kreatywne i niejednokrotnie przewrotne prace wzbogaciły prezentowane opowieści. Tomasz Bieniek, Tomasz Broda, Paulina Dudek, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Marek Oleksicki, Adam Pękalski, Wiesław Skupniewicz i Wojciech Stefaniec opracowali grafiki, znakomicie oddające charakter każdego z bohaterów.

Dla kogo "Jak zostać genialnym hultajem"?

Podczas spotkania Danuta Nierada i Tobiasz Piątkowski opowiedzieli o genezie powstania książki oraz o jej znaczeniu w edukacji przyszłych pokoleń. Jak przekonywali autorzy, każde polskie dziecko i nastolatek powinni wiedzieć, że my Polacy jesteśmy utalentowani i niezłomni w kroczeniu wyznaczoną drogą. Taki mamy charakter, a bohaterowie prezentowani podczas premiery tylko to potwierdzają. Dzięki tej książce poznajemy historie niepospolitych ludzi oraz ich wynalazków i osiągnięć, które zmieniły nasz świat na lepszy. Co jednak najważniejsze, udowadniamy, że każdy z nas może osiągnąć wszystko czego zapragnie. Wystarczy odrobina determinacji i… hultajstwa!

Rozmowę z autorami wzbogaciła również premiera videocastów, na żywo zaprezentowanych przez jej twórców. Katarzyna Łaska, Rafał Zawierucha i Mateusz Pawłowski opowiedzieli m.in. historię Jana Szczepanika, wynalazcy kamizelki kuloodpornej, czy portrecistki Tamary Łempickiej. 

Mateusz Pawłowski
Fot. materiały prasowe
Na zdjęciu Mateusz Pawłowski

Danuta Nierada i Tobiasz Piątkowska
Fot. materiały prasowe
Autorzy książki Katarzyna Nierada i Tobiasz Piątkowski

Katarzyna Łaska
Fot. materiały prasowe
Katarzyna Łaska

Anna Halarewicz
Fot. materiały prasowe
Ilustratorka Anna Halarewicz

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?