Roman Praszyński 21 stycznia 2017 10:45
1/11
Copyright @
1/11

Dziś (21 stycznia) Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Co im kupić w prezencie? Kwiaty? Czekoladki? Nie! Prawie wszyscy seniorzy wolą poczytać dobrą książkę. Według badań empiku 94 procent osób powyżej 55 roku życia uważa książkę za zawsze trafiony prezent! A zatem lećmy do księgarni! Podpowiadamy, co może się babciom i dziadkom spodobać!

 

Polecamy też: 8 książek dla twojego faceta. Spraw mu radość 

2/11
Copyright @
2/11

Dla czytających babć!

 

„Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell.

 

Romans wszechczasów. Miłość, wojna, wyższe sfery. Opowieść porwie czytelniczkę w każdym wieku. Przeniesie do dawnego świata amerykańskiego Południa. Bale, intrygi, walka o uczucia i małżeństwa. I ważne – kobieca bohaterka Scarlet O'Hara ma siłę, która daje jej wiarę i ochotę do życia. Swoją moc czerpie z kontaktu z ziemią, naturą, przyrodą. W świecie, w którym rządzą mężczyźni potrafi wywalczyć swoje miejsce. Jej słowa: „W końcu jutro też jest dzień” - weszły do historii literatury. Dają otuchę w każdym miejscu na ziemi. I w każdym wieku...

 

Polecamy też: Wybrałem 16 książek o kuchni i gotowaniu, które warto podarować na prezent!

3/11
Copyright @
3/11

Dla czytających babć!

 

„Sto milionów dolarów”, Lee Child.

 

Nieprawda, że dojrzałe kobiety lubią tylko romanse. Dobry kryminał też je uwiedzie. Na pewno uda się to książkom Jima Granta, który publikuje pod pseudonimem Lee Child. Bohater jego sensacyjnych powieści, Jack Reacher, jak samotny wilk walczy ze złymi ludźmi. Nie ma adresu i rodziny. Podróżuje po Stanach i zawsze wmiesza się w jakąś grubszą aferę. A wtedy biada bandytom! Reacher to nieśmiertelny bohater Ameryki – współczesny kowboj. Niezależny, do bólu skuteczny. Niesie sprawiedliwość tam, gdzie zawiedli stróże prawa. I znika za horyzontem. Może zawrócić w głowach dziewczynom i babciom!

 

Zobacz też: Polecam 8 książek o modzie, które warto podarować na prezent!

4/11
Copyright @
4/11

Dla czytających babć!

 

„Wiersze wybrane”, Emily Dickinson, tłumaczenie Stanisław Barańczak, Znak.

 

Niezwykłe wiersze i niezwykła poetka. Jedna z bardziej tajemniczych postaci w historii literatury. Całe życie spędziła w rodzinnym domu, nie opuszczając Amherst, miejsca urodzenia. Za jej życia ukazało się tylko kilka wierszy. Dopiero po jej śmierci wyciągnięto na światło dzienne 1700 wierszy, które ukrywała w kufrze. Świat dowiedział się o niezwykłym talencie, przenikliwej osobowości, która w niezwykle krótkiej formie potrafiła zawrzeć tajemnicę, piękno i grozę istnienia. W doskonałym tłumaczeniu polskiego poety, Stanisława Barańczaka to prawdziwa uczta dla duszy. 

 

Polecamy też: Namiętności, rozkosze i perwersje. 5 najgorętszych pozycji... książkowych!

5/11
Copyright @
5/11

Dla czytających babć!

 

„Najbogatsze. Jak powstawały fortuny Polek”, Sławomir Koper, Czerwone i Czarne

 

Cztery Polki, które wykorzystały szansę daną im przez los, zrobiły światową karierę i dorobiły się niewyobrażalnych fortun. Kobiety piękne i niezależne – ikony swych epok. Helena Rubinstein, Barbara Piasecka Johnson, Martha Stewart, Misia Sert.  Pracowite i przedsiębiorcze. Inteligentne i błyskotliwe. By odnieść sukces, potrafiły wiele ryzykować. Miały wizję i wbrew wszelkim przeciwnościom konsekwentnie dążyły do obranego celu. Wymagające, pewne siebie i odważne. Oto intrygująca opowieść o ich życiu i kulisach sukcesu, który nierzadko był okupiony wielkim wysiłkiem, wyrzeczeniami lub brakiem osobistego szczęścia.

 

Polecamy też: 8 książek dla twojego faceta. Spraw mu radość 

6/11
Copyright @
6/11

Dla czytających babć!

 

„Schroniska smaków. Moja góralska kuchnia”, Magda Gessler, Edipresse Książki

 

„Schronisko smaków. Moja góralska kuchnia” to połączenie przepisów na dania doprawione góralszczyzną oraz albumu o kulturze Podhala – wczoraj i dziś. Magda Gessler zabiera czytelników w podróż po pełnej barw i smaków tradycji regionu Tatr. W książce „Schronisko smaków. Moja góralska kuchnia” gwiazda „Kuchennych rewolucji” opowiada czytelnikom o swojej pierwszej wyprawie do Zakopanego zimą 1961 roku. Wówczas nie było pod Tatrami tłumów turystów i dzisiejszego zgiełku, a po Krupówkach można było spacerować spokojnie i bez pośpiechu. A kiedy Magda Gessler – wówczas kilkuletnia dziewczynka – pierwszy raz spróbowała oscypka i innych tradycyjnych góralskich przysmaków, zrodziła się w niej myśl, że wspaniale byłoby mieć własną restaurację. Kilkadziesiąt lat później zrealizowała swoje marzenie i otworzyła restaurację Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej – samym sercu Tatr. W menu Magda Gessler połączyła kulinarną tradycję Podhala z tym, co przywiozła w polskie góry ze świata. Wszystko doprawiła miłością do tego niezwykłego regionu Polski i ich mieszkańców. W książce prezentuje zdjęcia swojego nowego miejsca na kulinarnej mapie Podhala oraz dzieli się refleksjami.

 

 

Zobacz też: Polecam 8 książek o modzie, które warto podarować na prezent!

7/11
Copyright @
7/11

Dla czytających dziadków!

 

„Kubuś Fatalista i jego pan”, Denis Diderot.

 

Stara powiastka, ale wciąż aktualna. Jaki sens ma nasze życie? Czy nasze wysiłki mogą coś zmienić, czy może los jest zapisany w gwiazdach? Czy jesteśmy wolni czy może tylko igraszką w rękach przeznaczenia? Zabawne dialogi między sługą Kubusiem, a jego panem prowadzą nas przez meandry świata, władzy, związków między kobietą, a mężczyzną. Do poczytania, pośmiania się i zastanowienia się nad naszym kruchym istnieniem.

 

Polecamy też: Namiętności, rozkosze i perwersje. 5 najgorętszych pozycji... książkowych!

8/11
Copyright @
8/11

Dla czytających dziadków!

 

„Pragnienie”, Richard Flanagen, WL

 

„Doskonała,  głęboko poruszająca i kunsztownie zbudowana medytacja nad pragnieniem relacji z drugim człowiekiem”, napisał Los Angeles Times. Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena, bosa aborygenka, pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

 

Polecamy też: 8 książek dla twojego faceta. Spraw mu radość 

9/11
Copyright @
9/11

Dla czytających dziadków!

 

„Córka Stalina. O Stalinie, Rosji i o sobie” Swietłana Alliłujewa, Bellona

 

Córka wszechpotężnego Wodza Wszystkich Narodów, jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w historii Rosji – zapowiada wydawca. - Jej poszukiwania własnej tożsamości, miłości i prawdy nieuchronnie doprowadzą ją do buntu i przeciwstawienia się ojcu. Swietłana Alliłujewa w ostatnim wywiadzie i pierwszej – najgłośniejszej - książce z pełną, często bolesną otwartością opowiada o swojej rodzinie, kamaryli otaczającej dyktatora i czasie, w którym upływało jej skomplikowane i fascynujące życie.

 

Polecamy też: Namiętności, rozkosze i perwersje. 5 najgorętszych pozycji... książkowych!

10/11
Copyright @
10/11

Dla czytających dziadków!

 

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, Stieg Larsson, Czarna Owca.

 

Pierwsza część „Millenium”, jednej z najsłynniejszych trylogii kryminalnych świata. Trzymająca w napięciu przez wiele stron historia seryjnego mordercy i niezwykłej dziewczyny, żyjącej poza systemem. Pojedynek okrucieństwa z siłą życia i inteligencją. Porywająca, ale też bezkreśnie smutna wizja szwedzkiego społeczeństwa. Demony nazizmu z czasów wojny, bezwzględny kapitalizm i społeczna martwica. Książka trzyma za gardło, czytelnik nie może się oderwać i woła o jeszcze. Na szczęście trzy tomy to grubo ponad dwa tysiące stron druku!

 

Polecamy też: 8 książek dla twojego faceta. Spraw mu radość 

11/11
Copyright @
11/11

Dla czytających dziadków!

 

„Gdybyś miał przed sobą rok życia”, Levien Stephen, Wydawnictwo Szafa

Książka medytacja. Amerykański poeta i nauczyciel duchowy proponuje podróż w głąb życia. Zadaje pytanie, które w końcu zada każdy z nas: „Co byś chciał zrobić, gdyby został Ci rok życia?”. Co wtedy okazało by się ważne? Lub kto? Warto spotkać się ze śmiercią, bo tylko ona daje siły do życia. Uczy żyć tak, aby mieć poczucie sensu i głębokiej wartości każdej chwili. Razem z autorem możesz wziąć udział w niecodziennym eksperymencie: przeżyj ten rok tak, jakby był wszystkim, co ci pozostało.

 

Zobacz też: Polecam 8 książek o modzie, które warto podarować na prezent!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.