Sprawdziliśmy, co najmłodsi czytelnicy chętnie by przeczytali

Katarzyna Piątkowska 2 kwietnia 2018 07:29

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” pisała Wisława Szymborska. I nie myliła się. I nasza w tym głowa, by sprawić, że dzieci chętnie będą sięgały po książki. Zwłaszcza, że tych pięknych jest coraz więcej. Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci, który 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy od ponad pół wieku to idealna okazja, by przedstawić im najciekawsze propozycje.

Piękne książki

Patrząc na półki w księgarniach widać, że w końcu wydawcy zrozumieli, że dzieciom nie da się wcisnąć byle czego. Od lat małe wydawnictwa starają się, by książki dla najmłodszych były nie tylko wartościowe pod względem merytorycznym, ale też wizualnym.

Od kilku lat polska ilustracja dla dzieci przeżywa renesans. Triumfy święcą, na całym świecie, książki duetu Mizielińskich (ich „Mapy” wydane przed Dwie siostry przetłumaczono na kilkanaście języków), polskie dzieci zaczytują się w książkach Justyny Bednarek, do których ilustracje robił Daniel de Latour (i mali i duzi czytelnicy uwielbiają „Niewiarygodne przygody dziesięciu skarpetek”) i w klasyce, jak „Dzieci z Bullerbyn”, które zilustrowała Magdalena Kozieł–Nowak.

Sprawdziliśmy dla Was jakie książki możecie polecić swoim dzieciom, siostrzeńcom, chrześniakom, czy w ogóle wszystkim dzieciom jakie znacie. 

1/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
1/7

Justyna Bednarek, Babcocha,  wyd. Poradnia K.

Niezastąpiony duet od „Skarpetek” Justyna Bednarek i Daniel de Latour tym razem stworzyli postać dobrej czarownicy, zwanej Babcochą. Czarownica z brodawką na nosie przybywa do Grajdołka i… odmienia życie niektórych mieszkańców. 54 króciutkie rozdziały, 60 kolorowych ilustracji zabiorą was i wasze dzieci w podróż pełną magii, dobrego humoru i niesamowitych wydarzeń. Można czytać do snu, ale uwaga… jeśli chcecie, żeby dziecko szybko zasnęło poczytajcie mu jednak co innego.

2/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
2/7

Marta Guzowska, Zagadka zaginionej kamei, wyd. Nasza księgarnia

Autorka kryminałów dla dorosłych na wyraźne życzenie swoich dzieci napisała kryminał dla dzieci. Anka i Piotrek prowadzą śledztwo w sprawie zaginięcia kamei. Przygodowa fabuła i elementy historii sztuki mogą sprawić, że twoje dziecko zamarzy, by zostać… prywatnym detektywem.

3/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
3/7

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn, wyd. Nasza Księgarnia

Tej książki nikomu nie trzeba zachwalać. Przygody dzieciaków z małej Szwedzkiej wioski zna chyba cały świat. Dwa lata temu polscy czytelnicy podzielili się na dwa fronty - zwolenników starego wydania z czarno-białymi ilustracjami i nowego, kolorowego, do którego ilustracje stworzyła Magdalena Kozieł–Nowak. My jesteśmy fanami… obu.

4/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
4/7

Alison McGhee, Peter H. Reynodls, Kiedyś, wyd. Mamania

Oszczędna w słowach i wzruszająca książka o miłości macierzyńskiej, która trwa mimo upływu czasu. Pięknie zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa, poruszy każde serce, nie tylko dziecięce.
 

5/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
5/7

Katherine Rundell, Odkrywca, wyd. Poradnia K

Samolot, którym leci grupka dzieciaków rozbija się w amazońskiej dżungli. Czy wiedza zdobyta dzięki lekturze książek przygodowych pozwoli im przetrwać i wrócić do domu? Sprawdźcie. Czyta się jednym tchem.
 

6/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
6/7

Annie M.G. Schmidt, Jaś i Janeczka, wyd. Dwie siostry

Gdy uznane za najlepsze wydawnictwo dla dzieci w Europie „Dwie siostry” postanowiły wydać tę pozycję z dziecięcej klasyki z lat 1952-57 podniosła się wrzawa. Zmieniono bowiem imiona holenderskich pięciolatków z Julek i Julka (takie imiona nosili w pierwszym polskim wydaniu). Ale Jaś i Janeczka niezależnie od imion podbijają serca każdego, kto poświęci choć chwilę na przeczytanie ich perypetii. Dodatkowym plusem są oryginalne ilustracje Fiepa Westendorpa.

7/7
Książki dla dzieci
Copyright @materiały prasowe
7/7

Martin Widmark, Emilia Dziubak, Tyczka w krainie szczęścia, wyd. Mamania

„Tyczka w Krainie Szczęścia” to efekt połączenia talentu literackiego Martina Widmarka, autora popularnych serii książek dla starszych dzieci, i wyobraźni plastycznej Emilii Dziubak, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej ilustratorki.

TAGI #książka

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.