Kryminał, reportaż czy album o kwiatach wybierzesz dla swojej mamy?

Katarzyna Piątkowska 24 maja 2018 16:44

Książka zawsze jest dobrym pomysłem na prezent. Nie tylko na Dzień Matki. Dobra lektura sprawi, że najbardziej zapracowana, zestresowana i zmęczona mama znajdzie chwile wytchnienia. Przeniesie się w świat fantazji i sprawdzi kto zabił u Katarzyny Bondy, spojrzy na Irenę Sendlerową z innej perspektywy, zachwyci się Katarzyną Nosowską jako pisarką, sprawdzi co można przygotować z kaszy i jak nie uśmiercić ukochanych roślinek, oraz pozna język miłości profesora Jerzego Bralczyka i jego żony.

Oto książki, które z czystym sumieniem możesz wręczyć mamie w jej dniu. Ale wiedz, że na czas lektury możesz zapomnieć o konwersacji z nią.  

1/7
Katarzyna Nosowska "A ja żem jej powiedziała"
Copyright @materiały prasowe
1/7

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała, wyd. Wielka litera

Zaczęło się od niewinnych filmików z filtrem prezentowanych przez Katarzynę Nosowską na jej profilu na Instagramie. Dowcip, ironia i błyskotliwe hasła sprawią, że twoja mama zniknie na długie godziny nie tylko podczas lektury. Jeśli jeszcze nie używa natychmiast założy konto na Instagramie, żeby oglądać i słuchać Nosowską. ”Książka nadaje się do tramwaju, autobusu, podróży koleją, na plażę. Może rezydować w toalecie i wszędzie tam, gdzie macie chwilę wolnego czasu”, zachęca autorka. A więc do dzieła.

2/7
"Sendlerowa w ukryciu"
Copyright @materiały prasowe
2/7

Anna Bikont, Sendlerowa w ukryciu, wyd. Czarne

Książek o Irenie Sendlerowej, która ratowała żydowskie dzieci z Getta Warszawskiego powstało naprawdę dużo. Ale ta pozycja jest wyjątkowa, bo pokazuje Sendlerową jaka naprawdę była. I, że nie tylko ona ryzykowała życie, by pomóc innym. W książce znajdują się też opowieści tych, którzy przeżyli. Anna Bikont dostała właśnie za tę książkę Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017.

3/7
"Pokochawszy"
Copyright @materiały prasowe
3/7

Lucyna Kirwiłł, Jerzy Bralczyk w rozmowie z Karoliną Oponowicz, Pokochawszy. O miłości w języku, wyd. Agora
Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie – czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej i nigdy nudnej. W książce "Pokochawszy" w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia czy małżeńskie rytuały.

Czy mówienie, że miłość jest jak róża, to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża "Juruś"? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź pada w książce "Pokochawszy".

4/7
Katarzyna Bonda "Czerwony pająk"
Copyright @materiały prasowe
4/7

Katarzyna Bonda, Czerwony pająk, wyd. Muza

Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał o Katarzynie Bondzie? Urocza blondynka, zawsze w niezwykle kobiecej sukience i z uśmiechem od ucha do ucha stworzyła jedną z najbardziej poczytnych serii kryminałów z Saszą Załuską w roli głównej. Kto nie czytał powinien zacząć od początku od Okularnika, a kto czytał na pewno już wie, że właśnie ukazała się czwarta część z serii „Cztery żywioły”.

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.
W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

5/7
"Jak nie zabić swoich roślin"
Copyright @materiały prasowe
5/7

Nick Southern, Jak nie zabić swoich roślin, wyd. Otwarte

Gdy powiedziałam koleżanko, że wkrótce dostępna będzie taka książka wszystkie orzekły, że to lektura dla nich. Każdy z nas ma doświadczenia z roślinami domowymi. Niektórzy odnoszą sukcesy, inni ponoszą klęski. Tych drugi jest więcej, dlatego autor radzi jak nie zostać seryjnym zabójcą.

6/7
"O roślinach"
Copyright @materiały prasowe
6/7

Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, O roślinach, wyd. Full Metal

Do oglądania, do smakowania, do wszystkiego. Piękna książka napisana przez właścicieli poznańskiej kwiaciarni Kwiaty i mjut. Floryści i designerzy opisali około 50 gatunków kwiatów doniczkowych i wszystko co można z nimi zrobić. A gdyby Twoja mama chciała zrobić las w słoiku, kokedamę i zaaranżować oplątwy znajdzie tu instrukcję krok po kroku.

7/7
"Qumam kasze"
Copyright @materiały prasowe
7/7

Maia Sobczak, Qumam kasze do ostatniego okruszka, wyd. Marginesy

Książka nie do końca kucharska. Maia Sobczak stała się orędowniczką modnego ostatnio trendu no waste cooking. Qmam kasze do ostatniego okruszka to zbiór opowieści z życia wziętych i przemyśleń związanych z jedzeniem – w końcu każdy posiłek jest najważniejszy. Zdaniem Mai człowiek stracił szacunek do jedzenia, jest w większości tanie, łatwo dostępne i niestety kiepskiej jakości. Kupujemy za dużo i bez planu, a potem wyrzucamy, tonami. Marnujemy nie tylko pieniądze, ale również swój czas i potencjał. Maia przyjaźnie wprowadza w ideę rozsądnego i niesamowicie twórczego podejścia do kuchni, pokazując, jak kusząco można wykorzystać różne końcówki czy resztki, i zrobić bajgle ze smażoną marchewką, śniadaniowy budyń z chrupiącymi orzechami albo bakłażana z owocami czarnego bzu. Gotowanie to prawdziwa frajda, a #mynowaste to radocha i ekonomia w zdrowym wydaniu – w dodatku na pełnym uśmiechu.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.