Konrad Szczęsny 18 lutego 2017 18:36
1/11
Eurowizja, krajowe eliminacje, Konkurs Piosenki Eurowizji, kandydajci, Paulla, Rafał Brzozowski, Aneta Sablik, Carmell
Copyright @Facebook/Instagram
1/11

18 lutego Polacy wybiorą 20. reprezentanta kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji, który w 2017 r. odbędzie się w Kijowie dzięki zwycięstwu Jamali z piosenką „1944” w finale zeszłorocznego widowiska. W krajowych eliminacjach organizowanych przez Telewizję Polską w szranki stanie 10 mniej lub bardziej znanych wykonawców. Wśród kandydatów przeważają ci, którzy pierwsze szlify zdobywali w programach typu talent show. Nie zabraknie jednak wokalistów z większym dorobkiem, którym udało się wylansować na rodzimym rynku kilka hitów. Kto zdobędzie laur zwycięstwa i wygra bilet do stolicy Ukrainy? Kto jest faworytem bukmacherów, fanów Eurowizji i internautów? Sprawdźcie!

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji

Polska zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 r. Wtedy to w Dublinie Edyta Górniak wyśpiewała balladą „To nie ja” znakomite drugie miejsce, które dziś urosło już do rangi legendy. Zdobyła 166 punktów, w tym 5 najwyższych not - 12 punktów - z pięciu krajów: Francji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii i Austrii. Na kolejny sukces (miejsce w TOP10 finału) musieliśmy czekać 9 lat. W Rydze zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen - Żadnych Granic” wywalczył znakomitą 7. lokatę. Trzeci raz w top10 finału znaleźliśmy się w 2016 r., dzięki Michałowi Szpakowi i balladzie „Color of your life”. Nic dziwnego, że w 2017 r. liczymy na kolejny sukces. Polskim reprezentantom trzy razy z rzędu (w 2014, 2015 i 2016 r.) udawało się awansować z półfinału do finału widowiska. Mówi się, że dzięki rodakom rozsianym na całym kontynencie możemy liczyć na spory sukces także w 2017 roku. Problemem jest jury, które w ostatnich latach oceniało dosyć nisko polskich reprezentantów (a ma aż 50% wpływu na końcowy rezultat konkursu). Stąd pojawiają się postulaty, by wybrać piosenkę, którą docenią zarówno widzowie, jak i profesjonaliści z branży muzycznej. Czy ktokolwiek z kandydatów ma szansę na spektakularny sukces na tegorocznej Eurowizji?

Jury Krajowych Eliminacji

Krajowe eliminacje już drugi rok z rzędu poprowadzi Artur Orzech. Kandydatów oceni pięcioosobowe jury w składzie Krzesimir Dębski (kompozytor i dyrygent), Alicja Węgorzewska (śpiewaczka operowa), Maria Sadowska (reżyserka, wokalistka i kompozytorka), zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik i znany z programu „Jaka to melodia?” Robert Janowski oraz widzowie (w stosunku głosów 50 do 50).

Krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2017

Transmisja krajowych eliminacji rozpocznie się 18 lutego o 20.30 w TVP1. Reprezentanta Polski w Kijowie poznamy prawdopodobnie około godziny 22.05.

Goście specjalni krajowych eliminacji

Krajowe eliminacje swoimi występami uświetnią Michał Szpak (ubiegłoroczny reprezentant Polski), Doda (która wykona eurowizyjne przeboje) oraz Oliwia Wieczorek (reprezentanta Polski na ubiegłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci).

 

Polecamy też: Czy MaRina Łuczenko-Szczęsna pojedzie na Eurowizję? Tylko VIVIE! zdradza swoje plany

2/11
Rafał Brzozowski, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
2/11

Jednym z najbardziej znanych uczestników krajowych eliminacji jest Rafał Brzozowski. Karierę rozpoczynał w pierwszej edycji „The Voice of Poland”, organizowanej w 2011 r. Trafił do drużyny prowadzonej przez Andrzeja Piasecznego (który na Eurowizji pojawił się w 2001 r.). Odpadł w półfinale widowiska. W 2012 r. rozgłośniami radiowymi w całej Polsce zawładnęła piosenka „Tak Blisko”, której był wykonawcą. Wiosną 2014 r. pojawił się w pierwszej edycji organizowanego przez Polsat „Tańca z Gwiazdami”. Na scenie preselekcyjnej zaśpiewa utwór „Sky over Europe”, który współtworzył z Marcinem Kindlą i Markiem Dutkiewiczem. Jak sam podkreślał, zdecydował się na udział w krajowych eliminacjach w ostatniej chwili. Mówi się, że wcześniej był namawiany przez TVP na zgłoszenie, jednak odmawiał, podkreślając, że nie posiada odpowiedniego utworu na konkurs. Jednak przypomniał sobie o piosence, którą nagrał na sesji dwa lata temu, gdy pracował nad albumem „Moje serce to jest muzyk, czyli polskie standardy”. Powstał do niej polski tekst i z tym utworem Rafał Brzozowski zamierza zawalczyć o bilet do Kijowa.

 

Polecamy też: Edyta Górniak nagrywa z Davidem Fosterem! Pamiętacie jak kiedyś próbowała podbić zachodnie rynki?

3/11
Paulla, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
3/11

Paulla największy sukces osiągnęła w 2008 r. Wtedy do rozgłośni radiowych trafiła piosenka „Od dziś”, która zdobyła w kraju dużą popularność. Dzięki temu jej pierwszy album „Nigdy nie mów zawsze” sprzedał się w nakładzie ponad 35 tysięcy egzemplarzy i pokrył się platyną. W 2009 r. wygrała festiwal „Trendy” w ramach festiwalu „Top Trendy”, organizowanego przez Polsat. Później wydała jeszcze album „Sekret wiecznej miłości”, który jednak nie sprzedał się tak dobrze, jak jej poprzedni krążek.

W preselekcjach do Eurowizji zaprezentuje utwór „Chcę tam z tobą być”, który w serwisie youtube został wyświetlony już ponad milion razy. Złośliwi twierdzą, że Paulla stylizuje się zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i manierę śpiewania, na Edytę Górniak.

Czy uda jej się zdobyć bilet do Kijowa i uzyskać wynik choćby zbliżony do tego, który Edyta osiągnęła 23 lata temu?

Polecamy też: „Stałam się własnością publiczną” - Edyta Górniak o swojej pierwszej Eurowizji

 

4/11
Kasia Moś, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
4/11

Kasia Moś to rekordzistka, jeśli chodzi o udział w krajowych eliminacjach. Po raz pierwszy pojawiła się w koncercie w 2006 r. Wykonała wówczas utwór „I wanna know” Roberta Jansona, z którym uplasowała się na 10 miejscu na 15 uczestników. W 2016 r. z piosenką „Addiction” zajęła natomiast 6. miejsce. W tym roku wykona utwór „Flashlight”, który część fanów przyrównuje do piosenek ze ścieżki dźwiękowej do filmów o przygodach Jamesa Bonda. Kasia jest uważana za jedną z faworytek (uzyskała m.in. pierwsze miejsce w głosowaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska).

Publiczność kojarzy ją zapewne jako finalistkę trzeciej edycji polsatowskiego „Must be the music”, w którym wzięła udział w 2012 r. i zajęła wówczas trzecie miejsce! Od 2014 r. pojawia się także w kampaniach reklamowych Towarzystwa Ubezpieczeń Link4.

W wywiadzie dla Eurowizja.org wyznała, że utwór opowiada o „wszystkich prześladowanych”.
U mnie głównie chodziło o wszystkie biedne zwierzęta. Ale może też chodzić np. o uchodźców i każdego, kto nie czuje się bezpiecznie i musi uciekać z miejsca, gdzie zostawia swoją rodzinę, swój dom, swoje życie...”, podkreśliła.

Polecamy też: Lider Varius Manx Robert Janson wzbudza trwogę i strach? Tak mówiły o nim byłe wokalistki

5/11
Lanberry, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
5/11

Lanberry również uważana jest za jedną z faworytek preselekcji, głównie z uwagi na to, że polskojęzyczną wersję jej utworu („Piątek”), grało wiele rozgłośni radiowych w Polsce. Małgorzata Uściłowska, bo tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko, wzięła m.in. udział w „X Factorze” oraz „The Voice of Poland”. Choć nie odniosła w nich spektakularnego sukcesu, nie przeszkodziło jej to w 2016 r. wydać debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Lanberry”. O Eurowizję w Kijowie powalczy z piosenką „Only Human”, czyli anglojęzyczną wersją doskonale znanego radiosłuchaczom „Piątku”. Jej udział w krajowych eliminacjach uważany jest za kontrowersyjny. Regulamin widowiska nie pozwala na publikację utworu konkursowego przed 1 września roku poprzedzającego Eurowizję. Natomiast „Piątek” Lanberry został zamieszczony w sieci już 5 sierpnia. Jednak za pośrednictwem bloga Dziennik Eurowizyjny Telewizja Polska zakomunikowała, że kontaktowała się w tej sprawie z Europejską Unią Nadawców (organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji) i uzyskała zgodę na kwalifikację piosenki do finału preselekcji.

Polecamy też: Niemiecki Dżyngis-chan, menedżerowie, śpiewający indyk. Poznajcie najdziwniejsze występy z Eurowizji

6/11
Carmell, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
6/11

Pod pseudonimem Carmell ukrywa się Małgorzata Bernatowicz, córka aktorki Ewy Kasprzyk. W preselekcjach do Eurowizji wykona piosenkę „Faces”, którą fani i media porównują do twórczości Lany Del Rey i Adele. Wcześniej wokalistka tworzyła w duecie MashMish, z którym wzięła m.in. udział w drugiej edycji „Must be the music”. Dotarli wówczas do finału i byli faworytami Elżbiety Zapendowskiej. Ich debiutancki krążek ukazał się na rynku w październiku 2012 r. Działalność zakończyli natomiast dwa lata temu. Gosia Bernatowicz, już solo, pojawiła się także w programie „The Voice of Poland”.

Polecamy też: Conchita Wurst dziękuje Polakom za skandal. „Myślę, że to zabawne!”

7/11
Aneta Sablik, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
7/11

Aneta Sablik urodziła się w 1989 r. w Bielsku-Białej. Choć wykształcenie zdobyła w Polsce, w 2012 r. wyjechała do Niemiec. Tam w 2013 r. wzięła udział w lokalnej edycji programu „Idol”. Dotarła do finału, w którym... wygrała! Warto dodać, że specjalnie dla niej nagięto regulamin show. Kandydaci do udziału w formacie musieli biegle posługiwać się językiem niemieckim, zaś umiejętności lingwistyczne Anety dalekie były od ideału. Jednak ryzyko opłaciło się: po zwycięstwie w „Idolu” wydała singiel „The One”, który za naszą zachodnią granicą cieszył się bardzo dużą popularnością! Piosenka znalazła się m.in. na 1. miejscu na oficjalnych listach sprzedaży w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W tym pierwszy kraju uzyskała złoty certyfikat co oznacza, że sprzedała się w nakładzie przekraczającym 200 tysięcy kopii. Aneta Sablik postanowiła podbić teraz polski rynek i w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji wykona taneczny utwór „Ulalala”, który zdobywa w kraju coraz większą popularność.

Polecamy też: Czy MaRina Łuczenko-Szczęsna pojedzie na Eurowizję? Tylko VIVIE! zdradza swoje plany

8/11
Martin Fitch, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
8/11

Martin Fitch to pseudonim artystyczny Marcina Mrozińskiego. Jako jedyny ze stawki 10 kandydatów reprezentował już Polskę na Eurowizji (w roku 2010 z utworem „Legenda”). Nie udało mu się jednak przebrnąć przez półfinał widowiska, w którym zajął dopiero 13. miejsce.

Widzom znany być może m.in. z występów w programie „Jaka to melodia?”. Pojawił się także w pierwszej i trzeciej edycji „Idola” oraz był laureatem jednego z odcinków „Szansy na sukces”. O udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017 powalczy z piosenką „Fight for us”, która jest porównywana do radiowego hitu „Treat you better” Shawna Mendesa.

Polecamy też: „Stałam się własnością publiczną” - Edyta Górniak o swojej pierwszej Eurowizji

9/11
Isabelle Otrębus-Larsson, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
9/11

Isabell Otrębus-Larsson stawia dopiero pierwsze kroki na muzycznej scenie, jednak już zdążyła m.in. pojawić się w programie „Mam talent”. Pochodzi z rodziny szwedzkich imigrantów. Wychowywała się w Sztokholmie. Ma już na koncie doświadczenie eurowizyjne: w 2014 r. wspierała wokalnie na scenie reprezentantkę Szwecji Sannę Nielsen, która w finale widowiska w Kopenhadze zajęła bardzo dobre 3. miejsce. Utwór dla Isabell stworzył zresztą Fredrik Kempe, uznawany za jednego z najbardziej popularnych w Szwecji kompozytorów. Piosenki jego autorstwa reprezentowały Szwecję na Eurowizji trzykrotnie: w 2008, 2009 i 2011 roku. Isabell Otrębus-Larsson wykona w polskich preselekcjach piosenkę „Voiceless”. Przez część fanów uznawana jego ona za najbardziej chwytliwą i radiową propozycję w stawce.

 

Polecamy też: Czy Margaret jako pierwsza Polka odniesie międzynarodowy sukces? Jej przeboje podbijają Europę

10/11
Agata Nizińska, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
10/11

Agata Nizińska do tej pory znana była przede wszystkim w środowisku aktorskim. To wnuczka Wojciecha Pokory, która ukończyła Wyższą Szkołę Teatralnę im. Giedroycia. Debiutowała na dużym ekranie w filmie „Wataha”. Zagrała także w kilku spektaklach teatralnych i była częścią wielu projektów kabaretowych. Od sierpnia 2014 roku prowadzi autorski program w „Pytaniu na śniadanie”: – „Okiem Agaty”. W krajowych eliminacjach wystąpi z utworem „Reason”, który współtworzył m.in. legendarny kompozytor Jud Friedman (współpracował m.in. z Whitney Houston). Głos Agaty porównywany jest do Celine Dion.

Polecamy też: Edyta Górniak nagrywa z Davidem Fosterem! Pamiętacie jak kiedyś próbowała podbić zachodnie rynki?

11/11
Olaf Bressa, Eurowizja, krajowe eliminacje, Polska na Eurowizji
Copyright @Facebook/Instagram
11/11

Olaf Bressa to finalista czwartej edycji programu „Mam Talent”. Do tej pory wydał kilka singli. Ma 19 lat i pochodzi z Kalisza. W krajowych eliminacjach zaprezentuje utwór „You look good”.

 

Polecamy też: Kasia Moś zdecydowaną faworytką krajowych eliminacji! To ona pojedzie na Eurowizję 2017?

 

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.