Konrad Szczęsny 3 listopada 2016 18:30

Anita LipnickaKatarzyna Stankiewicz i Monika Kuszyńska zawdzięczają Varius Manx popularność i fanów. Wylansowały z grupą liczne przeboje, zagrały setki koncertów, jednak ta współpraca miała również swoje ciemne strony.

Co o współpracy z Robertem Jansonem, liderem grupy, mówiły po zakończeniu współpracy z nim? Dlaczego miały w sobie żal, pretensje, także te dotyczące sfery finansowej? 

Polecamy też: Kasia Stankiewicz po 14 latach wraca do Varius Manx?! Co się stało? I dlaczego w ogóle odchodziła?

1/6
Anita Lipnicka, "Viva!" grudzień 2015
Copyright @Alex Lua Kaczkowska
1/6

Anita Lipnicka w wywiadach nie uderzała w Roberta Jansona. Chodziło o kwestie finansowe. „Do dziś tajemnicą są dla mnie rozliczenia ze sprzedaży płyt. Podobno mój pierwszy album z Varius Manx sprzedał się w milionowym nakładzie. Ciekawe, kto zgarnął te pieniądze. Bo na pewno nie ja”, podkreślała.

2/6
Anita Lipnicka, "Viva!" grudzień 2015
Copyright @Alex Lua Kaczkowska
2/6

W programie Kuby Wojewódzkiego prowadzący zagadnął ją o relacje z kolegami z Varius Manx. Showman zapytał, czy „chce jej się rzygać” na myśl o zespole.

„Rzygać nie, ale też się nie cieszę. Taką niezgodność czuję w środku, Mnie zaproszono, nawet dwa razy, ale ja dwa razy do tej samej rzeki nie wchodzę” - ucięła.

3/6
Monika Kuszyńska, "Viva!" październik 2015
Copyright @Zuza Krajewska / LAF AM
3/6

W przypadku Moniki Kuszyńskiej sprawa była o wiele bardziej złożona. Cieniem na jej relacjach z Robertem Jansonem położył się wypadek z maja 2006 r. Za kierownicą samochodu siedział właśnie lider Varius Manx. Jak podkreśliła w książce, którą napisała wspólnie z Katarzyną Przybyszewską, nie chodziło jej o sam wypadek, ale o zachowanie kolegów tuż po nim. Podobno nie poinformowali jej nawet o tym, że postanowili zatrudnić w zespole nową wokalistkę!  W swojej biografii Monika podkreślała zresztą, że jeszcze przed tym, gdy dołączyła do zespołu, Janson nie miał w branży najlepszej prasy.

 

„W tamtym czasie Janson był jurorem w jednym z pierwszych talent show nadawanych w polskiej telewizji. Program nosił tytuł „Zostań gwiazdą” i miał wyławiać młodych, zdolnych wokalistów. Nawet nie wiem, czy któryś z nich odniósł sukces. Z pewnością jednak rola Roberta budziła kontrowersje. Był bezwzględnym, surowym jurorem, który nie przebierał w słowach. Nieraz otwarcie krytykował wykonawców, nie szczędząc im ostrych uwag. Połowa widzów programu nienawidziła go za arogancję, druga podziwiała za odwagę. U wokalistów wzbudzał strach i respekt”.

 

Polecamy też: Monika Kuszyńska: "Wypadek i te wszystkie lata po - to są moje powtórne narodziny". Oto dowód

 

 

 

 

 

 

 

4/6
Monika Kuszyńska na zdjęciach "Vivy!"
Copyright @Zuza Krajewska / LAF AM
4/6

Lider Varius Manx, choć uznawany jest za czołowego polskiego kompozytora, miał również nie szczędzić koleżankom z zespołu gorzkich słów. Monika Kuszyńska twierdziła, że Robert Janson to człowiek, który nie umie przegrywać, więc bardzo źle znosił wszelkie porażki. 

5/6
Katarzyna Stankiewicz, Viva! luty 2016
Copyright @Michał Pańszczyk
5/6

Choć Katarzyna Stankiewicz powróciła po latach do Varius Manx, wyruszyła z nimi w trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia zespołu i nagrała nowe piosenki oraz DVD, wcześniej w wywiadzie podkreślała, że jej relacje z Robertem Jansonem były... osobliwe.

 

Nasze relacje z Robertem Jansonem były w zasadzie żadne. Zwyczajnie się go bałam” - powiedziała w programie „Na językach”.

 

Choć przy okazji jej odejścia z Varius Manx plotkowano, że woda sodowa uderzyła jej do głowy, w książce „Drugie Życie” Monika Kuszyńska nakreśla nieco inną perspektywę. Była ona świadkiem prób przed ostatnią trasą koncertową, w której uczestniczyła Stankiewicz.

 

„Z perspektywy wokalistki Varius Manx wszystko wyglądało inaczej. Kiedy już po wypadku rozmawiałam z Kasią przez telefon, zrozumiałam, jak wiele miałyśmy ze sobą wspólnego. Nikt poza nami nie byłby w stanie pojąć pewnych spraw, emocji, niuansów. Żeby zrozumieć, trzeba było to przeżyć. Do pewnych wspomnień, tych najtrudniejszych, nie ma zresztą co wracać”.

 

 

 

 

6/6
Katarzyna Stankiewicz, Viva! luty 2016
Copyright @Michał Pańszczyk
6/6

Katarzyna Stankiewicz później twierdziła, że jej wypowiedź była formą żartu, jednak w wywiadzie dla TVP rozwinęła tę myśl mówiąc, że gdy weszła do studia, Robert Janson był wyjątkowo oszczędny w słowach i na podstawie jego reakcji trudno jej było stwierdzić czy to, co robi, jest dobre czy złe. Jednak z racji młodego wieku (miała 18 lat, gdy dołączyła do Varius Manx) inni członkowie grupy zaczęli ją rozpieszczać, zaś lody między Stankiewicz i Jansonem szybko stopniały.

 

Polecamy też: "To było nieuniknione". Katarzyna Stankiewicz rozstaniu z partnerem, życiowych zmianach i macierzyństwie

 

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.