11 maja 2016 20:29
1/10
Conchita Wurst
Copyright @Facebook
1/10

Zobaczcie najdziwniejsze występy z historii Eurowizji! Wczoraj odbył się pierwszy półfinał osławionego konkursu piosenki. Wiadomo nie od dziś, że na Eurowizji liczy się przede wszystkim show, a muzyka schodzi na dalszy plan. Uczestnicy, by przyciągnąć uwagę widzów, są gotowi na wszystko, więc często efekt jest co najmniej dziwny. Przygotowaliśmy listę występów, które zaskoczyły nas najbardziej. Jedno jest pewne: wybór był trudny. Zgadzacie się z nim?

 

 

Conchita Wurst „Rise Like a Phoenix” (Austria, 2014)
Mówią o nim „połączenie Jezusa z Kim Kardashian”. Conchita Wurst to austriacka drag queen, w którą na scenie przemienia się piosenkarz Tom Neuwirth. Jego występ z 2014 wzbudził wiele kontrowersji - doczekał się protestów z Białorusi, Rosji i Armenii. Na przekór krytykom, którzy twierdzili, że brodata piękność sieje zgorszenie i powinna być wykluczona z konkursu, Conchita zdobyła pierwsze miejsce. Trzeba przyznać, że jej wykonanie piosenki „Rise Like a Phoenix” było spektakularne.

 

 

Polecamy też: Conchita Wurst dziękuje Polakom za skandal. „Myślę, że to zabawne!”

2/10
Lordi
Copyright @Facebook
2/10

Lordi "Hard Rock Hallelujah" (Finlandia, 2006)

Na Eurowizji zwykle króluje pop, a jednak w 2006 roku wygrała fińska grupa metalowa. Lordi to chyba jeden z najbardziej absurdalnych uczestników ostatnich lat, nie tylko ze względu na nietypowy repertuar. Członkowie zespołu wyglądają jak powiększone figurki Warhammera, a kadry z konkursowego występu mogłyby posłużyć za okładki płyt Iron Maiden. To warto zobaczyć, nawet gdy nie przepada się za mocną muzyką.

 

 

Polecamy też: Kuszyńska pochwaliła się stylizacją na Eurowizję. Co założy na występ w Wiedniu?

3/10
Cezar
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
3/10

Cezar “It’s My Life” (Rumunia, 2013)

Trzy lata temu publiczność Eurowizji zachwycił… wampir z Transylwanii. Rumuński piosenkarz Florin „Cezar” Ouatu jest profesjonalnym śpiewakiem operowym, specjalizującym się w muzyce baroku. Jego występ jest wyjątkowy nie tylko ze względu na barokowy śpiew, ale też mroczną scenografię, z rozmachem godnym hrabi Drakuli. A jeśli to nie robi na was wrażenia, to może lewitacja? Cezar w konkursie zdobył 13 miejsce. Co ciekawe, to pierwszy w historii finalista Eurowizji, który zaśpiewał falsetem.

 

 

Polecamy też: Eurowizja 2016: Słaba oglądalność polskich preselekcji! Ile osób obejrzało sobotni koncert?

4/10
LT United
Copyright @Eurovision.tv
4/10

LT United “We Are the Winners” (Litwa, 2006)

LT United to sześcioosobowa litewska grupa muzyczna, specjalizująca się w alternatywnym popie. Należą do niej sami mężczyźni, którzy nie tylko śpiewają, ale też tańczą. Jednak trudno ich pomylić z Backstreet Boys. LT United wyglądają jak grupa pracowników korporacji w średnim wieku. Jak to często bywa najbardziej spektakularnie na scenie prezentuje się ktoś niepozorny - sympatyczny łysielec w okularach. Podczas konkursu śpiewali „jesteśmy zwycięzcami Eurowizji”. Pewność siebie nie zapewniła im jednak wygranej - zdobyli szóste miejsce.

 

 

Polecamy też: Eurowizja 2016: Kasia Moś prezentuje teledysk do swojej piosenki! Jak Wam się podoba? SONDA

5/10
Dschinghis Khan
Copyright @Eurovision.tv
5/10

Dschinghis Khan  “Dschinghis Khan” (Niemcy, 1979)
Co Dżyngis Chan ma wspólnego z Niemcami? Zdawałoby się, że niewiele. Jednak zupełnie nie przeszkadzało to niemieckiej grupie pop, która nazwała się na cześć mongolskiego władcy. W 1979 „Dschinghis Khan” zajęli na Eurowizji 4 miejsce i zdobyli dużą popularność. Taką że rok po występie zakazano im wstępu do Związku Radzieckiego, w związku z obawą o promocję komunizmu.

 

 

Polecamy też: Anna Wyszkoni kiedyś przegrała o włos, dziś mówi: "Eurowizja mnie nie kusi" WIDEO

6/10
Twin Twin
Copyright @materiały promocyjne Fifou (France Télévisions)
6/10

Twin Twin „Moustache” (Francja, 2014)
Gładko ogolony wokalista, śpiewający o tym, że bardzo chciałby mieć wąsy, i to w dwóch językach… Do tego zespół wystylizowany na kiczowate lata 80. z dziwacznie pomalowanymi gitarami i scenografia przypominająca grę Dance Dance Revolution. To mieszanka idealnie absurdalna. W 2014 roku zaserwowała nam ją Francja. Twin Twin w finale Eurowizji zajęło dopiero 26 miejsce, ale myślimy, że ich występ jest warty odnotowania.

 

 

Polecamy też: Donatan i Cleo na gali otwarcia Eurowizji. Wszyscy pytali o skandal wokół ich występu

7/10
Verka Serduchka
Copyright @Andres Putting (EBU)
7/10

Wierka Serdiuczka  “Dancing Lasha Tumbai” (Ukraina, 2007)
Ukraińska drag queen śpiewająca w języku, będącym mieszanką ukraińskiego, niemieckiego, angielskiego i rosyjskiego. W 2007 roku Wierka Serdiuczka zdobyła drugie miejsce na Eurowizji, choć wielu Ukraińcom nie podobało się, że reprezentuje ich drag queen. Kontrowersje wzbudziła też piosenka, której tytuł „Lasha tumbai” (w języku mongolskim oznaczający bitą śmietanę) w wymowie przypomina „Russia Goodbye” - frazę wiele znaczącą w kontekście trwającej wtedy Pomarańczowej rewolucji. To na co na pewno warto zwrócić uwagę w tym występie to stroje - błyszczące, futurystyczne, które równie dobrze mogłyby się sprawdzić na tegorocznej gali MET. Robią wrażenie i trudno się dziwić - są projektu Dolce & Gabbana.

 

 

Polecamy też: „Stałam się własnością publiczną” - Edyta Górniak o swojej pierwszej Eurowizji

8/10
Dustin the Turkey
Copyright @materiały prasowe
8/10

Dustin the Turkey “Irelande Douze Points” (Irlandia, 2008)

Dustin to indyk z Irlandii. Wprawdzie nie dostał się do finału Eurowizji, ale myślimy, że jego występ jest warty odnotowania. W 2008 ptak, a właściwie komik John Morrison, miał już na koncie kilka hitów w rodzinnym kraju. Co ciekawe, w 1997 Dustin kandydował na prezydenta (jako „Dustin Hoffman”, ponieważ konieczne było podanie nazwiska). Jest też amabasadorem UNICEF-u.

 

 

Polecamy też: 43. urodziny Edyty Górniak. "Coraz mniej czasu zostało mi na bycie szczęśliwą"

9/10
Buranovskiye Babushki
Copyright @materiały prasowe
9/10

Buranowskije Babuszki  “Party For Everybody” (Rosja, 2012)
Zespół folklorystyczny pochodzący ze wsi Buranowo zajął drugie miejsce w 2012 roku. Najmłodsza z jego ośmiu członkiń w chwili występu miała 56 lat, a najstarsza 88. Piosenkę „Party for Everybody” zaśpiewały w swoim ojczystym języku udmurckim. Ten występ warto zobaczyć, choćby dlatego, że na scenie Babuszki śpiew i taniec połączyły z… pieczeniem ciasteczek. Zdobytą dzięki Eurowizji popularność członkinie zespołu wykorzystały, by uzbierać fundusze na odbudowę kościoła w rodzinnej wiosce.

 

 

Polecamy też: „Dwóch mężczyzn mnie zdradzało...” A Cleo zdradziła Najsztubowi więcej niż planowała. O miłości, wierności, kompleksach

10/10
Farid Mammadov
Copyright @Dennis Stachel (EBU)
10/10

Farid Mammadov “Hold Me” (Azerbejdżan, 2013)
Farid Mammadow to reprezentant Azerbejdżanu, który w 2013 roku zajął drugie miejsce w konkursie Eurowizji. Syn judoki i gimnastyczki śpiewać zaczął w wieku ośmiu lat. Balladę „Hold me” wykonał w duecie… ze swoim cieniem zamkniętym w szklanej gablocie, czym zapewnił sobie miejsce na naszej liście. Trzeba przyznać, ze to oryginalny pomysł.

 

 

Polecamy też: Wywiad z Moniką Kuszyńską, która wystąpiła na Eurowizji w 2015 roku: "Wiary nie straciłam nigdy"

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.