Jej wizerunek budzi duże emocje

Konrad Szczęsny 22 stycznia 2022 18:23

Skandalistka czy artystka, która walczy o równouprawnienie? Conchita Wurst od momentu zwycięstwa na Eurowizji 2014 wywołuje kontrowersje każdorazowo, gdy pojawia się w mediach. Nie tylko dlatego, że nieodłącznym elementem jej wizerunku jest broda. Dlaczego jakiś czas temu wcielający się w nią Thomas Neuwirth chciał ją uśmiercić? Jak zmieniał się jej wizerunek? I czy wyznanie na temat wirusa HIV zachwiało jej karierą?

Sekrety Conchity Wurst: początki kariery, zwycięstwo na Eurowizji, wizyta w Polsce

Pomysł na wizerunek zrodził się w głowie 23-letniego wówczas Thomasa Neuwirtha w 2011 roku w trakcie jednej z wypraw do Kolumbii. Określenie „conchita” rozumieć należy jako „muszelka”, zaś „die wurst” to oczywiście po niemiecku „kiełbasa”. Wydaje się, że taki dobór wyrazów to przede wszystkim kwestia ich brzmienia. Dosłownie określenie to oznacza „Muszelkę Kiełbasę”, tłumaczy się je jednak jako „Panna Kiełbaska”.

Conchita Wurst zadebiutowała z nowym wizerunkiem w programie Die große Chance, w którym ostatecznie uplasowała się dopiero na 6. miejscu. Jednak już wtedy wiadomo było, że świat wkrótce legnie u jej stóp. Stało się to trzy lata później.

Pod koniec 2013 roku została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Austrii w Konkursie Piosenki Eurowizji i już wówczas zwróciła na siebie uwagę światowych mediów. Początkowo nie dawano jej dużych szans na zwycięstwo, ale po pierwszych próbach dziennikarze i fani nie mieli wątpliwości, że w ostatecznej rozgrywce może nie mieć sobie równych. Tak też się stało – w maju 2014 roku sięgnęła po najwyższy laur z utworem Rise like a Phoenix

Według rankingu google, w tym samym roku była najczęściej wyszukiwaną osobą w Internecie na świecie! Zaczęła pojawiać się na europejskich salonach, pokazach mody i intensywnie koncertować. W 2015 roku ukazał się natomiast na rynku jej debiutancki album, zatytułowany po prostu Conchita. W Polsce pojawiła się w tym samym roku w trakcie koncertu Sabat Czarownic w Kielcach.

Czytaj także: Conchita Wurst, która kiedyś wygrała Eurowizję dzisiaj wygląda zupełnie inaczej!

Conchita Wurst, 15.10.2006 rok

Conchita Wurst: życie prywatne, partnerzy

Jak deklarowała w wywiadach, jest singielką. Thomas Neuwirth to zadeklarowany gej, jednak stwierdził, że od momentu zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji wielu adoratorów patrzy na niego przez pryzmat scenicznego alter ego, które stworzył w 2011 roku. Zrobił to zresztą po raczej nieudanych próbach zaistnienia w show-biznesie. 

W 2006 roku, gdy miał 18 lat, wziął udział w odpowiedniku lokalnego Idola, programie  Starmania. Dotarł co prawda do finału, ale przegrał w nim z Nadine Beiler, plasując się ostatecznie na drugim miejscu. W tym samym roku założył boys band, który rozpadłsię zaledwie po roku działalności.

O życiu osobistym po zwycięstwie w Eurowizji mówił: „Zainteresowanie mężczyzn moją osobą, wynikające z bycia Conchitą w ogóle mnie nie porusza. W przebraniu czuję się zupełnie aseksualny”.

Czytaj także: Conchita Wurst już nie przypomina siebie sprzed kilku lat!

Conchita Wurst, 6 Sabat Czarownic w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia, Kielce, 27.06.2015 rok

Conchita Wurst: metamorfoza, wirus HIV

Conchita wywróciła jego życie do góry nogami. Do tego stopnia, że w 2017 roku zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt am Sonntag: „Z tym wizerunkiem osiągnęła już wszystko, co chciałem. Teraz muszę uśmiercić Conchitę”! Jednocześnie Thomas Neuwirth zapowiedział, że potrzebuje kolejnych inspiracji i wyzwań i postara się stworzyć „coś nowego”.

Niedługo po tej deklaracji zaczął publikować na Instagramie zdjęcia, na których widać wyraźną zmianę wizerunku. Brak konturowania brody i zaprzestanie depilowania klatki piersiowej, zrezygnowanie z kobiecych stylizacji (poza oficjalnymi wyjściami) oraz ograniczenie makijażu do minimum sprawiły, że o metamorfozie Conchity Wurst zaczęli pisać wszyscy.

W 2018 roku o wokalistce zrobiło się głośno za sprawą osobistego wyznania. Drag Queen wyjawiła, że jest nosicielem wirusa HIV. Co prawda przyjmuje leki, dzięki którym jego obecność we krwi jest minimalna, ale – jak sama zaznaczyła – „były chłopak grozi mi ujawnieniem moich prywatnych spraw, a ja nie dam nikomu prawa do zastraszenia mnie lub wpływania na moje życie”, napisała na Instagramie, dzięki czemu zyskała uznanie w oczach fanów.

Wkrótce na sklepowe półki trafił drugi album znanej wokalistki pt. "From Vienna with Love", który zawierał 12 utworów nagranych wspólnie z Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną. Były to covery znanych przebojów. Rok później, wydała kolejny album pt. "Truth Over Magnitude", który był promowany takimi singlami jak: „Hit Me”, „Trash All the Glam” i „See Me Now”. Nowe piosenki były utrzymane w klimacie muzyki elektronicznej, a to zwiastowało kolejną zmianę wizerunku. 

Conchita miała okazję powrócić na scenę eurowizyjną, gdy w 2019 roku wystąpiła jako gość specjalny. Ponadto została jurorem w niemieckiej edycji programiu "Queen of Drags", w którym oceniała poczynania drags queen. Oprócz niej w jury zasiadli również: modelka Heidi Klum i wokalista "Tokio Hotel" - Bill Kaulitz.  Miała też okazję zagrać epizod w filmowym hicie Netflixa pt. "Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga", który bezpośrednio nawiązywał do muzycznego konkursu. 

Thomas Neuwirth uwielbia eksperymentować ze swoim wyglądem. Na Instagramie często pokazuje nowe wcielenia. Patrząc na aktualne zdjęcia, można dojść do wniosku, że 32-latek ma dwie twarze. Na co dzień wybiera stonowane rzeczy, rezygnuje z makijażu i wysokich butów. Z kolei na scenie i podczas oficjalnych wizyt dalej pozostaje Conchitą Wurst, nie szczędząc sobie makijażu, kolorowych sukienek i wysokich szpilek.  I najważniejsze - na jego twarzy wciąż widnieje potężny zarost. 

Jak zmieniał się wizerunek najsłynniejszej „kobiety z brodą” i jak wygląda bez scenicznego anturażu? Sprawdź w naszej galerii!  

Czytaj także: Conchita Wurst jest nosicielką wirusa HIV. Drag queen była z tego powodu szantażowana!

Conchita Wurst, Berlin, 22.09.2021 rok

Conchita Wurst, 03.04.2020 rok

Conchita Wurst, 05.05.2020 rok

Conchita Wurst, 18.08.2020 rok

Tak Conchita Wurst prezentuje się dziś:

1/8
Tak zmieniła się Conchita Wurst (Thomas Neuwirth), kobieta z brodą, która wygrała Eurowizję w 2014 roku. Metamorfoza Conchity Wurst
Copyright @Instagram @conchitawurst
1/8

Conchita Wurst od jakiegoś czasu zmienia wizerunek. Stał się on bardziej męski. Drag queen zrezygnowała m.in. z konturowania brody i depilowania klatki piersiowej.

2/8
Tak zmieniła się Conchita Wurst (Thomas Neuwirth), kobieta z brodą, która wygrała Eurowizję w 2014 roku. Metamorfoza Conchity Wurst
Copyright @Instagram @conchitawurst
2/8

Thomas Neuwirth, wcielający się w Conchitę Wurst, zapowiedział uśmiercenie najsłynniejszej kobiety z brodą na świecie już w zeszłym roku.

3/8
Tak zmieniła się Conchita Wurst (Thomas Neuwirth), kobieta z brodą, która wygrała Eurowizję w 2014 roku. Metamorfoza Conchity Wurst
Copyright @Instagram @conchitawurst
3/8

Słowa dotrzymał: Conchita Wurst od tamtej pory konsekwentnie unika pozowania w kobiecych stylizacjach, zrezygnowała również z przesadnego mejkapu i konturowania brody.

4/8
Conchita Wurst, Thomas Neuwirth, metamorfoza Conchity Wurst, kobieta z brodą, Eurowizja
Copyright @Instagram @conchitawurst
4/8

Thomas Neuwirth, wcielający się w Conchitę Wurst od 2011 roku, wyjawił ostatnio na Instagramie, że jest nosicielem wirusa HIV.

5/8
Conchita Wurst, Thomas Neuwirth, metamorfoza Conchity Wurst, kobieta z brodą, Eurowizja
Copyright @Instagram @conchitawurst
5/8

Thomas Neuwirth, wcielający się w Conchitę Wurst, zdradził jednak, że zdecydował się na ten krok, ponieważ był szantażowany przez byłego chłopaka.

6/8
Conchita Wurst, Thomas Neuwirth, Conchita Wurst rezygnuje z brody, jak wygląda Conchita Wurst
Copyright @Pinterest
6/8

Tak Conchita Wurst wygląda bez brody. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Thomas Neuwirth, zaś drag queen to jedynie jego sceniczne alter ego.

7/8
Conchita Wurst, Thomas Neuwirth, Conchita Wurst rezygnuje z brody, jak wygląda Conchita Wurst
Copyright @© Rex/hellomagazine.com
7/8

Tak Conchita Wurst wygląda naprawdę, bez pełnego makijażu, brody i peruki. Zdjęcie to opublikowano w 2007 roku. 

8/8
Conchita Wurst, Thomas Neuwirth, Conchita Wurst rezygnuje z brody, jak wygląda Conchita Wurst
Copyright @zetaboards.com
8/8

Conchita Wurst od momentu rozpoczęcia kariery w 2011 roku przeszła niebywałą metamorfozę. Tak wygląda wcielający się w nią Thomas Neuwirth. Skończy on w tym roku 30 lat.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.