O NIEJ JEST GŁOŚNO

Kobieta z brodą, która zmieniła oblicze świata. Jakie tajemnice skrywa Conchita Wurst?

Jej wizerunek budzi duże emocje

Konrad Szczęsny 19 kwietnia 2018 21:00

Skandalistka czy artystka, która walczy o równouprawnienie? Conchita Wurst od momentu zwycięstwa na Eurowizji 2014 wywołuje kontrowersje każdorazowo, gdy pojawia się w mediach. Nie tylko dlatego, że nieodłącznym elementem jej wizerunku jest broda. Dlaczego jakiś czas temu wcielający się w nią Thomas Neuwirth chciał ją uśmiercić? Jak zmieniał się jej wizerunek? I czy wyznanie na temat wirusa HIV zachwiało jej karierą?

Sekrety Conchity Wurst: początki kariery, zwycięstwo na Eurowizji, wizyta w Polsce

Pomysł na wizerunek zrodził się w głowie 23-letniego wówczas Thomasa Neuwirtha w 2011 roku w trakcie jednej z wypraw do Kolumbii. Określenie „conchita” rozumieć należy jako „muszelka”, zaś „die wurst” to oczywiście po niemiecku „kiełbasa”. Wydaje się, że taki dobór wyrazów to przede wszystkim kwestia ich brzmienia. Dosłownie określenie to oznacza „Muszelkę Kiełbasę”, tłumaczy się je jednak jako „Panna Kiełbaska”.

Conchita Wurst zadebiutowała z nowym wizerunkiem w programie Die große Chance, w którym ostatecznie uplasowała się dopiero na 6. miejscu. Jednak już wtedy wiadomo było, że świat wkrótce legnie u jej stóp. Stało się to trzy lata później.

Pod koniec 2013 roku została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Austrii w Konkursie Piosenki Eurowizji i już wówczas zwróciła na siebie uwagę światowych mediów. Początkowo nie dawano jej dużych szans na zwycięstwo, ale po pierwszych próbach dziennikarze i fani nie mieli wątpliwości, że w ostatecznej rozgrywce może nie mieć sobie równych. Tak też się stało – w maju 2014 roku sięgnęła po najwyższy laur z utworem Rise like a Phoenix

Według rankingu google, w tym samym roku była najczęściej wyszukiwaną osobą w Internecie na świecie! Zaczęła pojawiać się na europejskich salonach, pokazach mody i intensywnie koncertować. W 2015 roku ukazał się natomiast na rynku jej debiutancki album, zatytułowany po prostu Conchita. W Polsce pojawiła się w tym samym roku w trakcie koncertu Sabat Czarownic w Kielcach.

Conchita Wurst: życie prywatne, partnerzy

Jak deklarowała w wywiadach, jest singielką. Thomas Neuwirth to zadeklarowany gej, jednak stwierdził, że od momentu zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji wielu adoratorów patrzy na niego przez pryzmat scenicznego alter ego, które stworzył w 2011 roku. Zrobił to zresztą po raczej nieudanych próbach zaistnienia w show-biznesie. 

W 2006 roku, gdy miał 18 lat, wziął udział w odpowiedniku lokalnego Idola, programie  Starmania. Dotarł co prawda do finału, ale przegrał w nim z Nadine Beiler, plasując się ostatecznie na drugim miejscu. W tym samym roku założył boys band, który rozpadłsię zaledwie po roku działalności.

O życiu osobistym po zwycięstwie w Eurowizji mówił: „Zainteresowanie mężczyzn moją osobą, wynikające z bycia Conchitą w ogóle mnie nie porusza. W przebraniu czuję się zupełnie aseksualny”.

Conchita Wurst: metamorfoza, wirus HIV

Conchita wywróciła jego życie do góry nogami. Do tego stopnia, że w 2017 roku zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt am Sonntag: „Z tym wizerunkiem osiągnęła już wszystko, co chciałem. Teraz muszę uśmiercić Conchitę”! Jednocześnie Thomas Neuwirth zapowiedział, że potrzebuje kolejnych inspiracji i wyzwań i postara się stworzyć „coś nowego”.

Niedługo po tej deklaracji zaczął publikować na Instagramie zdjęcia, na których widać wyraźną zmianę wizerunku. Brak konturowania brody i zaprzestanie depilowania klatki piersiowej, zrezygnowanie z kobiecych stylizacji (poza oficjalnymi wyjściami) oraz ograniczenie makijażu do minimum sprawiły, że o metamorfozie Conchity Wurst zaczęli pisać wszyscy.

Ostatnio o wokalistce zrobiło się głośno za sprawą osobistego wyznania. Drag Queen wyjawiła, że jest nosicielem wirusa HIV. Co prawda przyjmuje leki, dzięki którym jego obecność we krwi jest minimalna, ale – jak sama zaznaczyła – „były chłopak grozi mi ujawnieniem moich prywatnych spraw, a ja nie dam nikomu prawa do zastraszenia mnie lub wpływania na moje życie”, napisała na Instagramie, dzięki czemu zyskał uznanie w oczach fanów.

Jak zmieniał się wizerunek najsłynniejszej „kobiety z brodą” i jak wygląda bez scenicznego anturażu? Sprawdź w naszej galerii!  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.