frida-kahlo-empik
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Kolekcja gadżetów inspirowanych Fridą Kahlo już w salonach Empik

Artystka wciąż fascynuje!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 6 lutego 2021 17:13
frida-kahlo-empik
Fot. East News

Niepokojąca, inspirująca, stanowcza – taka była Frida Kahlo i taka jest sztuka, którą nam zostawiła. 67 lat po swojej śmierci, meksykańska malarka jest jeszcze mocniej obecna w kulturze świata niż była za życia.

Życie Fridy Kahlo

Zachwycająco czyste barwy i wyraziste wzory, to znak rozpoznawczy obrazów Fridy. Jest jednak w nich coś więcej, co sprawia, że naprawdę poruszają do głębi. To siła kobiety, która patrzy na widza spod grubych i zrośniętych brwi. To jej niezwykła determinacja w walce z własnym cierpieniem i konwenansami patriarchalnego społeczeństwa w pierwszej połowie XX wieku. Frida w bezkompromisowy sposób opowiadała obrazami o wszystkim, co ją bolało.

frida-kahlo-empik
Fot. East News

W dzieciństwie przechorowała polio. Choroba zniekształciła jej ciało i Frida już wtedy miała kłopoty z chodzeniem. Ale los zgotował jej jeszcze większe trudności. Jako nastolatka jechała tramwajem, który zderzył się z autobusem. Dziewczyna była jedną z najbardziej poszkodowanych ofiar wypadku. Ilości złamań trudno się nawet doliczyć, a kilkadziesiąt operacji, które przeszła później, niewiele jej pomogły.

frida-kahlo-empik
Fot. East News

Po wypadku, unieruchomiona w łóżku, zaczęła malować. Obrazy miały potężny ładunek ekspresji, bez tajemnic opowiadały o dojmującym bólu i krótkich chwilach radości. Każdy kolejny był następnym odcinkiem kroniki jej życia. Jest tu opowieść o chorobie, ale i o burzliwej miłości do Diega Riviery, fascynacja kobiecą seksualnością, jest podziw i zachwyt nad pięknem meksykańskiej przyrody i uznanie dla światowej rewolucji.

Wpływ Fridy Kahlo na sztukę

Dziś trudno w to uwierzyć, ale w czasach, gdy Frida żyła i tworzyła, nazywano ją głównie „żoną Diego Riviery”. Żyła w cieniu znanego męża. Mimo to już w 1939 roku jej obrazy zawisły w paryskim Luwrze, a magazyn Vogue wydrukował jej zdjęcie w artykule pod tytułem „Senoras of Mexico”.  Wtedy kojarzyła się jednak wyłącznie z barwną egzotyką gorącego Meksyku i z ludową twórczością.

frida-kahlo-empik
Fot. East News

Jej obrazy już wtedy robiły wrażenie na artystach z Europy. Miro i Kandinsky wypowiadali się o nich z uznaniem. Jednak podczas paryskiej wystawy tylko francuski rząd kupił jeden obraz, który trafił do zbiorów Centrum Pompidou. Mogło więc skończyć się tym, że Frida na zawsze zostanie umieszczona w szufladce z ciekawymi ludowymi twórcami i w efekcie prawie zapomniana? Teoretycznie tak. Ale jej energetyczna twórczość obroniła się sama.

Czarne brwi, mocne spojrzenie, charakterystyczny wąsik, barwne stroje i mocna biżuteria inspirowały twórców z Europy i Ameryki. Podglądali ją między innymi dyktatorzy mody, tacy jak Jean Paul Gaultier, Rei Kawakubo, czy Dolce & Gabbana. Jednak cały świat naprawdę poznał Fridę Kahlo w 2002 roku, dzięki filmowi „Frida” w reżyserii Julie Taymor z doskonałą rolą Salmy Hayek. A jak już poznał, to od razu pokochał.

frida-kahlo-empik
Fot. East News

Na salony wkroczyły dziewczyny ubrane w odważne stroje i ozdobione wielką biżuterią, spoglądające śmiało spod grubych i wyraźnie podkreślonych brwi. Od niemal dwóch dekad zachwycamy się śmiałymi połączeniami czerwieni, zieleni, fuksji, błękitów, fioletów i żółci… Podziwiamy fantastyczne kwiaty, liście i zwierzęta. I tę twarz niezwykle silnej kobiety. Fenomen twórczości Fridy Kahlo kryje się właśni w jej niezwykłej energii.

Kolekcja gadżetów inspirowanych Fridą Kahlo już w salonach Empik

Dla niektórych kolorowe motywy będą uroczym dodatkiem do zwykłej codzienności, dla innych wręcz manifestem wartości. Pewne jest, że lubimy tę energię i przynajmniej drobną jej część chcemy mieć zawsze przy sobie. Dlatego Empik we współpracy z Frida Kahlo Corporation stworzył teraz wyjątkową, limitowaną kolekcję gadżetów inspirowanych stylem i wizerunkiem Fridy.

frida-kahlo-empik
Fot. Mat.prasowe

Mamy tu notesy, długopisy i planery zdobione wielobarwnymi kwiatami, dekoracyjne poduszki, pokryte florystycznymi wzorami szkatułki czy kubki z wizerunkiem artystki. Są też designerskie torby, etui i lusterka. Energię Fridy możemy mieć ze sobą w domu, w drodze i w pracy. Teraz niepowtarzalna estetyka jest na wyciągnięcie ręki. Gadżety z limitowanej kolekcji Frida Kahlo wypełniają każde miejsce niezwykłą energią, którą emanują obrazy malarki.

Limitowana kolekcja powstała we współpracy z Frida Kahlo Corporation i jest dostępna w salonach stacjonarnych i na Empik.com.

Materiał powstał z udziałem Empiku

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.