Film Jean-Luc Godard. Imaginacje
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Awangardowy esej Jean-Luc Godard. Imaginacje to kino ery multimediów

W kinach od 12 kwietnia

Łukasz Kaliński 10 kwietnia 2019 11:27
Film Jean-Luc Godard. Imaginacje
Fot. Materiały prasowe

Jean Luc Godard, jeden z głównych twórców francuskiej Nowej Fali, zaprasza w podróż przez labirynt swojego umysłu. Wyróżniony pierwszą w historii Specjalną Złotą Palmą w Cannes, film Jeana-Luca Godarda Jean-Luc Godard. Imaginacje w kinach od 12 kwietnia.

„Jean-Luc Godard. Imaginacje”. O filmie

Wyróżniony pierwszą w historii Specjalną Złotą Palmą w Cannes obraz Jean-Luc Godard. Imaginacje to awangardowy esej będący kolażem m.in. z klasycznych dzieł filmowych, telewizyjnych newsów oraz amatorskich filmów rodem z YouTube’a. 88-letni twórca Do utraty tchu wcielając się w rolę narratora prowadzi nas przez fascynujący labirynt własnego umysłu, w którym Pierre Paolo Passolini sąsiaduje z Alfredem Hitchockiem i Michaelem Bay'em, Jan Sebastian Bach z Włodzimierzem Wysockim, a John Milton z Fiodorem Dostojewskim. Jean-Luc Godard. Imaginacje to kino ery multimediów, w której odbiorcy nieustająco bombardowani są fragmentarycznymi obrazami i dźwiękami z ekranów telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych, a nawet smartwatchy. I na ich podstawie budują swój ogląd rzeczywistości. (opis dystrybutora)

O filmie „Jean-Luc Godard. Imaginacje”

– Większość filmów skupia się na prezentowaniu czegoś, co się wydarza. Zaledwie kilka zaś mówi o tym, co się nie dzieje. Mam nadzieję, że mój film dotyka tego wymiaru – mówił Jean-Luc Godard podczas konferencji prasowej w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. – Zrozumiałem, że najważniejszym zadaniem reżysera nie jest filmowanie lecz montaż... Ponieważ odbywa się on przy użyciu rąk, uważam, że trzeba myśleć rękoma Wyobraźcie sobie przez kilka minut, że jesteście zmuszeni spędzić cały dzień bez użycia rąk. Jak sobie z tym poradzicie? Jak będziecie jeść? Kochać? Nie da się zrobić niczego bez pomocy rąk. Dlatego mój film od początku pokazuje, że wszystko opiera się na pięciu palcach. A kiedy pięć palców się spotka, masz rękę – tłumaczył legendarny reżyser.

Zwiastun filmu „Jean-Luc Godard. Imaginacje”

W filmie Jean-Luc Godard. Imaginacje reżyser zastanawia się nad współczesną rolą kina, analizuje i poddaje krytyce jego niezdolność do rozpoznania okrucieństw XX i XXI wieku, w tym Holokaustu i konfliktu na Bliskim Wschodzie. Pyta o powinności twórców oraz odbiorców filmowego spektaklu. Eksperymentując z proporcjami obrazu, montażem, kolorami i dźwiękiem próbuje dostrzec to, co skrywa się pod jego powierzchnią.

Jean-Luc Godard. Imaginacje w kinach od 12 kwietnia. 

Plakat filmu Jean-Luc Godard. Imaginacje:

plakat filmu Jean-Luc Godard. Imaginacje.
Fot. materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.