Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

CANNES 2019

Te filmy otrzymały Złotą Palmę! Oto zwycięzcy z ostatnich 10 lat

Najlepsze filmu Festiwalu Filmowego w Cannes

Łukasz Kaliński 4 kwietnia 2019 14:19

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Organizowany od 1946 roku w położonym na Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes, każdego roku przyciąga najlepszych filmowców z całego świata. W tym roku festiwal rozpocznie się już 14 maja. Wciąż nie są znane filmy, które powalczą na nim o Złotą Palmę. W oczekiwaniu na ogłoszenie tytułów filmów wyświetlonych w konkursie głównym festiwalu, przypominamy zwycięzców Złotej Palmy z ostatnich lat.

Filmy nagrodzone Złotą Palmą w Cannes

W bogatej historii Festiwalu Filmowego w Cannes wiele polskich filmów walczyło o Złotą Palmę. Jednak, jak na razie, tym największym wyróżnieniem uhonorowane zostały jedynie dwa polskie filmy. Były to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz polsko-francuska koprodukcja: Pianista Romana Polańskiego.

Jeśli spojrzeć na listę zwycięzców Złotej Palmy dla najlepszego filmu (trzeba pamiętać, że Złota Palma wręczana była w latach 1955-1963, a później nieprzerwanie od 1975 roku; wcześniej zwycięzcy Cannes otrzymywali Grand Prix Festiwalu), zdecydowanym liderem są Stany Zjednoczone. Filmy z tego kraju wygrywały tę prestiżową nagrodę trzynaście razy. Niemal o połowę mniej, bo siedem razy, zwyciężały filmy organizatora festiwalu: Francji. Na przysłowiowym „pudle” znalazły się też Włochy z pięcioma Złotymi Palmami w dorobku. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania i Japonia ze czterema zwycięstwami. Na szóstym miejscu znalazło się ex aequo sześć krajów: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Polska i Turcja.

Zapraszamy do GALERII, w której zebraliśmy zwycięzców Złotej Palmy z dziesięciu ostatnich lat.

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.