festiwal Elsnera, oblig, Łazienki Królewskie, Warszawa
Fot. beethoven.org.pl/ Bruno Fidrych
ZE ŚWIATA SZTUKI

Tak przebiegał IV Festiwal romantycznych kompozycji: Elsner i jego następcy

To było naprawdę wyjątkowe wydarzenie...

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 20 września 2022 17:17
festiwal Elsnera, oblig, Łazienki Królewskie, Warszawa
Fot. beethoven.org.pl/ Bruno Fidrych

W dniach 2-8 września 2022 roku w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbył się IV Festiwal romantycznych kompozycji: Elsner i jego następcy. Tegoroczna edycja, wpisując się w Rok 200-lecia polskiego romantyzmu, eksponowała postać Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który obok Fryderyka Chopina uznawany jest za jednego z najwybitniejszych uczniów Józefa Elsnera. Podczas siedmiu festiwalowych wieczorów usłyszeliśmy jego dzieła oraz innych twórców romantycznych w wykonaniu znakomitych polskich artystów i zespołów.

festiwal Elsnera, oblig, Łazienki Królewskie, Warszawa
Fot. beethoven.org.pl/ Bruno Fidrych

W recitalu inauguracyjnym pianista Piotr Sałajczyk przypomniał twórczość fortepianową Juliusza Zarębskiego i zachwycił interpretacją jego nowatorskiego cyklu op. 13 Róże i ciernie. Urszula Kryger z towarzyszeniem pianisty Pawła Cłapińskiego mistrzowsko wykonała wybrane pieśni Stanisława Moniuszki.

W recitalu wokalnym zaprezentowała się utalentowana sopranistka Gabriela Legun, tegoroczna laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Kompozycje kameralne Dobrzyńskiego zestawione z utworami twórców go inspirujących – Mendelssohna i Hummla – wypełniły koncert wspaniałego Kwartetu Śląskiego i wiolonczelisty Adama Krzeszowca oraz koncert świetnego tria w składzie Maria Machowska (skrzypce), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Grzegorz Skrobiński (fortepian).

Aleksandra Świgut na fortepianie historycznym intrygująco zinterpretowała utwory Chopina i Dobrzyńskiego – dwóch najwybitniejszych uczniów Elsnera. W koncercie finałowym doskonale zgrany Książek Piano Duo wykonał rzadko wykonywane kompozycje na cztery ręce Elsnera, Chopina i Dobrzyńskiego.

Organizatorami Festiwalu byli Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a parterem i patronem medialnym magazyn VIVA!  

Czytaj także: Fryderyk Chopin i Delfina Potocka. Gdy umierał, śpiewała mu i przygrywała na fortepianie

festiwal Elsnera, oblig, Łazienki Królewskie, Warszawa
Fot. beethoven.org.pl/ Bruno Fidrych

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.