„Królewicz Olch” jest kolejnym dziełem Jakuba Czekaja. Dwa lata temu premierę miał pierwszy jego film, „Baby Boom”, nazwany przez twórcę "wpadką". Dlaczego? W trakcie dopinania budżetu debiutanckiego obrazu pojawiła się możliwość zrobienia równolegle drugiego w programie Biennale Collage Cinema. Oba filmy poruszają podobne problemy dotyczące dorastania i trudnych wyborów.
Polecamy też: Ten film ukazuje niezwykłą głębię relacji damsko-męskiej... Zobacz zwiastun „Pięknych dni”
W filmie Czekaja, wchodzącym do kin 18 sierpnia 2017 roku, poznajemy bezimiennego chłopca pragnącego niezależności (w tej roli debiutujący w filmie fabularnym Stanisław Cywka), geniusza w dziedzinie fizyki, który pracuje nad teorią światów równoległych. Jego zaborcza matka (Agnieszka Podsiadlik) zmusza go do wygrywania prestiżowych konkursów, w których nagrodą są duże pieniądze. Nie pozwala mu również jeździć na rolkach, czego tak bardzo pragnie nastolatek, w obawie, że ten uderzy się w głowę. W efekcie chłopiec dorasta w swoim świecie, nie spotykając się z jakimkolwiek zrozumieniem.
Reżyser powiedział: „Nastoletni bohater krąży wokół najbardziej podstawowych, ale największych pytań: o nasz byt, naszą egzystencję, o to, czy coś po drugiej stronie faktycznie jest, i co to jest? Te pytania nie padają bezpośrednio z ekranu, ale obecna jest tam aura ostateczności, takiej naiwnej, która towarzyszy nam wtedy, kiedy mamy naście lat”.
Polecamy też: Po tym filmie zapragniesz zobaczyć Francję! Co wyjątkowego jest w "Paryż może poczekać"?
Film opowiada o dojrzewaniu, lecz nie tylko do buntu i dorosłości, ale też do rodzicielstwa. Uczy nas spojrzenia w inny sposób na drugiego człowieka, pokazuje jak ważna jest empatia. A skąd tytuł? Reżyser inspirował się dziełem Goethego pt. „Król Olch”. Dzięki tej balladzie Czekaj stwierdził, że by kogoś zrozumieć, należy porzucić swój świat. Właśnie to starał się przekazać widzom w filmie.
Polecamy
ZE ŚWIATA KULTURY 70 produkcji na 2021 rok, czyli Netflix zapowiada kulturalną ucztę! Oto lista filmowych nowości
Na jakie filmy warto zwrócić uwagę?
14 stycznia 2021
Bieżący numer
HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.