Top 5 filmów z Charlize Theron

Polub stronę

1. Monster 2003

Monster

  • Ocena:
Monster

Daytona Beach na Florydzie, rok 1989. W jednym z barów dla lesbijek poznają się Aileen Wuornos (Charlize Theron) i Selby Wall (Christina Ricci). Kobiety spędzają razem wieczór, a potem spotykają się ponownie i zakochują w sobie. Aileen jest prostytutką. Pewnego dnia, ciężko pobita przez klienta zabija go w samoobronie i postanawia rzucić prostytucję. Więcej

Daytona Beach na Florydzie, rok 1989. W jednym z barów dla lesbijek poznają się Aileen Wuornos (Charlize Theron) i Selby Wall (Christina Ricci). Kobiety spędzają razem wieczór, a potem spotykają się ponownie i zakochują w sobie. Aileen jest prostytutką. Pewnego dnia, ciężko pobita przez klienta zabija go w samoobronie i postanawia rzucić prostytucję. Z powodu kryminalnej przeszłości i braku wykształcenia ma jednak problem ze znalezieniem normalnej pracy. Nie podoba się to Selby, która ma do niej pretensje o to, że nie potrafi utrzymać ich obu. Aileen znów wraca na ulicę brutalnie zabijając i okradając swoich kolejnych klientów.

Aby przygotować się do roli Aileen Wuornos, Charlize Theron przytyła prawie 15 kilogramów, zgoliła brwi i pozwoliła się oszpecić specjalnie przygotowaną charakteryzacją. Poświęcenie opłaciło się, a aktorka za swoją rolę została nagrodzona m.in. Oscarem i Złotym Globem. Monster w reżyserii Patty Jenkins opowiada prawdziwą historię seryjnej zabójczyni Aileen Wuornos, która za sześć morderstw została skazana na karę śmierci. W 2009 roku, jeden z najbardziej znanych krytyków filmowych na świecie Roger Ebert uznał film Monster za trzeci najlepszy film pierwszej dekady XXI wieku.

2. Adwokat diabła 1997

The Devil's Advocate

  • Ocena:
Adwokat diabła

Kevin Lomax (Keanu Reeves) to utalentowany adwokat z prowincji, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Broniąc oskarżonego o molestowanie dzieci nauczyciela uświadamia sobie, że jego klient jest ponad wszelką wątpliwość winny. Mimo to doprowadza do wyroku uniewinniającego. Seria zwycięstw Lomaksa zwraca na niego uwagę dużej firmy prawniczej z Nowego Więcej

Kevin Lomax (Keanu Reeves) to utalentowany adwokat z prowincji, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Broniąc oskarżonego o molestowanie dzieci nauczyciela uświadamia sobie, że jego klient jest ponad wszelką wątpliwość winny. Mimo to doprowadza do wyroku uniewinniającego. Seria zwycięstw Lomaksa zwraca na niego uwagę dużej firmy prawniczej z Nowego Jorku. Zostaje zaproszony do pomocy w wyborze ławy przysięgłych w jednym z procesów i dzięki niemu sprawę udaje się wygrać. Kevinowi propozycję pracy składa sam właściciel firmy, John Milton (Al Pacino). Adwokat przenosi się do Nowego Jorku razem z żoną Mary Ann (Charlize Theron). Jednak szybko przekonuje się, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Adwokat diabła w reżyserii Taylora Hackforda to udane połączenie thrillera prawniczego i... horroru. Film oparty został na motywach powieści pod tym samym tytułem autorstwa Andrewa Neidermana. Al Pacino wcielił się tutaj w rolę Szatana, który wodzi na pokuszenie głównego bohatera filmu. Charlize Theron zagrała w filmie Adwokat diabła mniejszą, ale zauważalną rolę żony, która osamotnienie w metropolii przypłaca załamaniem nerwowym. Film Hackforda otrzymał nagrodę Saturna dla najlepszego horroru roku. Jednym z kandydatów do roli Kevina Lomaksa był również Brad Pitt.

3. Mad Max: Na drodze gniewu 2015

Mad Max: Fury Road

  • Ocena:
Mad Max: Na drodze gniewu

Postapokaliptyczny świat po zagładzie nuklearnej. Były policjant Max Rockatansky (Tom Hardy) zostaje więźniem tyrana Wiecznego Joego (Hugh Keays-Byrne), od którego uzależnieni są nieliczni, którzy przeżyli zagładę. Niespodziewanie zostaje pomocnikiem cesarzowej Furiosy (Charlize Theron). Furiosa kradnie ciężarówkę z cysterną, uciekając Więcej

Postapokaliptyczny świat po zagładzie nuklearnej. Były policjant Max Rockatansky (Tom Hardy) zostaje więźniem tyrana Wiecznego Joego (Hugh Keays-Byrne), od którego uzależnieni są nieliczni, którzy przeżyli zagładę. Niespodziewanie zostaje pomocnikiem cesarzowej Furiosy (Charlize Theron). Furiosa kradnie ciężarówkę z cysterną, uciekając razem z pięcioma żonami Joego. Tyran nie może pozwolić sobie na takie nieposłuszeństwo. Tropem Furiosy wysyła uzbrojoną po zęby armię. Max i Furiosa będą musieli współpracować, aby ujść z życiem z szalonego pościgu po rozpalonej słońcem pustyni.

Trzydzieści lat po premierze trzeciej części przygód szalonego Maksa, filmu Mad Max pod Kopułą Gromu, reżyser George Miller powrócił do cyklu, który przyniósł mu sławę. Występującego do tej pory w roli Maksa Rockatansky'ego Mela Gibsona z powodzeniem zastąpił Tom Hardy. Mimo to, zdaniem wielu, film Mad Max: Na drodze gniewu powinien nazywać się raczej Cesarzowa Furiosa: Na drodze gniewu. Charlize Theron w roli Furiosy po raz kolejny była bezbłędna i udowodniła, że równie dobrze sprawdza się w kinie akcji, co w obyczajowych dramatach. Sam film był jednym z najlepszych dzieł 2015 roku serwując szaloną i pomysłową akcję na skalę, jakiej do tej pory kino nie widziało. Efektem dziesięć nominacji do Oscara, z których sześć zamieniło się w statuetki.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

4. Daleka północ 2005

North Country

  • Ocena:
Daleka północ

Josey Aimes (Charlize Theron) razem z dziećmi ucieka od swojego nadużywającego przemocy męża i wraca do rodzinnego domu w Minnesocie. Nie dogaduje się tam jednak z ojcem Hankiem (Richard Jenkins), który pracuje w miejscowej kopalni. Josie również znajduje tam pracę, co pogłębia nieporozumienia z ojcem. Hank uważa, że kopalnia nie jest miejscem Więcej

Josey Aimes (Charlize Theron) razem z dziećmi ucieka od swojego nadużywającego przemocy męża i wraca do rodzinnego domu w Minnesocie. Nie dogaduje się tam jednak z ojcem Hankiem (Richard Jenkins), który pracuje w miejscowej kopalni. Josie również znajduje tam pracę, co pogłębia nieporozumienia z ojcem. Hank uważa, że kopalnia nie jest miejscem dla kobiet. Josie szybko zaprzyjaźnia się z innymi koleżankami z pracy i uświadamia sobie, że są one obiektami nieprzyzwoitych żartów i stałego poniżania ze strony męskiego personelu. Postanawia z tym walczyć, ale jest osamotniona w swoich staraniach. Kiedy koleżanki w obawie przed utratą pracy nie zgadzają się złożyć w sądzie pozwu zbiorowego, Josie decyduje się sama stanąć do sądowej batalii.

Dwa lata po zdobyciu Oscara za rolę w filmie Monster, Charlize Theron stanęła przed kolejną szansą na tę statuetkę. Skończyło się jednak tylko na nominacji, a aktorka musiała uznać wyższość Reese Witherspoon i jej kreacji w filmie Spacer po linie. Pomimo to rola Josie Aimes pozostaje jedną z najlepszych w jej aktorskiej karierze. Podejmujący trudny i wciąż aktualny temat mobbingu, a także walki kobiet o swoje prawa film Daleka północ został oparty na prawdziwej historii Lois Jenson udokumentowanej w książce Clary Bingham i Laury Leedy Gansler: „Class Action: The Story of Lois Jenson and the Landmark Case That Changed Sexual Harassment Law”. W filmie wystąpili również Frances McDormand (także nominowana do Oscara za swoją rolę), Sean Bean, Michelle Monaghan, Jeremy Renner, Woody Harrelson i Sissy Spacek.

5. Atomic Blonde 2017

Atomic Blonde

  • Ocena:
Atomic Blonde

Jedna z najlepszych agentek MI6 Lorraine Broughton (Charlize Theron) zostaje wysłana z misją do Berlina. Jest rok 1989, a niepokoje społeczne wkrótce doprowadzą do zburzenia Muru Berlińskiego. Atmosfera jest napięta, a agencje szpiegowskie mobilizują swoje agentury w poszukiwaniu tajemniczej Listy. Znajdują się na niej nazwiska wszystkich szpiegów Więcej

Jedna z najlepszych agentek MI6 Lorraine Broughton (Charlize Theron) zostaje wysłana z misją do Berlina. Jest rok 1989, a niepokoje społeczne wkrótce doprowadzą do zburzenia Muru Berlińskiego. Atmosfera jest napięta, a agencje szpiegowskie mobilizują swoje agentury w poszukiwaniu tajemniczej Listy. Znajdują się na niej nazwiska wszystkich szpiegów działających na terenie Berlina Wschodniego i Zachodniego. Zadaniem Lorraine jest odnalezienie Listy zanim zrobi to konkurencja. Dzięki Liście rząd brytyjski ma także nadzieję na odnalezienie podwójnego agenta współpracującego z Rosjanami. Na miejscu pomagać będzie Lorraine inny brytyjski agent: David Percival (James McAvoy).

Wyreżyserowany przez Davida Leitcha film Atomic Blonde powstał na motywach wydanej w 2012 roku powieści graficznej autorstwa Antony'ego Johnstona: The Coldest City. Rola Lorraine Broughton to kolejny popis Charlize Theron, która w Atomic Blonde wykreowała postać twardej jak skała agentki. Aby przygotować się do tej roli, aktorka przeszła szereg szkoleń pod okiem najlepszych kaskaderów i mistrzów sztuk walki. W efekcie mogła osobiście wykonać większość popisów kaskaderskich, jakich Atomic Blonde jest pełen. Na uwagę zasługuje tu również świetne odwzorowanie epoki początku transformacji, a także pełna hitów ścieżka dźwiękowa.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Podobne rankingi

Top 5 filmów z Jennifer Lawrence

plakat filmu Do szpiku kości, Winter's Bone plakat filmu Poradnik pozytywnego myślenia Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia plakat filmy X-Men: Pierwsza klasa plakat filmu American Hustle. Imperial Cinepix
cały ranking

Najlepsze filmy z Alicią Vikander. Top 5

plakat filmu Ex Machina. Alicia Vikander plakat filmu Kochanek królowej. Alicia Vikander plakat filmu Dziewczyna z portretu. Eddie Redmayne, Alicia Vikander plakat filmu Światło między oceanami. Alicia Vikander, Michael Fassbender. Monolith Films plakat filmu Kryptonim U.N.C.L.E.
cały ranking

Top 10 filmów z Bruce'em Willisem

plakat filmu Pulp Fiction, Uma Thurman plakat filmu Szklana pułapka, Die Hard. Bruce Willis plakat filmu Szósty zmysł. Bruce Willis, M. Night Shyamalan plakat filmu 12 małp. Bruce Willis, Brad Pitt, Terry Gilliam zdjęcie z filmu Piąty element. Milla Jovovich
cały ranking

Top 5 filmów z Joaquinem Phoenixem

plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Gladiator. Ridley Scott plakat filmu Spacer po linie, James Mangold plakat filmu Hotel Rwanda, Terry George plakat filmu Znaki, M. Night Shyamalan
cały ranking

Nie tylko Tony Stark. 5 najlepszych filmów z Robertem Downeyem Juniorem

plakat filmu Chaplin. Robert Downey Jr. plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Urodzeni mordercy. Oliver Stone plakat filmu Sherlock Holmes/Galapagos Films plakat filmu Jaja w tropikach
cały ranking

Nie tylko Kapitan Ameryka. 5 najlepszych filmów z Chrisem Evansem

plakat filmu Obdarowani. Imperial Cinepix plakat filmu Snowpiercer: Arka przyszłości, Chris Evans zdjęcie z filmu W stronę słońca. Danny Boyle plakat filmu Komórka, Chris Evans zdjęcie z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów
cały ranking