Kadr z filmu „Zaczarowana” 1
Fot. Forum Film Poland
ZE ŚWIATA FILMU

Najpiękniejsze filmy o Kopciuszkach – 10 magicznych historii na motywach baśni Charlesa Perraulta

Ranking dla miłośników filmów z happy endem

Anna Galuhn 24 listopada 2023 15:35
Kadr z filmu „Zaczarowana” 1
Fot. Forum Film Poland

Filmy o Kopciuszkach najczęściej opierają się o znany schemat. Główna bohaterka po śmierci ojca zostaje pod opieką złej macochy. Dziewczyna jest wykorzystywana lub szykanowana przez swoje dwie przyrodnie siostry, które zazdroszczą jej urody lub talentu. Punktem kulminacyjnym jest bal. Na nim tajemnicza bohaterka zdobywa serce księcia. To najbardziej powszechny scenariusz, ale czy jedyny? W rankingu trochę klasyki, ale też najciekawsze wariacje inspirowane „Kopciuszkiem”.

Spis treści:

Miejsce 1: Długo i szczęśliwie (1998) – baśń o Kopciuszku w scenerii francuskiego renesansu

„Długo i szczęśliwie” to amerykańska adaptacja baśni Charlesa Perraulta przeniesiona w realia francuskiego renesansu. Po śmierci ojca Danielle (Drew Barrymore) zostaje zdegradowana do roli służącej swojej macochy (Anjelica Huston) i jej krnąbrnych córek, Marguertte (Megan Dodds) i Jacqueline (Melanie Lynskey). 

Pierwsze spotkanie z księciem Henrykiem (Dougray Scott), następcą francuskiego tronu, daleko odbiega od fabuły klasycznej baśni. Dziewczyna uderza chłopaka jabłkiem, a ten spada z konia. Książę nie zwraca uwagi na Danielle, ponieważ na głowie ma inne zmartwienia – aranżowane małżeństwo z księżniczką Hiszpanii. 

Dopiero przy drugim spotkaniu Henry jest pod ogromnym wrażeniem inteligencji tajemniczej dziewczyny. Spotyka ją na dworze królewskim, kiedy w przebraniu szlachcianki podaje argumenty za uwolnieniem służącego z dworu swojej macochy. Zamieniają kilka słów, jednak Danielle nie podaje swojego prawdziwego nazwiska.

Na balu maskowym Henry postanawia ogłosić, kim jest wybranka jego serca. Jeśli tego nie zrobi, zgodnie z wolą ojca (Timothy West), poślubi księżniczkę Hiszpanii.

Film w reżyserii Andy Tennant otrzymał dwie nagrody na festiwalu Saturny w 1999 r. – dla głównej aktorki (Drew Barrymore) i za najlepsze kostiumy. To także nasze miejsce 7. w rankingu najlepszych filmów o księżniczkach.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 2: Zaczarowana (2007) – Kopciuszek w Nowym Jorku

W świecie animacji Disneya piękna Giselle (Amy Adams) i przystojny książę Edward (James Marsden) są sobą zauroczeni. Myślą o tym, aby jak najszybciej wziąć ślub, ale ich plany krzyżuje macocha Edwarda i obecna królowa Andalazji, Narissa (Susan Sarandon). Strąca dziewczynę do studni, poprzez którą Giselle przenosi się do współczesnego Nowego Jorku

Na Times Squere przypadkowo spotyka Roberta Philipa (Patrick Dempsey) i jego małą córeczkę Morgan (Rachel Covey). Dziewczynka wierzy, że Giselle jest prawdziwą księżniczką i namawia tatę, aby jej pomogli. Tymczasem z baśniowego świata wyrusza misja ratunkowa, czyli wiewiórka Pip i rozkochany w Giselle książę Edward.

„Zaczarowana” w reżyserii Kevina Limy to film familijny, który dekonstruuje klasyczną strukturę baśni. Obraz zachwyca świetnymi utworami w wykonaniu Amy Adams i Jona McLaughlina. Trzy piosenki zdobyły nominację do Oscarów w 2008 r.

Ponadto film zdobył trzy nagrody na festiwalu Saturny w 2008 r. – za najlepszą muzykę, najlepszą rolę pierwszoplanową (Amy Adams) i jako najlepszy film fantasy. 

Ten tytuł zajmuje również 8. miejsce w naszym rankingu filmów o księżniczkach.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 3: Kopciuszek (2015) – aktorska wersja bajki Disneya

To klasyczna historia o Kopciuszku (Lily James). Zła macocha (Cate Blanchett) wysługuje się pasierbicą po śmierci jej ojca. Jednak nad Ellą wciąż czuwa dobra wróżka (Helena Bonham Carter). Z odrobiną magii sprawia, że dziewczyna, zamiast realizować prace zlecone przez macochę i swoje okrutne przyrodnie siostry (Sophie McShera i Holliday Grainger), pojawia się na balu i zdobywa serce księcia (Richard Madden).

Film jest wierną adaptacją kultowej animacji z 1950 r. Co prawda nie zrobił takiej kariery jak pierwowzór, ale został pozytywnie oceniony przez widzów i krytyków, o czym świadczy nagroda na festiwalu Saturny w 2016 r. (najlepszy film fantasy).

Reżyseria: Kenneth Branagh. Ocena na IMDb: 6,9.

Miejsce 4: Wyśpiewać marzenia (2012) – męska wersja „Kopciuszka”

Nastolatek, Charlie Prince (Max Schneider), marzy o tym, aby zostać sławnym piosenkarzem. Niestety, nadmiar rodzinnych obowiązków, narzucanych przez ojczyma i przyrodnich braci, sprawia, że nie ma czasu na realizację swoich pasji.

Pewnego dnia Charlie spotyka Kadee Worth (Keke Palmer), popularną piosenkarkę i córkę producenta muzycznego. Dziewczyna jest nieszczęśliwa, bo nie może śpiewać swoich tekstów, a ubrania, które nosi, nie wyrażają jej osobowości, tylko są dziełem stylistów. Dzięki znajomości z Charliem zaczyna tworzyć swoją muzykę. On także ma szansę na pokazanie swojego talentu.

Film muzyczny w reżyserii Bille'a Woodruffa zdobył nominację do Czarnej Szpuli w 2013 r.

Ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 5: Ella zaklęta (2004) – o tym, jak pozbyć się magii

„Ella zaklęta”, chociaż bazuje na historii o Kopciuszku, daleko wykracza poza tradycyjną fabułę. Główna bohaterka (Anne Hathaway) otrzymuje od wróżki chrzestnej dar posłuszeństwa. Zawsze mówi prawdę i wykonuje polecenia innych, z czym nie jest szczęśliwa. Szczególnie kiedy jej macochą zostaje Dama Olga (Joanna Lumley). Okrutna kobieta razem ze swoimi córkami w podły sposób wykorzystuje jej dobroduszność. 

Ella postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W tym celu musi udać się do magicznej krainy, gdzie ma szansę odszukać wróżkę Lucindę (Vivica A. Fox). Zamierza poprosić ją, aby zdjęła z niej uciążliwy dar.

Współczesna baśń w reżyserii Tommy'ego O'Havera zajmuje 8. miejsce w naszym rankingu filmów o wróżkach.

Ocena na IMDb: 6,3.

Miejsce 6: Świąteczna dziewczyna (2016) – komedia romantyczna na motywie „Kopciuszka”

„Świąteczna dziewczyna” w reżyserii Tosci Musk to współczesna interpretacja „Kopciuszka”, która rozgrywa się w gwiazdkowej, przedświątecznej scenerii. Główna bohaterka, Angie (Emma Catherine Rigby) pracuje w firmie eventowej wujka, ale całe zasługi przypisuje sobie jej kuzynka Candace (Sarah Stouffer).

Pech sprawia, że Candace nie może pójść na bal maskowy. Z kolei Angie stwierdza, że zasługuje na wolny wieczór. Podczas imprezy poznaje bogatego młodzieńca, Nikolausa (Peter Porte). Tańczą i rozmawiają, ale niestety dziewczyna musi już wracać, więc nie starcza im czasu, aby mogli się lepiej poznać.

Zauroczony mężczyzna postanawia odszukać tajemniczą dziewczynę z balu. 

Ocena na IMDb: 6,2.

Miejsce 7: Historia Kopciuszka (2004) – baśniowy motyw w High School

„Historia Kopciuszka” to z kolei film młodzieżowy o miłości, którego punktem kulminacyjnym jest bal z okazji Halloween. Sam Montgomery (Hilary Duff) po szkole pracuje w kawiarence macochy, aby zebrać pieniądze na studia w Princeton. Chociaż ma niewiele wolnego czasu, znajduje chwilę na wymianę maili z nieznajomym o pseudonimie „Nomad” (Chad Michael Murray). Tajemniczy chłopak również marzy studiach na Uniwersytecie. 

Tymczasem zbliża się szkolny bal, ale macocha nie chce wyrazić zgody na wyjście Sam. Na szczęście dziewczynie udaje się wymknąć z pracy dzięki pomocy przyjaciela (Dan Byrd) i zaufanej menadżerki (Regina King). Jednak, żeby macocha o niczym się nie dowiedziała, musi przed północą wrócić do kawiarni

Na balu Sam tańczy z chłopakiem, z którym rozmawiała przez internet. Są w maskach, więc nikt nie ma pojęcia o tym, kim jest dziewczyna przebrana za Kopciuszka. Kiedy już mają zdjąć maski, na telefonie włącza się alarm, sygnalizujący, że czas wracać do pracy. Z pośpiechu dziewczyna gubi telefon. Następnego dnia w szkole pojawiają się plakaty obwieszczające poszukiwania Kopciuszka.

Film w reżyserii Marka Rosmana zdobył trzy nagrody Teen Choice – jedną w 2004 r. za filmowy przełom w męskim występie aktorskim (Chad Michael Murray) i dwie w 2005 r. – za ulubione filmowe zarumienienie się (dla Hilary Duff) oraz w kategorii: ulubiony oślizgły typ (Jennifer Coolidge jako macocha Fiona).

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 8: Kopciuszek: w rytmie miłości (2011) – muzyczna baśń dla młodzieży

Główną bohaterką jest utalentowana młoda piosenkarka Katie (Lucy Hale). Dziewczyna jednak, zamiast robić karierę solową, śpiewa w chórku swojej przyrodniej siostry Bev (Megan Park). Kiedy pojawia się możliwość podpisania kontraktu z wytwórnią muzyczną, macocha zmusza Katie do nagrania piosenki. Następnie podpisuje ją imieniem swojej prawdziwej, ale mniej utalentowanej córki, Bev. 

Kiedy zbliża się bal w klimacie Bollywood, macocha każe Katie zostać w domu i zająć się młodszym przyrodnim bratem. Jednak dziewczynie udaje się wymknąć na imprezę i zaśpiewać piosenkę, która zachwyca młodego piosenkarza, Luke'a (Freddie Stroma).

Musical powstał w reżyserii Damona Santostefano. 

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 9: Po balu (2014) – film o modzie i miłości na motywach „Kopciuszka”

Katie (Portia Doubleday) studiuje modę, a po studiach podejmuje pracę w firmie ojca (Chris Noth). Niestety jej kariera jest blokowana przez macochę i jej dwie przyrodnie siostry, Simone i Tannis. Spiskujące dziewczęta kradną projekt Katie i prezentują jako swój. Dziewczyna traci pracę.

Z pomocą rodziców chrzestnych postanawia odegrać się na macosze i siostrach. Przebiera się za mężczyznę i ponownie podejmuje etat w firmie ojca, tym razem jako młody projektant Nate. Przedstawia imponujące projekty, które stylem przypominają rysunki zmarłej matki Kate. 

Wkrótce nadchodzi dzień balu, na którym Nate ma wystąpić jako projektant. Jednocześnie Kate zostaje zaproszona na ten sam bal przez Daniela (Marc-André Grondin), projektanta butów z firmy ojca i jej jedynego przyjaciela. Dziewczyna postanawia pojawić się na uroczystości w podwójnej roli.

Film „Po balu” powstał w reżyserii Seana Garrity'ego.

Ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 10: Kopciuszek: Roztańczona historia (2008) – film dla młodych miłośników tańca

„Kopciuszek: Roztańczona historia” w reżyserii Damona Santostefano to kolejna gratka dla wielbicieli musicali. Tym razem jednak nie śpiew odegra pierwsze skrzypce, tylko taniec. Mary (Selena Gomez) jest uczennicą ostatniej klasy w liceum i aspirującą tancerką. Niestety nie może wziąć udział w profesjonalnym kursie, ponieważ nie zgadza się na to jej macocha.

Kiedy zbliża się bal, dziewczyna dostaje polecenie, aby przed wyjściem posprzątać pokój. Zadanie jest wyjątkowo trudne do wykonania, ponieważ macocha i niemiłe przyrodnie siostry dołożyły wszelkich starań, aby Mary utknęła w domu na cały wieczór. Jednak z pomocą przyjaciółki Tami (Jessica Parker Kennedy) udaje się uprzątnąć pokój szybciej niż zakładał ich podstępny plan. 

Na balu prosi ją do tańca sam Joey Parker (Drew Seeley), gospodarz konkursu. Dziewczyna wypada oszałamiająco. Jednak ich występ kończy się jej upadkiem, ponieważ przyrodnie siostry Mary rozsypują na parkiecie M&M'sy. Zawstydzona dziewczyna ucieka, gubiąc odtwarzacz z muzyką.

Ocena na IMDb: 5,7. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.