Barbara Brylska, Ludwik Kosmal
Fot. Jerzy Troszczyński/Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
HISTORIA MIŁOŚCI

Był jej drugim mężem, okazał się wielkim rozczarowaniem. Zostawił Barbarę Brylską dla innej aktorki, później prosił o wybaczenie

„To, że jej ukochany jest ojcem dwojga nieletnich dzieci, jakoś jej nie przeszkadzało", czytamy w biografii artystki

Karol Sowa 13 września 2023 19:56
Barbara Brylska, Ludwik Kosmal
Fot. Jerzy Troszczyński/Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Był jej drugim mężem. Przy nim zaznała szczęścia, które nie trwało długo. Związek Barbary Brylskiej i Ludwika Kosmala tylko przez chwilę był promienny i przepełniony szczęściem. Aktorka szybko dostrzegła mroczne oblicze męża... 

Barbara Brylska i Ludwik Kosmal — historia miłości, ślub, dzieci

Drogi Barbary Brylskiej i Ludwika Kosmala połączyły się w kwietniu 1970 roku. Niemal od razu między nimi zaiskrzyło. Połączyło ich gorące uczucie, którego nie chcieli zgasić. Nic więc dziwnego, że już w październiku, kilka miesięcy po pierwszym spotkaniu, byli już po ślubie. Byli z dwóch różnych światów. Ona piękna aktorka, która odnosiła kolejne sukcesy, on przystojny warszawski ginekolog. Przeciwieństwa, których miała połączyć wielka miłość. 

Ich związek szybko się rozwijał, cieszyli się każdą wspólną chwilą. Co więcej, po trzech latach od ceremonii doczekali się córki — Basi, a niedługo potem syna — Ludwika, który przyszedł na świat w 1982 roku. W pewnym momencie ich bańka przepełniona szczęściem, namiętnością, a przede wszystkim wielką miłością pękła. Zaczęli się od siebie oddalać...

W dodatku Ludwik Kosmal często zdradzał żonę i upijał się do nieprzytomności. Barbara Brylska jednak nie dawała za wygraną. Robiła wszystko, co w jej mocy, aby naprawić małżeństwo. Chciała, aby dawana euforia i motylki w brzuchu powróciły... W pewnym momencie zdała sobie sprawę z tego, że w uratowaniu związku potrzebna jest chęć i zaangażowanie obu stron. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mama i córka. Co je łączy, a co dzieli? Ewa Kasprzyk i Małgorzata Bernatowicz świetnie się uzupełniają

Barbara Brylska, Ludwik Kosmal, Złote Ekrany 1969, 13.04.1970 rok

Barbara Brylska, Ludwik Kosmal
Fot. Jerzy Troszczyński/Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Barbara Brylska i Ludwik Kosmal — rozstanie ze zdradą w tle, rozwód i tragiczna śmierć córki

Wielkim ciosem dla aktorki był dzień, w którym ukochany spakował walizki i wyprowadził się do... Ewy Sałackiej, z którą wówczas zamieszkał. O tym, że mąż ją opuścił, dowiedziała się dopiero w 1986 roku po powrocie z podróży służbowej z Egiptu. „Ludwik [...] został przygarnięty przez pewną panią znaną z telewizji, która miała córkę rozwódkę na wydaniu. Pretendentka do roli partnerki Ludwika była również aktorką, znacznie młodszą od jego żony i bardziej ekstrawagancką. Taką, jak mawiał z dumą Ludwik, za którą nawet psy się oglądały. To, że jej ukochany jest ojcem dwojga nieletnich dzieci, jakoś jej nie przeszkadzało", czytamy w książce „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli".

Barbara Brylska nie mogła się z tym pogodzić. To był dla niej cios prosto w serce. Z czasem zrozumiała, że tak miało być i zaczęła sobie powtarzać, że dobrze się stało. „Zaangażowałam na stałe gosposię, panią Ludwikę. Uważam, że zamieniając Ludwika w Ludwikę, zrobiłam świetny interes. Zajęła jego pokój. Nie muszę gotować, sprzątać", mówiła aktorka.

Ludwik Kosmal nie zapomniał o swoich dzieciach. Regularnie je odwiedzał. Nie powiedział im jednak wprost, dlaczego opuścił dom. Wyjaśniał im wówczas, że zagubił swoją życiową drogę, której wciąż poszukuje...

W końcu znalazł rozwiązanie, które miało mu pomóc. Po dwóch latach związku z Ewą Sałacką zrozumiał, że nie jest z nią szczęśliwy. Chciał wrócić do dawnego życia z żoną i dziećmi. Ukochana dała mu jednak ultimatum: teraz albo nigdy. Zgodził się. Na początku wszystko zaczęło się układać, jednak Ludwik szybko wrócił do dawnych nawyków. Co więcej, gdy podczas jednego ze spotkań ze znajomymi zaczął poniżać żonę, czara goryczy się przelała. „Basiu, na twoim miejscu nie byłabym z takim facetem nawet trzech minut", szepnęła jej do ucha koleżanka. „Już z nim nie jestem", odpowiedziała wówczas. „Nie powiodło się nam po moim powrocie. Piłem, sypiałem z kobietami... Na rauszu puszczałem teksty postponujące żonę, o czym nieraz nazajutrz nie pamiętałem", przyznał. 

Barbara Brylska była konsekwentna i poprosiła Ludwika o rozwód. „Nie oponował. Prosił tylko o kupienie dla niego kawalerki" pisze Barbara Rybałtowska w swojej książce. Z niektórych źródeł wynika, że ich małżeństwo przeszło do historii w 1990 roku.

Ich drogi się rozeszły, do czasu... Na nowo połączyła ich tragiczna śmierć córki. Przypomnijmy, że Basia zginęła w 1993 roku w wypadku samochodowym. Nie wrócili do siebie, jednak nawzajem się wspierali. 

Ludwik Kosmal odszedł w sierpniu 2018 roku. Barbara Brylska już nigdy nikogo nie pokochała tak bardzo, jak jego. Z nikim nie związała się na dłużej. 

CZYTAJ TEŻ: Sylwia Grzeszczak o ukochanym: „Zawsze był blisko mnie i mi pomagał. Pozwolił mi uwierzyć w siebie”

Barbara Brylska
Fot. Michal Sadowski / Forum

Barbara Brylska
Fot. Niemiec/AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.