Ukryta prawda, film
Fot. Materiały promocyjne
ZE ŚWIATA FILMU

To ostatni film, nad którym pracował Piotr Woźniak-Starak. O czym jest Ukryta gra?

W thrillerze szpiegowskim Bill Pullman i Robert Więckiewicz

Łukasz Kaliński 22 sierpnia 2019 21:18
Ukryta prawda, film
Fot. Materiały promocyjne

Wraz z bohaterami nowego thrillera szpiegowskiego Ukryta gra przeniesiemy się w sam środek zimnej wojny. Zorganizowany na początku lat 60. ubiegłego wieku w Pałacu Kultury i Nauki pojedynek szachowy dwóch supermistrzów reprezentujących wrogie mocarstwa rozegra się w tle wiszącego nad światem konfliktu nuklearnego spowodowanego kryzysem kubańskim. Ogólnopolska premiera filmu Ukryta gra 18 września. Film powalczy też o Złote Lwy w Konkursie Głównym na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Ukryta gra”. Opis fabuły

Akcja filmu toczy się w latach 60., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Bill Pullman wciela się w rolę Joshuy Mansky’ego, genialnego matematyka, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.  (opis dystrybutora)

O filmie „Ukryta gra”

– Ten film jest wypadkową kilku elementów, które fascynowały nas z Marcelem Sawickim, współautorem scenariusza. Czyli postać głównego bohatera, która przechodzi radykalną przemianę pod silną presją okoliczności, w niesamowitym miejscu i fascynujących czasach – w Pałacu Kultury i Nauki na początku lat 60. – mówi Łukasz Kośmicki, reżyser i scenarzysta filmu Ukryta gra. Do udziału w filmie zaprosił międzynarodową obsadę. Na ekranie zobaczymy między innymi Roberta Więckiewicza, który wcieli się w postać dyrektora Pałacu Kultury i Nauki. Obok niego w filmie zagrają Lotte Verbeek (Nic osobistego, Outlander, Rodzina Borgiów), James Bloor (Dunkierka), Aleksiej Sieriebriakow (Lewiatan, Ładunek 200), Corey Johnson (Kapitan Phillips, Ultimatum Bourne’a) i przede wszystkim znany z Dnia Niepodległości Bill Pullman.

– Bardzo cieszę się, że miałem okazję przyjechać i poznać Warszawę. Kiedy kręci się film w danym mieście, poznaje się je od zupełnie innej strony. Odwiedza się najbardziej wyjątkowe plenery, kręci się w miejscach, których nie widzieli nawet mieszkający tutaj całe życie warszawiacy. Byliśmy w niedostępnych na co dzień pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki, widzieliśmy go w innym oświetleniu. Miałem naprawdę wiele szczęścia – podkreślał hollywoodzki aktor.

– Sądzę, że będzie to film jedyny w swoim rodzaju – ocenia Pullman. – Uważam, że warto podejmować ryzyko i tworzyć rzeczy, jakich nikt wcześniej nie stworzył. Nagrać w Polsce film, polski film w języku angielskim, to ciekawa sprawa. W angielskim i w rosyjskim, i w polskim zarazem – kiedy się słyszy wszystkie te języki, to trochę tak, jak gdyby człowiek znalazł się w siedzibie ONZ. Obserwuje różne kultury i zauważa jak bardzo one się niekiedy między sobą różnią, a z drugiej strony, jak bardzo ludzie bywają do siebie podobni.

Jedną z głównych ról w filmie Ukryta gra odgrywa Pałac Kultury i Nauki. Staje się on zarówno symbolem epoki, jak i niemym świadkiem filmowych wydarzeń. Zadbali o to między innymi autor scenografii, laureat Oscara za Listę Schindlera, Allan Starski jak również operator Paweł Edelman. Za produkcję odpowiada Watchout Studio, które ma na swoim koncie filmy takie jak Bogowie (2,2 miliona widzów) czy Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (1,8 miliona widzów). Film przygotowywany jest z myślą o międzynarodowej dystrybucji.Ukryta gra w kinach od 18 września.

Zaznaczmy, że to ostatni film, nad którym pracował Piotr Woźniak-Starak. Niestety, producent filmowy nie doczekał premiery....  

Plakat filmu Ukryta gra:

plakat filmu Ukryta gra
Fot. NEXT FILM/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Ukryta gra. Robert Więckiewicz, Alieksiej Sierebriakow
Fot. NEXT FILM/materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.