ZE ŚWIATA MODY

Dziś rocznica urodzin Marlene Dietrich. Czy jej styl wciąż inspiruje? I co świat mody zawdzięcza tej wielkiej ikonie kina?

Marcin Brzeziński 27 grudnia 2017 15:00
Styl Marlene Dietrich
Fot. East News/Marlene Dietrich

27 grudnia 1901 roku w Berlinie przyszła na świat Marie Magdalene Dietrich znana później jako Marlene Dietrich. Ta niemiecka gwiazda srebrnego ekranu, piosenkarka i ikona stylu w 1999 roku trafiła na 9. miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów, skompilowanej przez Amerykański Instytut Filmowy. Jej najsłynniejsze filmy to „Błękitny anioł”, „Maroko”, „Szanghaj Ekspres” czy „Świadek oskarżenia”. Zaś do historii muzyki rozrywkowej przeszły jej interpretacje utworów „Lili Marleen”, „Falling in Love Again”, „Ich bin die fesche Lola”, „Johnny”, „The Boys in the Backroom” i „Where Have All the Flowers Gone”. Jej karierę przerwał niefortunny wypadek w Sydney. Aktorka przewróciła się na scenie i złamała kość udową. Po długiej rehabilitacji zaniechała dalszych występów. Kolejne lata spędzała w odosobnieniu w swoim apartamencie w Paryżu. Wyjątek zrobiła jedynie w 1978 roku, by zagrać u boku Davida Bowie w filmie „Zwyczajny żigolo”. Kto nie słyszał jak śpiewa w nim piosenkę „Just a Gigolo”, powinien to jak najszybciej nadrobić!

Polecamy też: 115 lat temu urodziła się Marlene Dietrich. Czego nie wiecie o legendzie światowego kina?
 

Marlene Dietrich lansowała męski styl w modzie

Marlene Dietrich wciąż fascynuje. I nie chodzi tylko o jej filmy, piosenki czy barwne życie osobiste (aktorka romansowała m.in. z pisarką Mercedes de Acosta, pisarzem Ernestem Hemingwayem i aktorem Jean’em Gabinem). Równie intrygujący pozostaje także jej styl. Oczywiście trzeba zacząć od tego, że była jedną pierwszych kobiet na świecie, która publicznie pokazywała się… w spodniach. Mało tego! W filmie „Maroko” Josefa von Sternberga z 1930 roku wystąpiła w dopasowanym, męskim smokingu. Był to zresztą film pod każdym względem niezwykły. Tak ubrana Marlene Dietrich śpiewała w nim po francusku i… całowała kobietę! Ameryka nie była przygotowana na taką dawkę europejskiej dekadencji! Powiedzmy jeszcze tylko, że zanim Yves Saint Laurent zacznie lansować smokingi jako strój odpowiedni dla płci pięknej miną całe dziesięciolecia. Zresztą wszystko co współczesna moda ma do powiedzenia na temat zabaw w „męskie kontra damskie” testowała przed laty na swej skórze nieustraszona Marlene Dietrich.

Styl Marlene Dietrich
Fot. East News/Marlene Dietrich

Marlene Dietrich uwielbiała nosić ubrania w męskim stylu.

Polecamy też: Na sprzedaż trafia apartament Grety Garbo, najbardziej tajemniczej gwiazdy w dziejach kina!

Marlene Dietrich wymyśliła „nagie” sukienki

Aktorka kochała też niezwykle dopasowane suknie, w których przy pewnym oświetleniu wyglądała na… nagą. Te seksowne kreacje zaszywano przed występami na jej figurze. Dwie z nich aktorka zaprezentowała warszawskiej publiczności podczas koncertów w 1964 i 1966 roku. A więc to ona promowała „nagie” sukienki w czasach gdy istnienia na przykład takiej Kim Kardashian nikt nie mógł jeszcze nawet przewidzieć. Marlene Dietrich była rownież fanką wielkich, spektakularnych futer oraz kapeluszy. Miała obsesję na punkcie perfekcyjnego makijażu i fryzury. Jako jedna z pierwszych gwiazd Hollywood korzystała z usług chirurgów plastycznych. Ale najbardziej inspirujące wydaje się wciąż jej podejście do kreowania własnego wizerunku. Gwiazda mawiała: „Ubieram się wyłącznie by stwarzać swój obraz. Nie dla siebie, nie dla mody i nie dla mężczyzn”. W tej autokreacji pomagali jej najwięksi fotografowie epoki m.in. Irving Penn, Richard Avedon, Eve Arnold i Cecil Beaton. Konsekwentna strategia sprawiła, że już za życia Marlene Dietrich była postacią mityczną. Najlepiej oddał to w swej powieści „Łuk triumfalny” jej przyjaciel Erich Maria Remarque: „Jej zimna, jasna twarz nie pytała o nic, po prostu była i czekała… Patrząc na nią każdy mógł śnić swój własny sen”. I po to chyba wciąż potrzebne są nam gwiazdy!

Styl Marlene Dietrich
Fot. East News/Marlene Dietrich

Marlene Dietrich jaki pierwsza nosiła „nagie" suknie.

Polecamy też: Dziś urodziny Grace Kelly! Co sprawiło, że wciąż jest jedną z najsłynniejszych ikon stylu w historii? EKSKLUZYWNE VIDEO!

Wideo

Nowa Škoda Fabia – doskonały design i udogodnienia z samochodów klasy wyższej!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Małgorzata i Radosław Majdanowie o tym, czego nauczyli się o sobie dzięki podróżom! Zobacz ich niezwykłe zdjęcia z Izraela!