WIDEO VIVY.PL

Mika Urbaniak o chorobie afektywnej dwubiegunowej: „Miałam trudności i traumy, które miały na to wpływ”

Mówi też o dzieciństwie i żalu do rodziców

Rafał Kowalski 28 marca 2023 12:34

Mika Urbaniak przez więcej, niż połowa życia zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. Artystka opowiedziała w rozmowie z VIVĄ.pl o postawieniu diagnozy i źródłach swoich dolegliwości. Córka Urszuli Dudziak wyznała też, że miała w życiu czas, w którym nie mogła pogodzić się z tym, jak często wyglądało jej dzieciństwo.

Mika Urbaniak o początkach choroby

Książka Będzie lepiej to opowieść Miki Urbaniak o miłości, uzależnieniu i chorobie. Przed kamerą VIVY.pl piosenkarka opowiedziała o swojej drodze do zdrowia. Ale każda droga musi mieć swój początek… Nie zawsze jednak lekarze od razu wiedzą, co dolega pacjentom. „Diagnoza to pierwszy krok. Ważny jest też proces akceptowania swojej choroby. Ja borykałam się ileś lat z problemami, gdzie nie wiadomo, co dokładnie mi było. To było trudne”, powiedziała Mika Urbaniak.

Wokalistka domyśla się, co mogło zadecydować o tym, że od 20 lat żyje z chorobą afektywną dwubiegunową. „Miałam trudności i pewne traumy, które miały na to wpływ, ale to jest złożona sytuacja”, przyznała.

OBEJRZYJ TEŻ: Mika Urbaniak wzruszyła się, mówiąc o mamie. Urszula Dudziak pomogła jej w chorobie

Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, VIVA! 4/2021
Fot. Adam Pluciński/Move Picture

Dzieciństwo Miki Urbaniak. Relacja z rodzicami

Dwóch artystów jazzowych – Ula Dudziak i Michał Urbaniak – od zawsze byli zajętymi artystami. Miało to wpływ na dorastanie ich córki, która dziś wspomina je tak. „Miałam okresy, kiedy czułam się samotna. Byłam nieśmiałym dzieckiem, trzymała w sobie swoje problemy, pisałam o nich w pamiętniku. Rodzice byli zajęci, bardzo często wyjeżdżali na koncerty. Wychowanie w domu artystycznym ma swoje plusy i minusy. I przez to często czułam, że muszę rozwiązać swoje problemy sama”, powiedziała VIVIE.pl Mika Urbaniak.

Czytaj także: Marek Torzewski szczerze o chorobie: „Zdarzył się cud – wyzdrowiałem, żyję”

Czy wokalistka miała żal do mamy i taty? „Miałam okres buntu, w którym miałam żal do rodziców. Dziś wiem, że poczucie żalu wobec kogokolwiek jest bardzo niezdrowym uczuciem. Przez takie emocje krzywdziłam siebie. To, żeby zrozumieć ich i siebie, to był proces. Chodziłam i chodzę na terapię. […] Bardzo się cieszę, że od dawna mamy świetną relację i mówimy o wszystkich sprawach otwarcie. Okres trudniejszy minął już dawno”, usłyszeliśmy.

Posłuchaj całego fragmentu rozmowy z Miką Urbaniak – umieściliśmy go na górze strony. 

Mika Urbaniak, VIVA! marzec 2023, 6/2023
Fot. Łukasz Kuś

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.