URODZINY GWIAZD

Legenda kina i oscarowy rekordzista. Jack Nicholson obchodzi dziś urodziny!

Przypominamy najlepsze role aktora

Ksenia Krasko 22 kwietnia 2021 09:59

Reżyser, producent, scenarzysta, ale przede wszystkim genialny aktor – Jack Nicholson świętuje dzisiaj urodziny! Chociaż pierwszy film, w którym zagrał, nie zadowolił krytyków, z czasem stał się jedną z najwybitniejszych postaci w historii kina. Jest mistrzem metamorfoz, i chociaż doskonale czuje się zarówno w komediach, jak i w dramatach, uwielbia filmowe wyzwania. Co wiemy o Jacku Nicholsonie? Jego życie jest równie fascynujące, co jego role.

Jack Nicholson kariera

Jack, a właściwie John Joseph Nicholson, urodził się 22 kwietnia 1937 roku w mieście Neptune, w stanie New Jersey. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej, gdy wziął udział w amatorskim musicalu. Później aktywnie uczestniczył w kółku teatralnym, a w wieku 18 lat już nie wyobrażał sobie innej ścieżki kariery.

Po szkole przeniósł się do Kalifornii, gdzie udało mu się zatrudnić w wytwórni filmowej MGM. W 1956 roku wziął udział w pierwszym castingu, a następnie zaczął uczęszczać na zajęcia aktorskie. Pierwszy film, w którym zagrał – The Cry Baby Killer – okazał się porażką, podobnie jak i następne produkcje, jednak Nicholson zdołał zwrócić na siebie uwagę krytyków i twórców.

Filmy Swobodny jeździec i Pięć łatwych utworów zapewniły mu pierwsze nominacje do Oscara, za pierwszoplanową i drugoplanową rolę męską, podobnie jak filmy Ostatnie zadanie i Chinatown. Jednak wymarzoną statuetkę otrzymał dopiero w 1975 roku, gdy ukazała się adaptacja amerykańskiej powieści Lot nad kukułczym gniazdem – był to przełomowy moment w jego karierze.

W 1980 roku Nicholson zagrał w filmie Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka. Co prawda nie otrzymał żadnego wyróżnienia za rolę Jacka Torrance’a, ale stworzona przez niego postać na stałe zapisała się w historii kina. Cztery lata później otrzymał drugiego Oscara, za rolę drugoplanową w melodramacie Czułe słówka.

ZOBACZ: Sophia Loren była ubóstwiana za swoje role, ale napiętnowana przez Watykan za niemoralne życie

Fot. East News

Jack Nicholson najlepsze filmy

W 1989 roku Jack Nicholson po raz kolejny zaskoczył cały świat, wcielając się w rolę demonicznego Jokera. Jego interpretacja największego przeciwnika filmowego Batmana określana jest mianem klasyki, która wpłynęła na późniejsze udane kreacje Heatha Ledgera i Joaquina Phoenixa.

W 1997 roku aktor otrzymał swojego trzeciego Oscara, tym razem za główną rolę w filmie Lepiej być nie może. W latach 2000. zagrał między innymi we wzruszającym komediodramacie Schmidt, komediach Dwóch gniewnych ludzi i Lepiej późno niż później, thrillerze Infiltracja i filmie Choć goni nas czas u boku Morgana Freemana.

Nicholson jest rekordzistą, jeśli chodzi o ilość nominacji do Oscara – miał szansę aż na dwanaście statuetek, z czego otrzymał trzy. Zdobył również wiele innych istotnych nagród filmowych, w tym sześć Złotych Globów, trzy nagrody BAFTA, czy Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Joker Jack Nicholson
Fot. Getty Images,Mat. prasowe

Jack Nicholson życie prywatne

W Hollywood ma opinię kobieciarza. Nicholson ożenił się tylko raz, z aktorką Sandrą Knight. Para powitała na świecie córkę, Jennifer, ale małżeństwo rozpadło się po sześciu latach. Potem przypisywano mu romanse z wieloma kobietami, m.in. z aktorką Susan Anspach, która urodziła mu syna Caleba. Przez 17 lat związany był z Anjelicą Houston – rozstali się, gdy media dowiedziały się o ciąży aktorki Rebeki Broussard, z którą Nicholson miał romans. Wkrótce urodziła się jego córka Lorraine.

ZOBACZ: Duża różnica wieku i skandal w tle. Trudna miłość Emmanuelle Seigner i Romana Polańskiego

Aktor od dzieciństwa jest zapalonym fanem sportu, a szczególnie uwielbia baseball i koszykówkę. Od lat jest wiernym fanem drużyny Los Angeles Lakers – jak mówią, w ciągu ostatnich 25 lat nie opuścił ani jednego meczu, a reżyserzy i producenci musieli brać pod uwagę harmonogram rozgrywek, aby nie zbiegały się w czasie z pracą na planie filmowym.

Wciąż powracają plotki o tym, że Jack Nicholson zakończył swoją karierę, jednak on sam nigdy tego nie potwierdził. Spędza czas w swojej rezydencji przy kultowej Mulholland Drive, grając w golfa i oglądając filmy. Fani aktora wierzą, że jeszcze ich zaskoczy, a my przypominamy jego najlepsze role. Zobaczcie nasze wideo! 

Jack Nicholson
Fot. Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.