URODZINY GWIAZD

Legenda kina i oscarowy rekordzista. Jack Nicholson obchodzi dziś urodziny!

Przypominamy jego najlepsze role

Ksenia Krasko 22 kwietnia 2020 17:45

Reżyser, producent, scenarzysta, ale przede wszystkim genialny aktor – Jack Nicholson świętuje dzisiaj urodziny! Jak potoczyła się jego kariera?

Jack Nicholson kariera

Jack, a właściwie John Joseph Nicholson, urodził się 22 kwietnia 1937 roku w mieście Neptune, w stanie New Jersey. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej, gdy wziął udział w amatorskim musicalu. Później aktywnie uczestniczył w kółku teatralnym, a w wieku 18 lat już nie wyobrażał sobie innej ścieżki kariery.

Po szkole przeniósł się do Kalifornii, gdzie udało mu się zatrudnić w wytwórni filmowej MGM. W 1956 roku wziął udział w pierwszym castingu, a następnie zaczął uczęszczać na zajęcia aktorskie. Pierwszy film, w którym zagrał – The Cry Baby Killer – okazał się porażką, podobnie jak i następne produkcje, jednak Nicholson zdołał zwrócić na siebie uwagę krytyków i twórców.

Filmy Swobodny jeździec i Pięć łatwych utworów zapewniły mu pierwsze nominacje do Oscara, za pierwszoplanową i drugoplanową rolę męską, podobnie jak filmy Ostatnie zadanie i Chinatown. Jednak wymarzoną statuetkę otrzymał dopiero w 1975 roku, gdy ukazała się adaptacja amerykańskiej powieści Lot nad kukułczym gniazdem – był to przełomowy moment w jego karierze.

W 1980 roku Nicholson zagrał w filmie Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka. Co prawda nie otrzymał żadnego wyróżnienia za rolę Jacka Torrance’a, ale stworzona przez niego postać na stałe zapisała się w historii kina. Cztery lata później otrzymał drugiego Oscara, za rolę drugoplanową w melodramacie Czułe słówka.

Fot. East News

Jack Nicholson najlepsze filmy

W 1989 roku Jack Nicholson po raz kolejny zaskoczył cały świat, wcielając się w rolę demonicznego Jokera. Jego interpretacja największego przeciwnika filmowego Batmana określana jest mianem klasyki, która wpłynęła na późniejsze udane kreacje Heatha Ledgera i Joaquina Phoenixa.

W 1997 roku aktor otrzymał swojego trzeciego Oscara, tym razem za główną rolę w filmie Lepiej być nie może. W latach 2000. zagrał m.in. we wzruszającym komediodramacie Schmidt, komediach Dwóch gniewnych ludzi i Lepiej późno niż później, thrillerze Infiltracja i filmie Choć goni nas czas u boku Morgana Freemana.

Nicholson jest rekordzistą, jeśli chodzi o ilość nominacji do Oscara – miał szansę aż na dwanaście statuetek, z czego otrzymał trzy. Zdobył również wiele innych istotnych nagród filmowych, w tym sześć Złotych Globów, trzy nagrody BAFTA, czy Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Joker Jack Nicholson
Fot. Getty Images,Mat. prasowe

Jack Nicholson życie prywatne

W Hollywood ma opinię kobieciarza. Nicholson ożenił się tylko raz, z aktorką Sandrą Knight. Para powitała na świecie córkę, Jennifer, ale małżeństwo rozpadło się po sześciu latach. Potem przypisywano mu romanse z wieloma kobietami, m.in. z aktorką Susan Anspach, która urodziła mu syna Caleba. Przez 17 lat związany był z Anjelicą Houston – rozstali się, gdy media dowiedziały się o ciąży aktorki Rebeki Broussard, z którą Nicholson miał romans. Wkrótce urodziła się jego córka Lorraine.

Aktor od dzieciństwa jest zapalonym fanem sportu, a szczególnie uwielbia baseball i koszykówkę. Od lat jest wiernym fanem drużyny Los Angeles Lakers – jak mówią, w ciągu ostatnich 25 lat nie opuścił ani jednego meczu, a reżyserzy i producenci musieli brać pod uwagę harmonogram rozgrywek, aby nie zbiegały się w czasie z pracą na planie filmowym.

Wciąż powracają plotki o tym, że Jack Nicholson zakończył swoją karierę, jednak on sam nigdy tego nie potwierdził. Teraz spędza czas w swojej rezydencji przy kultowej ulicy Mulholland Drive, grając w golfa i oglądając filmy. Fani aktora wierzą, że jeszcze ich zaskoczy, a my przypominamy jego najlepsze role. Zobaczcie nasze wideo! 

Jack Nicholson
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?