URODZINY GWIAZD

Legenda kina i oscarowy rekordzista. Jack Nicholson obchodzi dziś urodziny!

Przypominamy najlepsze role aktora

Ksenia Krasko 22 kwietnia 2021 09:59

Reżyser, producent, scenarzysta, ale przede wszystkim genialny aktor – Jack Nicholson świętuje dzisiaj urodziny! Chociaż pierwszy film, w którym zagrał, nie zadowolił krytyków, z czasem stał się jedną z najwybitniejszych postaci w historii kina. Jest mistrzem metamorfoz, i chociaż doskonale czuje się zarówno w komediach, jak i w dramatach, uwielbia filmowe wyzwania. Co wiemy o Jacku Nicholsonie? Jego życie jest równie fascynujące, co jego role.

Jack Nicholson kariera

Jack, a właściwie John Joseph Nicholson, urodził się 22 kwietnia 1937 roku w mieście Neptune, w stanie New Jersey. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej, gdy wziął udział w amatorskim musicalu. Później aktywnie uczestniczył w kółku teatralnym, a w wieku 18 lat już nie wyobrażał sobie innej ścieżki kariery.

Po szkole przeniósł się do Kalifornii, gdzie udało mu się zatrudnić w wytwórni filmowej MGM. W 1956 roku wziął udział w pierwszym castingu, a następnie zaczął uczęszczać na zajęcia aktorskie. Pierwszy film, w którym zagrał – The Cry Baby Killer – okazał się porażką, podobnie jak i następne produkcje, jednak Nicholson zdołał zwrócić na siebie uwagę krytyków i twórców.

Filmy Swobodny jeździec i Pięć łatwych utworów zapewniły mu pierwsze nominacje do Oscara, za pierwszoplanową i drugoplanową rolę męską, podobnie jak filmy Ostatnie zadanie i Chinatown. Jednak wymarzoną statuetkę otrzymał dopiero w 1975 roku, gdy ukazała się adaptacja amerykańskiej powieści Lot nad kukułczym gniazdem – był to przełomowy moment w jego karierze.

W 1980 roku Nicholson zagrał w filmie Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka. Co prawda nie otrzymał żadnego wyróżnienia za rolę Jacka Torrance’a, ale stworzona przez niego postać na stałe zapisała się w historii kina. Cztery lata później otrzymał drugiego Oscara, za rolę drugoplanową w melodramacie Czułe słówka.

ZOBACZ: Sophia Loren była ubóstwiana za swoje role, ale napiętnowana przez Watykan za niemoralne życie

Fot. East News

Jack Nicholson najlepsze filmy

W 1989 roku Jack Nicholson po raz kolejny zaskoczył cały świat, wcielając się w rolę demonicznego Jokera. Jego interpretacja największego przeciwnika filmowego Batmana określana jest mianem klasyki, która wpłynęła na późniejsze udane kreacje Heatha Ledgera i Joaquina Phoenixa.

W 1997 roku aktor otrzymał swojego trzeciego Oscara, tym razem za główną rolę w filmie Lepiej być nie może. W latach 2000. zagrał między innymi we wzruszającym komediodramacie Schmidt, komediach Dwóch gniewnych ludzi i Lepiej późno niż później, thrillerze Infiltracja i filmie Choć goni nas czas u boku Morgana Freemana.

Nicholson jest rekordzistą, jeśli chodzi o ilość nominacji do Oscara – miał szansę aż na dwanaście statuetek, z czego otrzymał trzy. Zdobył również wiele innych istotnych nagród filmowych, w tym sześć Złotych Globów, trzy nagrody BAFTA, czy Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Joker Jack Nicholson
Fot. Getty Images,Mat. prasowe

Jack Nicholson życie prywatne

W Hollywood ma opinię kobieciarza. Nicholson ożenił się tylko raz, z aktorką Sandrą Knight. Para powitała na świecie córkę, Jennifer, ale małżeństwo rozpadło się po sześciu latach. Potem przypisywano mu romanse z wieloma kobietami, m.in. z aktorką Susan Anspach, która urodziła mu syna Caleba. Przez 17 lat związany był z Anjelicą Houston – rozstali się, gdy media dowiedziały się o ciąży aktorki Rebeki Broussard, z którą Nicholson miał romans. Wkrótce urodziła się jego córka Lorraine.

ZOBACZ: Duża różnica wieku i skandal w tle. Trudna miłość Emmanuelle Seigner i Romana Polańskiego

Aktor od dzieciństwa jest zapalonym fanem sportu, a szczególnie uwielbia baseball i koszykówkę. Od lat jest wiernym fanem drużyny Los Angeles Lakers – jak mówią, w ciągu ostatnich 25 lat nie opuścił ani jednego meczu, a reżyserzy i producenci musieli brać pod uwagę harmonogram rozgrywek, aby nie zbiegały się w czasie z pracą na planie filmowym.

Wciąż powracają plotki o tym, że Jack Nicholson zakończył swoją karierę, jednak on sam nigdy tego nie potwierdził. Spędza czas w swojej rezydencji przy kultowej Mulholland Drive, grając w golfa i oglądając filmy. Fani aktora wierzą, że jeszcze ich zaskoczy, a my przypominamy jego najlepsze role. Zobaczcie nasze wideo! 

Jack Nicholson
Fot. Getty Images

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.