WIDEO VIVY.PL

Metro ma już 30 lat! Janusz Józefowicz: „To, co robiliśmy, nie było po drodze środowisku...”

O wspomnieniach z premiery i pierwszych recenzjach musicalu opowiedział nam jego reżyser

Rafał Kowalski 30 stycznia 2021 12:25

Trzydzieści lat temu warszawska publiczność po raz pierwszy zobaczyła musical, który odmienił oblicze polskiej sceny teatralnej. Smutny początek lat 90-tych wypełnił muzyką i kolorami spektakl Metro, który reżyserował Janusz Józefowicz. Artysta do dziś dogląda musicalu, który został zagrany już prawie 2500 razy! Nie inaczej będzie dziś w 30. rocznicę premiery Metra.

Jakie były początku Metra w Teatrze Buffo? Wspomnienia twórcy

W związku z okrągłym jubileuszem spektaklu Metro spotkaliśmy się z Januszem Józefowiczem i poprosiliśmy o kilka wspomnień sprzed 30 lat… Mimo że dzień premiery musicalu był dla jego reżysera jednym z najważniejszych dni w karierze, górę wzięły emocje… „Pamiętam ważny moment – reakcję ludzi po premierze. To była owacja na stojąca, czyli dla nas sygnał, że energia wygenerowana na scenie zadziałała na widownię”, powiedział nam Janusz Józefowicz.

Reżyser zdradził także VIVIE.pl, że pierwsze recenzje nie zawsze były przychylne. „Miałem świadomość, że to co robimy nie jest po drodze środowisku, bo wprowadziliśmy na poważną scenę ludzi z ulicy. Niektórzy mieli nam to za złe”, opowiadał nam 61-letni ojciec sukcesu Metra dodając, że w tamtym czasie krytycy i obserwatorzy nie rozumieli, że obok profesjonalnego aktora po szkole może występować ktoś bez wykształcenia, ale z ogromnym talentem. „Pamiętam, że garderobiana powiedziała: jak to jakiś chłopak z Włocławka przygotowuje się w tej samej garderobie, w której przed chwilą siedział Piotr Fronczewski? Była taka środowiska obstrukcja tego, co robiliśmy, ale nie przejmowaliśmy się”, wyznał nam Janusz Józefowicz.

Dziś, po 30 latach, spektakl wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem. Niestety, przez pandemię, jubileuszowa odsłona musicalu będzie do obejrzenia jedynie w formie online. Bilety wciąż są dostępne. Mamy nadzieję, że już niedługo znów spotkamy się z aktorami Studia Buffo na żywo! A spektaklowi Metro życzymy 100 lat! 

Janusz Józefowicz na scenie Buffo, 1995

janusz Józefowicz, Buffo, Metro 1995
Fot. Zbigniew Furman/Wprost/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.