O TYM SIĘ MÓWI

Te osoby po raz pierwszy widzą niektóre kolory. Wzruszające nagrania podbijają sieć!

Zobaczcie, jak reagują!

Redakcja VIVA! 7 maja 2020 17:55

Ślepota barw (często określana mianem daltonizmu) to wada wzroku, która sprawia, że dotknięte nią osoby nie widzą wszystkich barw – zależnie od rodzaju zaburzenia. Błędnie uważa się, że daltoniści nie rozróżniają żadnych kolorów, ale prawda jest taka, że tylko 0,1% z nich widzi świat w odcieniach wyłącznie czerni i bieli.

Najczęstsze rodzaje zaburzeń to protanopia, czyli nierozpoznawanie barwy czerwonej i mylenie jej z zielenią, deuteranopia (tak zwany daltonizm), czyli nierozpoznawanie barwy zielonej i mylenie jej z czerwienią, oraz tritanopia – nierozpoznawanie barwy niebieskiej i mylenie jej z czernią.

Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, ale postęp naukowy sprawił, że odnaleziono rozwiązanie, dzięki któremu osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą widzieć normalnie. Kilka lat temu powstały specjalne okulary, które to umożliwiają – najbardziej znaną firmą w tej dziedzinie jest EnChroma.

W naszym wideo zobaczycie wzruszające reakcje osób, które widzą niektóre kolory po raz pierwszy w życiu... 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.