O TYM SIĘ MÓWI

Te osoby po raz pierwszy widzą niektóre kolory. Wzruszające nagrania podbijają sieć!

Zobaczcie, jak reagują!

Redakcja VIVA! 7 maja 2020 17:55

Ślepota barw (często określana mianem daltonizmu) to wada wzroku, która sprawia, że dotknięte nią osoby nie widzą wszystkich barw – zależnie od rodzaju zaburzenia. Błędnie uważa się, że daltoniści nie rozróżniają żadnych kolorów, ale prawda jest taka, że tylko 0,1% z nich widzi świat w odcieniach wyłącznie czerni i bieli.

Najczęstsze rodzaje zaburzeń to protanopia, czyli nierozpoznawanie barwy czerwonej i mylenie jej z zielenią, deuteranopia (tak zwany daltonizm), czyli nierozpoznawanie barwy zielonej i mylenie jej z czerwienią, oraz tritanopia – nierozpoznawanie barwy niebieskiej i mylenie jej z czernią.

Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, ale postęp naukowy sprawił, że odnaleziono rozwiązanie, dzięki któremu osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą widzieć normalnie. Kilka lat temu powstały specjalne okulary, które to umożliwiają – najbardziej znaną firmą w tej dziedzinie jest EnChroma.

W naszym wideo zobaczycie wzruszające reakcje osób, które widzą niektóre kolory po raz pierwszy w życiu... 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.