brigitte bardot
Fot. materiały prasowe
ZE ŚWIATA URODY

Nie tylko Brigitte Bardot: na czym polega fenomen blondynki?

Skąd się wzięła moda na blond? Dlaczego utrwaliła się w naszej świadomości?

Redakcja VIVA! 4 października 2021 14:30
brigitte bardot
Fot. materiały prasowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jedynie dwa procent światowej populacji to naturalni, jaśni blondyni. Codziennie na ulicach mijamy ich przecież setki! Co takiego ma w sobie ten kolor, że tak wiele z nas decyduje się na farbowanie włosów? Czy fenomen blondynki istnieje naprawdę? I jakie wielkie gwiazdy, poza Brigitte Bardot, przyczyniły się do tego, że kolor blond opanował nasze ulice? W końcu musimy sobie zdać sprawę, że większość mijanych przez nas blondynek to kobiety o nie naturalnym i nie swoim kolorze włosów.

ZOBACZ TEŻ: Dla jednych symbol seksu, dla innych rasistka i skandalistka... Jaka jest Brigitte Bardot?

Skąd się wziął fenomen blondynki?

Sprawa sięga początków antycznego Rzymu i Egiptu. Kobiety z bogatych domów chowały swój naturalny kolor włosów pod blond perukami. Wtedy uważano, że jasne włosy i jasna cera oznaczają, że kobieta jest jest zamożna. Badania dowodzą, że również dziś wśród bogatych kobiet można znaleźć więcej blondynek, niż wśród tych o gorszym statucie majątkowym. 

Na początku ery Hollywood stworzono portret idealnej kobiety, która miała być uosobieniem męskich fantazji. Niewiele osób wie, że chociażby Marilyn Monroe ma naturalnie... rude włosy! Podobnie było w przypadku Brigitte Bardot, która - aby wydawać się bardziej atrakcyjna - musiała przefarbować swoje naturalnie ciemne włosy na jasny blond. Takie posunięcie pomogło w sprzedaży filmu filmu I Bóg Stworzył Kobietę, w którym zagrała i w którym pokładano wielkie finansowe nadzieje. Film okazał się hitem, a Brigitte Bardot stała się europejską i światową ikoną kina. Przy okazji na dłużej została tez przy blondzie, w którym pokazała się w jeszcze kilku kolejnych filmach.

Brigitte Bardot 2
Fot. Marceau-Cocinor/Les Films Concordia/ Georges de Beauregard/ Carlo Ponti/ Collection Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

Nie ma co ukrywać, że to właśnie dzięki ikonom dawnego kina (w tym m.in. Marylin Monroe, Veronica Lake, Ritha Hayworth, Jean Harlow, Lucille Ball, Stella Stevens, Lana Turner, Martine Carol czy Catherine Denueve) blond jest uważany za bardziej kobiecy i seksowny, niż inne kolory włosów. Dodatkowo, kobiety o kolorze włosów blond uznawane są za młodsze. Bierze się to stąd, że większość dzieci po urodzeniu ma jasny kolor włosów, który ciemnieje dopiero z wiekiem. Blond dodaje nam zatem młodości, radości i świeżości. Na taki "wizerunek" można się nabrać nawet w przypadku już nieco dojrzalszych kobiet.

Veronika Lake
Fot. Getty Images

Na czym polega fenomen blondynki? 

Dzięki tym wszystkim utartym przez kobiety już w starożytności i przez ikony kina wrażeniom, teraz blondynkom w niektórych sytuacjach jest o wiele łatwiej niż brunetkom czy szatynkom. Jak to możliwe? Podobno blondynkom wybacza się więcej. Łatwiej jest im też osiągać założone cele, gdyż ludzie są bardziej skłonni im pomóc, traktując je jako te mniej zaradne. Gdy coś im nie wyjdzie, zrzucają to na kolor włosów, który stał się także jednym z najbardziej kanonicznych tematów do żartów. Można zatem pomyśleć, że blondynkom żyje się łatwiej, choć przecież wiemy, że nie zawsze musi być to prawda.

WIĘCEJ: Chcesz zachwycać blond włosami? Oto 6 najlepszych srebrnych szamponów, które pokochasz!

Fenomen blondynki istnieje od dawien dawna. Kobiety o tym kolorze włosów zawsze były traktowane inaczej, jednak niosło to za sobą nie tylko same korzyści, ale również wiele przykrości. Biorąc pod uwagę statystyki naturalnych blondynek do rzeczywistej liczby kobiet o blond włosach, nawet wady, które ten kolor za sobą przynosi, nie są tak bardzo rażące i coraz więcej kobiet decyduje się właśnie na blond. Nic dziwnego, w końcu decyduje się na także wiele współczesnych gwiazd i ikon kina. Wystarczy spojrzeć tylko na słynne blond włosy Pameli Anderson, Christiny Aquillery czy Britney Spears, ale też na eksperymentujące czasem z kolorem takie sławy jak Jane Fonda, Meg Ryan, Cate Blanchett, Scarlett Johansson, Margot Robbie, Michelle Pfeiffer, Sarah Jessica Parker, Jennifer Aniston czy Drew Barrymore.

Jennifer Aniston
Fot. Jason Merritt/Getty Images

Nikt chyba nie ma już wątpliwości, że powracającą co i rusz modę na blond zawdzięczamy właśnie im. Ale kto by narzekał? W końcu czy może być bardziej radosny kolor włosów niż właśnie jasny, pełen blasku i lekkości blond?

Najsłynniejsze gwiazdy we włosach o kolorze blond znajdziesz w naszej galerii poniżej.  

Marliyn Monroe
Fot. Getty Images

Marylin Monroe 1
Fot. Baron/Hulton Archive/Getty Images

Pamela Anderson
Fot. Getty Images

Sarah Jessica Parker
Fot. Getty Images

Jane Fonda
Fot. Emma McIntyre/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.