brigitte bardot
Fot. materiały prasowe
ZE ŚWIATA URODY

Na czym polega fenomen blondynki?

Skąd się wziął i dlaczego utrwalił w naszej świadomości

Aleksandra Charzewska 29 lipca 2018 17:29
brigitte bardot
Fot. materiały prasowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jedynie dwa procent światowej populacji to naturalni, jaśni blondyni. Codziennie na ulicach mijamy ich przecież setki! Co takiego ma w sobie ten kolor, że tak wiele z nas decyduje się na farbowanie włosów i czy fenomen blondynki istnieje naprawdę? 

Skąd się wziął fenomen blondynki?

Sprawa sięga początków antycznego Rzymu i Egiptu. Kobiety z bogatych domów chowały swój naturalny kolor włosów pod blond perukami. Wtedy uważano, że jasne włosy i jasna cera oznaczają, że kobieta jest jest zamożna. Badania dowodzą, że również dziś wśród bogatych kobiet można znaleźć więcej blondynek, niż wśród tych o gorszym statucie majątkowym. 

Na początku ery Hollywood stworzono portret idealnej kobiety, która miała być uosobieniem męskich fantazji. Niewiele osób wie, że chociażby Marilyn Monroe ma naturalnie rude włosy! Tak samo Brigitte Bardot, aby wydawać się bardziej atrakcyjna musiała przefarbować swoje naturalnie ciemne włosy na jasny blond. Takie posunięcie pomogło w sprzedaży filmu I Bóg Stworzył Kobietę

Właśnie dzięki ikonom dawnego kina blond jest uważany za bardziej kobiecy i seksowny, niż inne kolory włosów. Dodatkowo, kobiety o kolorze włosów blond uznawane są za młodsze. Bierze się to stąd, że większość dzieci po urodzeniu ma jasny kolor włosów, który ciemnieje dopiero z wiekiem. 

Na czym polega fenomen blondynki? 

Dzięki tym wszystkim utartym przez kobiety już w starożytności i przez ikony kina wrażeniom, teraz blondynkom w niektórych sytuacjach jest o wiele łatwiej niż brunetkom czy szatynkom. Podobno blondynkom wybacza się więcej! Łatwiej jest im osiągać założone cele, gdyż ludzie są bardziej skłonni im pomóc, traktując je jako te mniej zaradne. Gdy coś im nie wyjdzie, zrzucają to na kolor włosów! Można więc pomyśleć, że blondynkom żyje się łatwiej. 

Fenomen blondynki istnieje od dawien dawna. Kobiety o tym kolorze włosów zawsze były traktowane inaczej, jednak niosło to za sobą nie tylko same korzyści, ale również wiele przykrości. Biorąc pod uwagę statystyki naturalnych blondynek do rzeczywistej liczby kobiet o blond włosach, nawet wady które ten kolor za sobą przynosi nie są tak bardzo rażące i coraz więcej kobiet decyduje się właśnie na blond.  

Marliyn Monroe
Fot. Getty Images
Pamela Anderson
Fot. East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.