kobieta dotyka dłonią brody
piękne ciało

Masz problem z drugim podbródkiem? Zobacz, jak go zlikwidować! 

Znamy skuteczne sposoby…

Redakcja VIVA! 21 stycznia 2019 10:30
kobieta dotyka dłonią brody

Drugi podbródek to prawdziwa zmora – potrafi zrujnować dosłownie każdą fotografię i niestety – na żywo wcale nie wygląda lepiej. Wiele osób uważa, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się go jest zabieg medycyny estetycznej. Tymczasem specjaliści przekonują, że istnieje wiele metod, które pozwolą się nam pozbyć podwójnego podbródka. Jakie to metody? Uchylamy rąbka tajemnicy. 

Przyczyny powstawania drugiego podbródka

Przyczyn powstawania drugiego podbródka jest naprawdę wiele – do najważniejszych należą:

 • starzenie się organizmu,
 • nieprawidłowa postawa ciała (zgarbione plecy podczas pracy przed monitorem, ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona),
 • spanie na wysokiej poduszce,
 • nieprawidłowe odżywianie,
 • nagła utrata wagi,
 • brak ruchu,
 • długie i częste przebywanie na słońcu.

Dlaczego nawet szczupłe osoby mają drugi podbródek?

Drugi podbródek u szczupłej osoby? To nie mit. Wiele osób uważa, że podgardle to przypadłość wyłącznie osób otyłych i w średnim wieku. Tymczasem wystarczy przyjrzeć się kilku osobom mijanym na ulicy, by dostrzec, że drugi podbródek może pojawić się też u osób młodych i szczupłych. 

Dlaczego tak się dzieje? Winne mogą być geny – jeśli wielu członków naszej najbliższej rodziny ma drugi podbródek, to występuje ogromna szansa, że i my go odziedziczymy. W tym wypadku jedynym sposobem na pozbycie się drugiego podbródka jest pogodzenie się z problemem lub poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej – odchudzanie i dobra dieta przegrywają tutaj z genami.  

Jak zlikwidować drugi podbródek?

Jak się pozbyć drugiego podbródka? To prostsze niż mogłoby się wydawać – poniżej prezentujemy garść sprawdzonych metod, które skutecznie pozwolą nam uporać się z problemem zwisającej skóry pod brodą.

 1. Ćwiczenia na drugi podbródek

Mają na celu wzmocnić mięśnie szyi i poprawić jędrność skóry. Ćwiczenia na drugi podbródek warto wykonywać codziennie przez ok. 10-15 minut. Gdy zauważymy poprawę, możemy wykonywać ćwiczenia podtrzymujące efekt – 3 razy w tygodniu również przez 10-15 minut.

Oto ćwiczenia, które powinnaś regularnie wykonywać, aby zlikwidować drugi podbródek:

 • Głośne wymawianie samogłosek (a,e,i,o,u,y).
 • Kręcenie głową powolnych kółek.
 • Odginanie głowy na zmianę – w prawo i w lewo.
 • Napinanie warg – najpierw składanie ust jak do pocałunku, a następnie rozciąganie ich w szerokim uśmiechu.
 • Wyciąganie języka – możliwie najdalej – tak, by dotknąć brody.
 • Otwieranie żuchwy – wystarczy położyć pod brodą wyprostowaną dłoń i otwierać żuchwę tak, by czuć opór ręki.
 • Unoszenie głowy w pozycji leżącej – należy położyć się na plecach i unosić głowę przyginając ją jednocześnie do klatki piersiowej.
 1. Masaże na drugi podbródek

Poprawiają krążenie w dolnych partiach twarzy, wzmacniają mięśnie i ujędrniają skórę. Są przyjemne i możemy wykonywać je podczas porannej i wieczornej toalety. 

Jak wykonać taki masaż? Po umyciu i oczyszczeniu twarzy oraz szyi tonikiem wystarczy nabrać na dłoń porcję ulubionego kremu i okrężnymi ruchami masować szyję w kierunku od dołu do góry.

 1. Zabiegi na drugi podbródek

Są wyjątkowo skuteczne, ale kosztowne i bolesne. Sprawdzą się w przypadku osób, które oczekują natychmiastowych efektów oraz tych, którzy drugi podbródek odziedziczyli po przodkach. Są to m.in.:

 • Lipoliza iniekcyjna – czyli mezoterapia igłowa pozwalająca wstrzyknąć pod skórę specjalną mieszankę prowadzącą do redukcji tkanki tłuszczowej i tym samym zaniku drugiego podbródka.
 • Endermolift – bezinwazyjny zabieg na pozbycie się drugiego podbrudka, który wykonuje się specjalną aparaturą oddziałowującą na skórę mikroimpulsami. Stymuluje to głębokie warstwy skóry do regeneracji i odnowy. Zabieg daje efekt liftingu – oprócz pozbycia się podwójnego podbródka pozwala zlikwidować także płytkie zmarszczki, wymodelować kontur twarzy i przywrócić skórze gęstość.
 • Zabiegi Icoone – to rodzaj nieinwazyjnych masaży wykonywanych przy użyciu specjalnych mechanicznych głowic, które pozwalają m.in.: wymodelować owal twarzy, wyszczuplić podbródek, czy zredukować tzw. luźną skórę. 
 • Fala radiowa – do zabiegu używana jest specjalna głowica emitująca fale radiowe, które ogrzewają znajdujący się w skórze kolagen, prowadząc tym samym do jego zagęszczenia. W wyniku zabiegu skóra odzyskuje utraconą elastyczność, staje się jędrna i napięta, a podwójny podbródek staje się mniej dokuczliwy. 
 • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg przynosi podobne efekty jak mezoterapia igłowa, jest jednak zdecydowanie mniej bolesny. Do jego wykonania zamiast igieł wykorzystuje się dermapen lub specjalny roller z mikroigiełkami, które wykonują równomierne i płytsze nakłucia. Podczas mezoterapii pod skórę podaje się specjalny koktajl, który ma na celu pobudzić spalanie tkanki tłuszczowej i zredukować podwójny podbródek.  
 • Ulthera – podczas zabiegu wykorzystuje się do liftingu wybranych partii energię ultradźwięków. Zabieg unosi i napina skórę, spowalnia też procesy starzenia. 

kobieta podczas masażu szyi

Zwisająca skóra i nadmiar tkanki tłuszczowej pod brodą to ogromny problem – na szczęście specjaliści znaleźli skuteczne sposoby na jego likwidację. I wcale nie chodzi tu o zabiegi inwazyjne – choć warto pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą faktycznie stanowić jedyne wyjście z sytuacji. Większość osób borykająca się z podwójnym podbródkiem może jednak skutecznie pozbyć się problemu poprzez regularne wykonywanie serii ćwiczeń wzmacniających mięśnie, dobranie odpowiedniej poduszki, zmianę diety na zdrowszą, czy dbanie o odpowiednią pozycję podczas pracy na komputerze. Okazuje się, że czasem wystarczy tak niewiele, by skutecznie poprawić swój wygląd. Chyba warto spróbować, prawda?  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?