Reklama

Niezależnie od pory roku i rodzaju skóry, ochrona przed słońcem powinna być niezbędnym elementem Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Latem, szczególnie w czasie urlopu, gdy na słońcu przebywasz godzinami – wręcz kluczowa. Jeśli nie jesteś pewna swojej wiedzy o SPF, UVA i UVB – dobrze trafiłaś. Oto odpowiedzi na najpopularniejsze pytania o ochronę przeciwsłoneczną!

Reklama

Zobacz także: Czy po szczepieniu i przechorowaniu Covid-19 można się opalać?

Co to jest SPF?

Popularny skrót SPF oznacza Sun Protection Factor. Jego wartość liczbowa filtra określa, przez jak długi czas możemy bezpiecznie przebywać na słońcu – jeśli nie zastosujesz odpowiedniego produktu, pierwsze oparzenie pojawi się już po 15 minutach, a SPF to wielokrotność tego czasu. Eksperci zalecają stosowanie minimum SPF 30, ponieważ blokuje 95% promieni UVB, podczas gdy SPF 50 blokuje 98%.

Warto też zwrócić uwagę na typ Twojej skóry i jej reakcję na promieniowanie słoneczne.

Typ I: masz bladą skórę, niebieskie lub piwne oczy, włosy w kolorze blond lub rude i widoczne piegi, wykazujesz dużą skłonność do oparzeń, ale nigdy się nie opalasz – idealny filtr dla Ciebie to SPF 50.

Typ II: masz jasną karnację, zielone lub piwne oczy, blond, rude lub brązowe włosy i (często) piegi, zazwyczaj nie możesz uniknąć oparzeń i ciężko Ci się opalić – Twój filtr to SPF 25-30.

Typ III: Twoja skóra jest kremowa, a włosy mają odcień ciemnego blondu lub brązu. Umiarkowanie się opalasz i rzadko narzekasz na oparzenia słoneczne – wybierz SPF 10-15.

Typ IV: masz oliwkową skórę, ciemne włosy i oczy. Bardzo łatwo się opalasz i właściwie nigdy nie narzekasz na oparzenia – wystarczy Ci SPF 5-10.

Jaka jest różnica między UVA i UVB?

Promienie UVA są jednym z czynników przyczyniających się do starzenia się skóry. Obecne przez cały rok, mogą przenikać przez chmury i szyby. Moc promieni UVB różni się w zależności od sezonu, lokalizacji i pory dnia – to one odpowiedzialne są za opaleniznę. W Polsce poziom UVB jest najwyższy wiosną i latem.

Jak dobrać skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA?

Nawet wysoki filtr chroniący przed UVB (np. SPF 30) może zawieść w przypadku walki z promieniami UVA. Zwróć uwagę na wskaźnik IPD lub PPD i kieruj się zasadą im wyższy, tym lepszy.

Czy krem ​​do opalania ma datę ważności?

Poszukaj symbolu na etykiecie produktu, który podpowie Ci, przez jaki czas po otwarciu kosmetyk może być efektywny. Średnia wynosi 6-12 miesięcy. Dlatego otwarte kosmetyki z zeszłego sezonu koniecznie wyrzuć i zastąp je nowymi.

adobe.stock.com

Ile razy dziennie stosować krem ​​do opalania?

Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale eksperci polecają nanoszenie kolejnej warstwy co dwie godziny i zawsze po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. Ważna jest także ilość nakładanego produktu – musi go być naprawdę sporo, by chronił zgodnie z obietnicami na opakowaniu.

Czy mogę używać podkładu lub kremu nawilżającego z SPF zamiast kremu do opalania?

To dobre rozwiązanie, jeśli letnie dni spędzasz w mieście i nie przebywasz tym samym dłuższy czas na słońcu. Dlaczego? Bo z reguły filtry zawarte w kremach czy podkładach są niższe (zazwyczaj maksymalnie do SPF 20) i do klasycznego opalania są po prostu za słabe. Wyjątek stanowią kremy BBz filtrami SPF 50, ale warto pamiętać, że chronią one jedynie twarz, szyję i ewentualnie dekolt.

ZOBACZ TAKŻE: Pudry z SPF to największy hit lata 2022

Czy krem ​​przeciwsłoneczny jest wodoodporny?

Musisz wiedzieć, że żaden krem ​​do opalania nie jest całkowicie wodoodporny. Tego typu produkty zawierają jednak składniki, które pomagają im lepiej przylgnąć do skóry, i ​​są testowane pod kątem 40-minutowej ochrony pod wodą. Ale po wyjściu i wysuszeniu ciała ręcznikiem kolejna będzie kolejna aplikacja.

Reklama

Jaka jest różnica między chemicznym i fizycznym filtrem?

Filtry chemiczne pochłaniają promienie UVA i UVB, a fizyczne chronią skórę za pomocą warstwy. W przypadku tych pierwszych należy uważać na składniki produktu, ponieważ skóra jest doskonałym nośnikiem i wchłania wszystko, co się na niej znajdzie. W przypadku filtrów fizycznych wadą może być to, że bardzo wrażliwa skóra – zwłaszcza gdy jest wystawiona na słońce – może zareagować alergicznie. Kosmetyk może też pozostawiać białą warstwę na skórze.

adobe.stock.com
Reklama
Reklama
Reklama