O TYM SIĘ MÓWI

Tak brzmiały ostatnie słowa córki Ewy Błaszczyk, zanim zapadła w śpiączkę…

Aktorka opowiedziała o feralnym dniu

Konrad Szczęsny 1 grudnia 2019 19:45

Córka Ewy Błaszczyk, Ola Janczarska, zapadła w śpiączkę po tym, jak zakrztusiła się tabletką. Od tamtej pory, czyli niemal dwadzieścia lat, aktorka walczy o wybudzenie córki, choć jak wielokrotnie podkreślała w wywiadach, miała wiele chwil zwątpienia. W programie Demakijaż Krzysztofa Ibisza gwiazda opowiedziała o tym, jak wyglądał feralny dzień i zdradziła, jak brzmiały ostatnie słowa wypowiedziane przez jej córkę.

Śpiączka córki Ewy Błaszczyk: jak doszło do wypadku?

11 maja 2000 roku, dokładnie sto dni po tym, gdy Ewa Błaszczyk straciła ukochanego męża Jacka Janczarskiego, jedna z jej córek zakrztusiła się tabletką. Ten z pozoru niegroźny incydent spowodował u niej obrzęk mózgu, a w konsekwencji śpiączkę. Od tamtej pory aktorka podejmuje wszelkie próby, by Ola Janczarska wybudziła się.

W 2002 roku, wraz ze swoim przyjacielem Wojciechem Drozdowiczem, założyła fundację „Akogo?”, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Z kolei 10 lat później z jej inicjatywy wybudowano Klinikę Neurorehabilitacyjną „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Artystka poszukuje również na całym świecie innowacyjnych metod leczenia i specjalistów, którzy za nie odpowiadają.

W jakim stanie jest Ola Janczarska? Czy wybudzi się ze śpiączki?

Dzięki temu trzy lata temu jej córka przeszła zabieg wszczepienia stymulatora mózgu, który przeprowadzili pod nadzorem japońskich ekspertów polscy lekarze. Za jego sprawą u córki Ewy Błaszczyk poprawiło się ukrwienie mózgu i - jak określiła aktorka - „jej wzrok jest bardziej przytomny i pewne czynności wykonuje regularnie, na wyraźną prośbę”. Zmieniono także sposób jej rehabilitacji.

Fizjoterapeuci i najbliżsi skupiają się obecnie na stymulacji dłoni pacjentki. Choć może się wydawać, że to dosyć nieznaczna zmiana, dla Ewy Błaszczyk jest ona ogromnym postępem. Aktorka ze wzruszeniem podkreślała we wrześniu 2017 roku, że dzięki temu odnalazła w sobie nowe pokłady nadziei.

Trzeba czekać i być cierpliwym. Kropla drąży skałę”, powiedziała Ewa Błaszczyk.

Mówiło się również, że Ola ma przejść zabieg wszczepienia komórek macierzystych, które pobudzią jej układ nerwowy i odbudują połączenia między neuronami.

Do pełnego wybudzenia droga jednak daleka.

Ewa Błaszczyk w programie Demakijaż Krzysztofa Ibisza o ostatnich słowach Oli

W niedzielę 25 marca 2018 roku Ewa Błaszczyk była gościem Krzysztofa Ibisza w programie Demakijaż, w którym opowiedziała między innymi, jak brzmiały ostatnie słowa wypowiedziane przez jej córkę. „Jak lekarze sprawdzali, jak jest z tym obrzękiem mózgu to Ola wtedy krzyczała 'Mama!', ale później już nigdy nic nie powiedziała...”, wspominała aktorka ze smutkiem.

W naszej galerii przypominamy wyjątkową sesję Ewy Błaszczyk z córkami dla VIVY! z sierpnia 2016 roku.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!