wesele-koronawirus-jak-zorganizowac-2020-rok-impreza-weselna
Fot. Adobe.Stock.com
styl życia

Ślub w czasie pandemii: jak zorganizować małe przyjęcie weselne?

O kilka rad pytamy profesjonalną wedding plannerkę!

Redakcja VIVA! 5 maja 2020 18:30
wesele-koronawirus-jak-zorganizowac-2020-rok-impreza-weselna
Fot. Adobe.Stock.com

Marzysz o tradycyjnym weselu na 100 lub więcej osób? Z narzeczonym zaplanowaliście niedługo ślub i dużą imprezę weselną, które musicie teraz odwołać? Podobno rząd pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które będzie regulować kwestię ślubów i wesel w 2020 roku w obliczu zagrożenia koronawirusem. Pytanie, kiedy będzie można organizować klasyczne wesela na 100 lub więcej osób? Możliwe, że tradycyjne duże imprezy weselne w 2020 będą mogły być organizowane dopiero jesienią.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, która odbyła się 29 kwietnia, szef resortu zdrowia powiedział: „Utrzymujemy ten zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nadal, ale też nie rekomendujemy dużych spotkań tego typu, jak wesela czy imprezy towarzyskie (…) Wiemy, że na całym świecie imprezy masowe stawały się tymi miejscami, które stanowiły ogniska rozprzestrzeniania się koronawirusa. W mikroskali takimi ogniskami mogą być wesela i spotkania towarzyskie. Dlatego nie rekomendujemy tego typu spotkań w przestrzeni prywatnej”. W przestrzeni publicznej zgromadzenia powyżej 50 osób są wciąż zakazane.

Jak planować wesele w dobie koronawirusa?

W miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest zorganizowanie wesela w wersji mikro na dosłownie kilka bądź kilkanaście osób. Co jednak jeśli już od miesięcy przygotowujecie się do dużej imprezy? Jeśli Wasze wesele ma odbyć się w sierpniu lub wrześniu, spokojnie macie jeszcze chwilę, żeby podjąć ostateczną decyzję - odwołać lub przeorganizować imprezę. O to, jak zorganizować małe wesele na np. 20 osób, spytaliśmy wedding plannerkę Agatę Jurek, właścicielkę firmy Bloomy, która specjalizuje się w organizowaniu wesel, baby showers czy chrzcin.

wesele-koronawirus-jak-zorganizowac-2020-rok-impreza-weselna
Fot. Adobe.Stock.com

Jak zorganizować małe wesele w dobie koronawirusa?

Pary, które mają zaplanowane śluby i wesele na ten rok boją się, że nawet jeżeli będzie możliwość ich realizacji, to część gości nie będzie mogła się pojawić. Dotyczy to w szczególności osób z zagranicy, nie wiadomo przecież, kiedy linie lotnicze wznowią swoją działalność. Młodzi stają więc przed dylematem: odwołać wesele, przełożyć na inny termin lub zorganizować je w znacznie mniejszym gronie, nawet ok 20-30 gości.

Kameralne wesele na 20-30 osób w 2020 roku

Zaletą kameralnego wesela jest fakt, że zapraszamy tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół. Odchodzi stres związany z mozolnym ustalaniem długiej listy gości i zapraszaniem członków rodziny, z którymi w ogóle się nie widujemy, ale wypada ich uwzględnić. Kameralne przyjęcie niekoniecznie kosztuje jednak dużo mniej.

Koszt zorganizowania małego wesela

Dlaczego koszty mogą być stosunkowo wysokie przy organizacji kameralnego wesela? Trzeba zorganizować salę, a większość lokalizacji weselnych ma ustalone minimum gości, za które trzeba zapłacić. Oscyluje ono w granicach od 100 – 160 gości. Jeśli młodzi mają wymarzone miejsce, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Istnieje szansa, że w zaistniałej sytuacji pandemii koronawirusa niektóre miejsca zmienią swoją politykę - warto więc zawsze podjąć negocjacje.

Nadal trzeba też zapłacić za suknię, fotografa i innych podwykonawców. Jestem jednak zdecydowaną zwolenniczką kameralnych wesel! Przy wąskim gronie najbliższych młodzi mają okazję spędzić czas z każdym ze swoich gości i zapewnić im mniej tradycyjne atrakcje. Zamiast sali weselnej mogą zorganizować mini przyjęcie w restauracji, we własnym ogrodzie lub w domu.

Wesele w plenerze w 2020 roku

Może właśnie to wesele w plenerze będzie teraz najlepszym rozwiązaniem? Jeśli budżet nie jest problemem, to świetna okazja na nieszablonowe rozwiązania! Zamiast tradycyjnego wesela można zabrać gości na weekend w górskich chatkach lub zorganizować ceremonię i przyjęcie na plaży.

Wielkanoc 2018: wielkanocne dekoracje
Fot. Bloomy.pl

Agata Jurek jest specjalistką od eventów i założycielką Bloomy.pl, gdzie projektuje oprawę wydarzeń, ślubów oraz tworzy niebanalne dekoracje z kwiatów.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.