blogi zero waste
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Życie bez śmieci? Sprawdź, jak zacząć żyć według filozofii zero waste!

Przedstawiamy najlepsze blogi, które pomogą Wam odmienić swoje życie

Gabriela Łaskowska 12 stycznia 2019 11:01
blogi zero waste
Fot. STOCK ADOBE

Każdego roku w Polsce wyrzuca się 9 milionów ton jedzenia, co sprawia, że znajdujemy się w pierwszej piątce krajów europejskich najbardziej marnujących żywność. Przeciętna polska rodzina przez wyrzucanie jedzenia traci rocznie ok. 2,5 tysiąca złotych.

Filozofia zero waste staje się coraz bardziej popularna. Jej fundamentem jest pięć zasad: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), używaj ponownie (reuse), segreguj (recycle) i kompostuj (rot). W skrócie, chodzi w niej o to, aby produkować jak najmniejszą ilość odpadów. 

Jak zacząć żyć zgodnie z filozofią zero waste? Czy wprowadzenie takich zmian jest trudne? Przedstawiamy najlepsze blogi, na których znajdziecie mnóstwo przydatnych przepisów i porad, które pomogą Wam w jak najprostszy sposób odmienić swój tryb życia! 

Zerowastechef.com

Autorka bloga w 2011 roku zrezygnowała z plastiku, a niedługo po tym zafascynowała się filozofią zero waste. Nie żyje w 100% według niej, ale i tak wprowadziła do swojego życia ogromne zmiany. Przede wszystkim nie kupuje paczkowanych produktów spożywczych i stara się samodzielnie przygotowywać np. masło czy śmietanę. Autorka prowadzi warsztaty, na których uczy podstaw filozofii zero waste. Na jej stronie znajdziemy również wiele sprawdzonych przepisów na pyszne dania, głównie wegetariańskie i wegańskie.

Wastelandrebel.com

Autorami bloga jest młode małżeństwo. Nie lubią spędzać zbyt dużo czasu na sprzątaniu czy gotowaniu, dlatego skupiają się nie tylko na tym, by ich styl życia zgodny był z filozofią zero waste. Wszystko. Co robią, gotują, ma być szybkie, proste i przyjemne. Na swoim blogu publikują posty, w których pokazują w jaki sposób prowadzić dom, by produkować jak najmniejszą ilość odpadów. Zahaczają nie tylko o obszar kulinarny. Znajdziecie tam również porady dotyczące sprzątania czy urody.

Zerowastehome.com

Bea Johnson jest autorką książki „Zero Waste Home”. Jest ona skierowana do wszystkich, których miażdży ilość śmieci i spraw do załatwienia. Johnson opisuje jakie zmiany warto wprowadzić, aby zacząć żyć mądrzej i taniej. Doradza jak planować zakupy czy pakować drugie śniadanie, aby nie produkować żadnych śmieci. Jej historia jest dowodem na to, że życie według filozofii zero waste może przynieść jedynie pozytywy. Jak sama przyznaje, on i jej rodzina zyskali ogromną ilość czasu, zdrowia i zmniejszyła się ilość ich miesięcznych wydatków. 

Trashisfortossers.com

Lauren Singer, żyjąca w Nowym Jorku, zainspirowana osobą Bea Johnson, sama postanowiła wprowadzić w życie zasady zero waste. Udowadnia, że taka zmiana nie musi być trudna. Pokazuje w jak najprostszy sposób zmienić swój styl życia. Autorka wskazuje na problem zanieczyszczenia planety i skutki, które może to przynieść. Na jej blogu znajdziecie porady, które małymi kroczkami doprowadzą Was do celu, którym jest życie według zasad zero waste.  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.