peganizm
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA

Peganizm, to najmodniejsza dieta 2019 roku!

Na czym polega?

Gabriela Łaskowska 4 stycznia 2019 17:32
peganizm
Fot. STOCK ADOBE

Nowy rok chcesz rozpocząć zmianą w sposobie żywienia? Szukasz diety, która pomoże zrzucić Ci zbędne kilogramy, a jednocześnie nie będzie Cię wykańczać swoją restrykcyjnością? Przedstawiamy coś, co spełnia oba te warunki! To będzie najmodniejsza dieta 2019 roku!

Peganizm, hit 2019 roku!

Rok ledwo się zaczął, a my już wiemy, że peganizm to będzie prawdziwy hit! W ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba wyszukiwań haseł, dotyczących właśnie tej diety. Czym jest peganizm?

To sposób żywienia, która łączy dwie diety w jedno - dietę wegetariańską i paleo. Opracowana została przez Marka Hymana już kilka lat temu, jednak dopiero ostatnio nasza uwaga się na n iej skupiła. Głównym założeniem jest powrót do sposobu żywienia naszych przodków.

Założenia peganizmu

Peganizm zawiera w sobie założenia dwóch diet, które pozornie mogłyby się wykluczać. Wegetarianizm zakłada całkowite odrzucenie spożywania produktów mięsnych, natomiast dieta paleo bazuje na nieprzetworzonej żywności i naturalnych produktach. Ta druga nawiązuje do sposobu odżywiania się ludzi z epoki kamienia. W przeciwieństwie do diety wegetariańskiej, przy diecie paleo spożywana jest duża ilość mięsa i ryb. Ludzie w epoce kamienia spożywali to, co udało się im upolować i zdobyć. Do tych produktów, oprócz mięsa i ryb, należą: jajka, orzechy, nasiona, owoce morza, owoce i warzywa.

Łącząc te dwie diety i czerpiąc z nich to, co najlepsze, tworzy się nam peganizm. Wybierać należy produkty jak najbardziej naturalne i nieprzetworzone. Dieta Pegan opiera się głównie na owocach i warzywach oraz jajkach. Do dań można dodawać mięso, ryby i warzywa strączkowe, ale w mniejszych ilościach. Peganie odrzucają produkty mleczne (mleko, jogurty, sery), gluten i cukier. Zrezygnować należy również z produktów zbożowych (makaronów, kasz, ryżu i pieczywa), soli i artykułów przetworzonych.

Zalety peganizmu

Największą zaletą tej diety, jest fakt, że nie jest tak restrykcyjna, jak np. wegetarianizm. Jest również bardzo skuteczna, jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób. Jedząc zgodnie z założeniami diety paleo, dostarczamy swojemu organizmowi wyłącznie produkty lekkostrawne. Rezygnacja z soli i produktów przetworzonych również wpłynie na nas bardzo pozytywnie.

Dieta Paleo, oprócz wielu zalet, może narazić nas na pewne problemy, jeśli nie będziemy odpowiednio jej stosować. Przede wszystkim rezygnacja z tak wielu produktów może doprowadzić do niedoboru niektórych witamin i minerałów. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy podejść do zmiany sposobu odżywiania z głową. Najlepiej skonsultować się najpierw z lekarzem, bądź dietetykiem.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?