Odkrywamy Polskę 2020, VIVA
Fot. Adobe Stock
PODRÓŻE

Cudze chwalicie, swego nie znacie – największe atrakcje Podlasia!

Te miejsca koniecznie musicie zobaczyć

Marta Baran 13 lipca 2019 18:30
Odkrywamy Polskę 2020, VIVA
Fot. Adobe Stock

Planując wakacje szukamy egzotycznych miejsc, dalekich krajów, eleganckich plaż. A gdyby tak odkryć urokliwe miejsca skryte w zakątkach naszego kraju? Dziś pod lupę bierzemy Podlasie, malowniczą krainę położoną na wschodzie Polski. Większości z nas w pierwszej kolejności kojarzy się ono z  Puszczą Białowieską, przyciągającą turystów z Polski. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych dla tego regionu miejsc. Jednak będąc na Podlasiu możemy zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej niż mogłoby nam się wydawać!

Podlasie gwiazdą filmową

Jak się okazuje, wschodnia część naszego kraju to miejsce szczególnie ukochane przez... reżyserów. Nakręcono wiele kultowych filmów, a podlaskie krajobrazy możemy podziwiać między innymi w scenach z Nad Niemnem – w miejscowości Koźliki uwieczniono scenę żniw, a tytułowy Niemen to tak naprawdę Bug w Gnojnie i Wasilewie. Mało kto wie również, że na terenie Puszczy Białowieskiej powstały zdjęcia do kultowego hitu Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa!

Zabytki na Podlasiu

Miejsce przypadnie do gustu również miłośnikom architektury sakralnej. Na terenie Podlasia zwiedzający mają okazję zobaczyć i podziwiać wiele świątyń przedrozbiorowych oraz tych z okresu zaborów. Na szczególną uwagę zasługują zapierające dech, świetnie zachowane błękitne cerkwie prawosławne w Bielsku Podlaskim, w Starym Korninie czy w Szczytach-Dzięciołowie. Warto również odwiedzić Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie, eklektycką Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie, neogotycką Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku oraz XVIII-wieczny, modrzewiowy Kościół Św. Anny w Kalinówce Kościelnej. Jeśli lubicie poznawać nowe miejsca i dużo zwiedzać, koniecznie zatrzymajcie się również przy innych podlaskich zabytkach, np. dawnej loży masońskiej w Białymstoku, Twierdzy Osowiec lub zajrzyjcie do Fabryki sukna i kortów w Choroszczy.

Parki Narodowe

Te malownicze tereny bogate w piękne krajobrazy skupiają aż cztery parki narodowe. Będąc na Podlasiu warto wybrać się na rodzinną wycieczkę do jednego z nich. Białowieskiego, Biebrzańskiego, Wigierskiego lub Narwiańskiego Parku Narodowego. To właśnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego założonego w 1932 roku znajduje się zachowany w najlepszym stanie fragment Puszczy Białowieskiej, stanowiący ostatni las pierwotny na terenie całej Europy. Jest to również jedyne na świecie miejsce, w którym występują żubry żyjące na wolności. 

Szlak Tatarski

Odwiedzając wschodnie tereny Polski będziecie mieli okazję poznać historię ludów tatarskich. Podążanie śladami Tatarów umożliwią dwa szlaki turystyczne znajdujące się na Podlasiu - 57-kilometrowy Szlak Tatarski Duży i 19-kilometrowy Szlak Tatarski Mały. Główna atrakcją jest wioska tatarska Kruszyniany - odwiedzicie tutaj najstarszy w Polsce meczet, będziecie mieli okazję zobaczyć muzułmański cmentarz poznacie kulturę tatarską oraz skosztujecie typowych dań tatarskich.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 💚Podlaskie.travel (@podlaskie.travel)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magia Podlasia / Magic of (@magiapodlasia)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.