Francuskie miasteczka mn
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

7 francuskich romantycznych miasteczek wartych odwiedzenia w 2022 roku

Poznaj Francję poza turystycznym szlakiem 

Redakcja VIVA! 2 lipca 2022 15:34
Francuskie miasteczka mn
Fot. Adobe Stock

Francja to nie tylko Paryż. Nie bez powodu odwiedza ją rocznie około 80 milionów turystów. W kraju nad Loarą na przyjezdnych czekają imponujące zabytki, przepyszna kuchnia i wyborne wina. W natłoku atrakcji takich jak Disneyland lub wieża Eiffla można przeoczyć mniej popularne miasteczka, w których poczujemy prawdziwy, francuski styl i klimat. Oto siedem najpiękniejszych francuskich miasteczek, które warto zobaczyć. 

ZOBACZ TEŻ: Wakacje 2022. Skopelos: wyspa, na której kręcono kultowy film Mamma Mia

Miasteczka Francja
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Honfleur 

To małe portowe miasteczko w Normandii, położone u ujściu Sekwany. Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy znajdowała się tu mała osada rybacka. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie morskiego szlaku handlowego wiodącego z Rouen do Anglii, niewielka wioska bardzo szybko rozrosła się do ważnego miejsca na szlaku handlowym. Najstarsza zabytkowa część miasta skupia się wokół Starego Portu, gdzie dziś cumują liczne jachty i żaglówki. Wokół nabrzeży ciągną się wysokie, wąskie kamieniczki obłożone łupkowymi płytami. W miasteczku zachowało się także kilka ciekawych budowli. Najważniejsze z nich to gotycki kościół St-Etienne, który jest obecnie siedzibą Muzeum Etnografii i Sztuki Ludowej Normandii. Warto też zobaczyć kamienny dom naczelnika portu oraz XV-wieczny drewniany kościół świętej Katarzyny. Dodatkowo miasteczko słynie z przepysznych owoców, których zdecydowanie warto spróbować odwiedzając to miejsce.  

Miasteczka Francja Honfleur
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Mont Saint Michel 

Mont Saint Michel leży w południowo-zachodniej Normandii i słynnie z pięknego, malowniczego opactwa na wyspie. Na wyspie oprócz Grande Rue - wąskiej uliczki prowadzącej przez wioskę do stóp opactwa znajdują się także sklepiki z pamiątkami, restauracje, kawiarnie, hotele, granitowe mury, podziemne pomieszczenia, schody i wieże oraz ukryte krypty. Można tam także zwiedzić Selles des Hotes, czyli salę przyjęć ważnych gości, Selles des Chevaliers - czteronawową salę rycerską o długości 20 metrów oraz Crypte des gros Piliers, która składa się z 19 filarów i krużganka nad salą rycerską z 220 wykwintnymi kolumnami. Mont Saint Michel to zdecydowanie niezwykle piękne miejsce, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. 

Miasteczka Francja Mont Saint Michel
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Dinan 

Dinan to najlepiej zachowane średniowieczne miasto w Bretanii. To francuskie miasto jest pełne niespodzianek, ponieważ ma piękny port, domy z muru pruskiego i brukowane uliczki pełne galerii sztuki i sklepów z rękodziełem. Miasteczko jest zbudowane na wzgórzu, wzmocnione przez mury i broniące przez imponujący zamek. Dinan był strategicznym punktem dla ruchu między Normandia, a północnym wybrzeżem Brytanii. Obecnie w tym mieście znajduje się 71 chronionych zabytków takich jak zamek, wieża zegarowa oraz dworzec kolejowy. Ważnym wydarzeniem, które co roku odbywa się w miasteczku jest jarmark średniowieczny, w czasie, którego mieszkańcy i turyści cofają się w czasie, nakładają średniowieczne stroje i bierze udział w turniejach rycerskich. Jest to idealne miejsce do odwiedzenia dla wszystkich miłośników sztuki oraz historii.  

Miasteczka Francja Dinan
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Saint-Paul de Vence 

Stare Miasto w Saint-Paul de Vence z daleka wygląda jak gniazdo, ponieważ jest zbudowane na niewielkim wzgórzu w kształcie elipsy i otoczone wysokim murem. To średniowieczne miasteczko jest mekką artystów, którzy zaczęli się do niego zjeżdżać od 1920 roku. Tworzyli tam między innymi Pablo Picasso, Dufy, Matisse oraz Marc Chagall. W miasteczku bywały również gwiazdy światowego kina, takie jak Greta Garbo, Sophia Loren i Catherine Deneuve. Artyści nocowali najczęściej w hotelu z restauracją Colombe d’Or, która znajduje się przed murami Starego Miasta. Saint-Paul de Venice nie słynie z niezliczonej ilości atrakcji turystycznych, gdyż samo w sobie jest jedną wielką atrakcją. Warto przespacerować się główną uliczką miasteczka – rue Grande, która prowadzi od wejścia bramą północną do końca miasteczka, gdzie tuż za bramą południową jest cmentarz. Po drodze mija się urocze małe galerie, sklepiki, restauracje i pracownie artystyczne, których w Saint-Paul de Vence nie brakuje. Jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji jest fontanna na placu de la Grande Fontaine. Warto odwiedzić to miasteczko i poczuć artystyczny klimat. 

Miasteczka Francja
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Eguisheim 

Alzacja to jeden z najpiękniejszych regionów Francji, Eguisheim to jego najczystsza esencja. Jest niewielką miejscowością leżącą na Szlaku Win Alzacji, który jest jednym z najstarszych we Francji i liczy około 170 kilometrów, od Thann na południu regionu do Marlenheim na północy. Cechuje się przepięknymi widokami - wzgórzami obrośniętymi winoroślą, a pośród nich mnóstwo malowniczych i ukwieconych wiosek i miasteczek słynących z produkcji wyśmienitych win. Miasteczko słynie z kolorowych domków, sielankowej atmosfery oraz faktem, że przebywał w niej kiedyś papież Leon IX. 

CZYTAJ TEŻ: Poznaj najważniejsze trendy podróżnicze na 2022 rok!

Miasteczka Francja Eguisheim
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Turenne 

Urocze Turenne znajduje się w regionie Limousin i możemy znaleźć w nim piękną trzynastowieczną zabudowę oraz dwie wieże strzegące wstępu do wioski. Jednak we Francji nie brakuje starych kamiennych miasteczek, ale to co wyróżnia Turenne to przede wszystkim piękne położenie. Zabudowę miasta oplatają niewielkie wzniesienia oraz piękna roślinność, dzięki czemu wszystkie budynki są pięknie wyeksponowane. Dodatkowo z najwyższego punktu w Turenne roztacza się malowniczy widok na Limousin. 

Miasteczka Francja Saint-Paul de Vence
Fot. Adobe Stock

Wakacje 2022 - francuskie miasteczka: Lourmain 

Lourmain znajduje się w Prowansji i leży u stóp masywu Luberon. Znajduje się ona niedaleko Cadenet i Bonnieux. To niezwykłe malownicze miasteczko przyciąga wielu turystów. Ciekawymi elementami są w nim stare miasto, niezwykle piękny renesansowy zamek, stare kamieniczki i kościoły. Miasteczko słynie z tego, że w nim żył i pracował Albert Camus, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którego grób można zobaczyć na lokalnym cmentarzu. Jest to świetne miejsce dla artystów i malarzy, którzy potrzebują odpocząć i złapać wenę w pięknym miejscu. 

Miasteczka Francja Lourmain
Fot. Adobe Stock

Francja skrywa w sobie niezwykle dużo skarbów i pięknych miejsc, które są świetnym miejscem na odpoczynek i naładowanie baterii. Odwiedzając ten piękny kraj warto zatrzymać się w powyższych miasteczkach i poczuć ich niezwykły klimat.  

Miasteczka Francja
Fot. Adobe Stock

Tekst: Aleksandra Trendak

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.