Katarzyna Piątkowska 16 maja 2017 16:00
1/9
Cannes
Copyright @East News
1/9

Cannes swoją sławę zawdzięcza angielskiemu lordowi Broughamowi, który uciekł tu w 1834 roku z Nicei i powodu epidemii cholery. Oczarowany klimatem tego miejsca postanowił wesprzeć lokalne inwestycje. W 1838 roku powstał port, a trzydzieści lat później rozpoczęła się budowa jednego z najsłynniejszych bulwarów na świecie La Croisette. Zanim Cannes stało stolicą filmu bywali yu malarze Pablo Picasso, Henri Matisse, Paul Cezanne i Vincent van Gogh.

Festiwal i wojna


Pierwszy festiwal filmowy miał rozpocząć się 1 września 1939 roku. Z powodu wybuchu II wojny światowej został odwołany i wystartował w 1946 roku.
Wzdłuż bulwaru ciągną się luksusowe hotele i butiki najdroższych marek na świecie, które w maju przeżywają oblężenie. Do Cannes ściągają wtedy gwiazdy, ale też ludzie, którzy mają nadzieję, że dane im będzie spotkać swoich idoli. W trakcie festiwalu 70 tysięczne miasteczko przeżywa oblężenie - przyjeżdża tu około 150 tysięcy osób.

Najlepsze hotele


Z kolei gwiazdy promują swoje filmy i uczestniczą w luksusowych przyjęciach na jachtach i w hotelach.
A hotele są tu nie byle jakie. Gwiazdy chętnie zatrzymują się w Martinezie. Tam za dobę trzeba zapłacić ok. 38 tysięcy euro. Za to z hotelu Majestic można podziwiać gwiazdy na czerwonym dywanie. Za jedyne 36 tysięcy.

Przygotowania

Przygotowania do kolejnej edycji festiwalu 30 - osobowa ekipa zaczyna już rok wcześniej. Tuż przed samym wydarzeniem dołącza do nich 820 osób, by 20 tysiącom gości niczego nie brakowało.

2/9
Cannes
Copyright @East News
2/9

Pierwszy festiwal w Cannes miał odbyć się we wrześniu 1939 roku. Niestety wybuchła wojna i uroczystość odwołano. Pierwsza edycja odbyła się w 1946 roku. Przyznano wtedy aż 11 Grand Prix. Złotą Palmę zaczęto wręczać kilka lat później.

3/9
Cannes
Copyright @East News
3/9

Złota Palma jest lepsza niż Oscar, ponieważ zrobiona jest ze szczerego złota. Amerykańska statuetka jest tylko pozłacana. Do wykonania palmy o 19 liściach potrzeba 30 gram kruszcu.

4/9
Cannes
Copyright @Getty Images
4/9

Do pałacu festiwalowego prowadzą 24 stopnie. W trakcie festiwalu przykryte są czerwonym dywanem o długości 60 metrów. Tyle, że codziennie zmienia się go aż trzy razy. W ciągu dziesięciu dni organizatorzy zużywają prawie dwa kilometry czerwonego sukna.

5/9
Cannes
Copyright @East News
5/9

Podliczono, że przez dziesięć dni festiwalowi goście wypijają 350 tysięcy kieliszków szampana. Tu z trunkiem Alfred Hitchcock.

6/9
Cannes
Copyright @East News
6/9

Dwa razy w historii festiwalu gówna nagroda trafiała do Polaków. W 1981 roku Złotą Palmę otrzymał "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

7/9
Cannes
Copyright @East News
7/9

W 2002 roku triumfował Roman Polański i jego film "Pianista".

8/9
Cannes
Copyright @Getty Images
8/9

Festiwal w Cannes to jedna z najbardziej obleganych imprez na świecie. Co roku po akredytację zgłasza się około 1500 fotoreporterów i dziennikarzy.

9/9
Cannes
Copyright @East News
9/9

Budynek Pałacu Festiwalowego budzi różne skojarzenia. Lisa Minelli uważa, że przypomina egipski grobowiec, za to mieszkańcy Cannes nazywają go po prostu bunkrem. Ma 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, widzowie mają do dyspozycji 12 sal kinowych, z których największa może pomieścić 2300 osób.

TAGI #Cannes

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.