Blue Moon 2018
Fot. Eastnews
O TYM JEST GŁOŚNO

Już dziś na niebie Blue Moon. To zjawisko trzeba zobaczyć!

Blue Moon to rzadkie zjawisko astronomiczne, które właśnie w 2018, pierwszy raz od 19 lat pojawi się na niebie aż dwa razy. Warto już teraz zaplanować te daty w kalendarzu.

Agata Zych 31 stycznia 2018 14:00
Blue Moon 2018
Fot. Eastnews

Blue Moon to rzadkie zjawisko astronomiczne, które w 2018 pierwszy raz od 19 lat pojawi się na niebie aż dwa razy. Jednocześnie ze zjawiskiem Blue Moon, 31 stycznia dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca. Będzie to zatem bardzo nietypowe zjawisko, tego samego dnia, w tym samym czasie przypadnie zjawisko niebieskiego księżyca oraz całkowitego zaćmienia. Taka sytuacja zdarza się pierwszy raz od 150 lat.

 

Co to jest zjawisko Blue Moon?

 

Niebieski Księżyc jest drugą pełnią w ciągu jednego miesiąca. Ostatni raz pojawił się 31 lipca 2015 roku. Ma miejsce średnio co 2-3 lata. Jednak w tym roku, po raz pierwszy od 19 lat, zdarzy się na niebie aż dwa razy! Pierwszy Blue Moon zobaczymy już 31 stycznia, czyli właśnie dziś. Czy tej nocy tarcza księżyca będzie mieć turkusowy kolor?

Przeczytaj również: Blue Monday. Kto wymyślił najbardziej depresyjny dzień w roku?

Czy rzeczywiście księżyc ma wtedy niebiesko-turkusowy kolor?

Niestety, zjawisko jest niebieskie tylko z nazwy, dla podkreślenia jego wyjątkowości. Tak naprawdę, trudno jest dostrzec jego niebieski odcień, ale to nie oznacza że nie zauważymy zmiany, oczywiście na niebie wydarzy się coś interesującego. W ostatni dzień stycznia, czyli 31 dnia miesiąca dojdzie do zaćmienia księżyca, które potrwa półtorej godziny. Zjawisko będzie można podziwiać po zachodzie słońca, w godzinach wieczornych. Za to 30 stycznia na niebie pojawi się Super Moon.

Co to jest Super Moon?

Zjawisko Super Moon pojawi się na niebie 30 stycznia 2018. Oznacza, że księżyc osiągnie pełną tarczę na dzień przed pełnią. Nawet NASA nie potrafi tego wytłumaczyć.


 

Kiedy po raz drugi będzie można obserwować na niebie Niebieski Księżyc?

Blue Moon po raz drugi na niebie w 2018 roku, pojawi się 31 marca. Czyli dwa miesiące później, jeśli nie uda Wam się zobaczyć tego zjawiska w styczniu, możecie zatem zaobserwować go w marcu 2018.


 

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.