Reykjavik mn
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

Odkryj piękno Reykiaviku, miasta elfów 

Czy Islandczycy wierzą w magiczne istoty?

Aleksandra Trendak 11 sierpnia 2022 18:30
Reykjavik mn
Fot. Adobe Stock

Rejkiawik to stolica i największe miasto na Islandii, mimo że turystyczne centrum nie zajmuje zbyt rozległego obszaru, może pochwalić się wieloma ciekawymi atrakcjami i niezwykłymi historiami. Na turystów czekają liczne muzea, parki, historyczne centrum, murale oraz... Elfy! Odkryj Reykiavik, stolicę Islandii, skrywającą wiele tajemnic. 

PRZECZYTAJ O: Wakacje w pojedynkę, czyli jak odnaleźć spokój i harmonię?

Reykjavik
Fot. Adobe Stock

Historia Reykiaviku 

Założyciel miasta według “Księgi o zasiedleniu” był Ingolf Arnarson, który wraz z rodziną i niewolnikami osiedlił się w 874 roku i jako pierwszy zaczął używać nazwy Reykjavik, co oznaczało “dymiącą zatokę”. Początek stołecznej roli zaczął się wraz z działalnością kupca Skuliego Magnussona, który był jednym z rdzennych mieszkańców, wybudował kilka manufaktur i tym samym wpłynął znacząco na rozwój miasta. W 1786 roku Reykiavik uzyskał prawa miejskie co przyspiszyło jego rozwój urbanistyczny. Mimo odrębności tutejszego rządu w wielu sprawach uznawano zwierzchność Danii, co doprowadziło do niebezpiecznej sytuacji w 1940 roku, kiedy została zajęta przez wojska niemieckie. Z tego powodu, aby uniknąć zagrożenia, wyspę zajęli Brytyjczycy, a potem Amerykanie, których wojska zostały na Islandii do 1947 roku, które powróziły w 1949 roku i do dziś stacjonują na południe od stolicy Keflavíku. Współcześnie Reykiavik jest ważnym ośrodkiem turystycznym, w którym działa wiele placówek kulturowych, klubów nocnych, dyskotek oraz restauracji.  

Plan zwiedzania Reykiaviku 

Islandia to wspaniały kraj, który wydaje się być na oazą spokoju na uboczu. Oto kilka atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć w czasie pobytu w tym mieście! 

Skansen Arbaer 

Prezentuje on codzienne życie mieszkańców Islandii w XIX i XX wieku. Wizyta w nim jest ciekawym doświadczeniem ze względu na bogatą ścieżkę edukacyjną, która prezentuje okoł trzydzieści zabytkowych budynków i domów, do których można wejść i obejrzeć ich wystrój. Skansen nie tylko pokazuje różnice między współczesnością, a realiami XIX wieku, ale też uderzające różnice między standardami życia ubogich ludzi na wsi, a bogatych w mieście. Budynki jakie można tam zobaczyć, to między innymi szkoła, kuźnia, kurnik, spichlerz, kościół i warsztat samochodowy. Z bliska można przyjrzeć się szybowi wiertniczemu, który był sprowadzony na Islandię w celu poszukiwania złota, a finalnie wykorzystywano go do odwiertów gorącej wody geotermalnej. Świetna propozycja zwiedzania, na którą warto poświęcić około dwóch/trzech godzin. 

Reykjavik
Fot. Adobe Stock

Muzeum Perlan 

Perlan wyróżnia się ciekawą architekturą, gdyż budynek stoi na szczycie sześciu zbiorników, które w sumie przechowują 24 miliony litrów gorącej wody. Nocą oświetlają je reflektory, aby cała konstrukcja była dobrze widoczna z daleka. Projekt budynku stworzył w 1991 roku Ingimundur Sveinsson. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych wystaw, które obrazują geologię oraz fanę i florę Islandii. Dzięki temu miejscu w ciekawy i interaktywny sposób poznacie sekrety niezwykłej przyrody Islandii. 

Muzeum Narodowe Islandii 

Jest to największa placówka poświęcona przybliżeniu historii osadnictwa, narodu i kraju na Islandii. Nie jest to aż tak duże muzeum jak chociażby Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, ale zdecydowanie jego zbiory, które składają się z 2000 obiektów są fascynujące. Wszystkie wystawy są ułożone chronologicznie i przeprowadzają odwiedzających przez całą historię wyspy, od pierwszych wikingów, którzy się na niej znaleźli, po współczesne osiągnięcia przemysłowe Islandii. Można tu też zobaczyć bardzo ciekawą kolekcję obrazów sakralnych pochodzących z islandzkich kościołów oraz wiele historycznych przedmiotów codziennego użytku, jak narzędzia i łodzie. Na obejrzenie całego muzeum warto poświęcić około dwie/ trzy godziny. 

Saga Museum 

Saga Museum koncentruje się wokół odtwarzaniu i obrazowaniu historii, podań i legend z tradycyjnych islandzkich sag. Nie znajdziemy tutaj za bardzo historycznych przedmiotów, ale za to zobaczymy w jaki sposób żyli ludzie dawnej Islandii, poznamy tutejsze mity i legendy, które odnoszą się do pierwszych osadników. Przedstawione są tu także kluczowe momenty w historii Islandii, które zdeterminowały losy narodu. Obecnie wystawa posiada aż siedemnaście stanowisk przedstawiających poszczególne wydarzenia, historyczne lub mitologiczne oraz postacie z nimi związane. Świetne miejsce, które poszerza naszą wiedzę na temat wyspy i uruchamia wyobraźnię. 

Kościół Hallgrímskirkja 

Jest to najbardziej rozpoznawalny kościół na całej Islandii. Ma 74,5 metra wysokości i jest najwyższym budynkiem na wyspie. Piękno tego kościoła leży w fakcie, że jest klasycznie islandzki, a wyjątkowym czyni go protestancka prostota, sześciokątne kolumny bazaltowe oraz kształt młota, inspirowany atrybutem boga piorunów.  

Reykjavik
Fot. Adobe Stock

Pomnik Sólfar 

Autor pomnika, Jón Gunnar chciał za jego pomocą pokazać przyciągającą moc przyrody, pragnienie odkrywania i potrzebę poruszania się naprzód. Rzeźba wygląda jak pomost między krainą jawy i snu. Jej konstrukcja i kształt robią ogromne wrażenie, dlatego zdecydowanie warto zobaczyć ją na żywo. 

Reykjavik
Fot. Adobe Stock

Islandzka wiara w elfy 

Islandczycy to niezwykły naród, który wierzy w elfy, które mieszkają pod głazami i lawą. Odwiedzając Islandię można zobaczyć wiele małych domków, które mieszkańcy budują właśnie dla swoich mistycznych przyjaciół. Bardzo często można też spotkać się z tym, że drogi są bardzo kręte i naokoło, aby ominąć siedliska elfów. Islandczycy kultywują także tradycję palenia noworocznych ognisk, przy których zbierają się tłumnie, aby śpiewać piosenki o mistycznych postaciach. Jest to obrzęd związany z legendą, która głosi, że właśnie w tym czasie “ukryci ludzie” wychodzą ze swoich kryjówek, aby przenieść się w inne miejsce i istnieje wtedy szansa, aby zobaczyć na własne oczy elfy. Światło ognia, które Islandczycy wtedy rozpalają ma ułatwić istotom podróż. Kolejną ciekawostką związaną z wiarą w elfy na Islandii jest Álfaskólinn - szkoła elfów mieszcząca się w Reykiaviku. Można się w niej nauczyć odróżniania aż trzynastu rodzajów elfów, poznać ich zwyczaje oraz inne magiczne istoty jak trolle, krasnoludy czy ogry. Po zakończeniu pięciogodzinnego kursu, każdy uczestnik jest zapraszany na spacer w poszukiwaniu elfów. Nie trzeba zdawać żadnego egzaminu, dostaje się za to certyfikat i poczęstunek w postaci naleśników i kubka kawy. Jendak czy naprawdę Islandczycy wierzą w elfy? Odpowiedź brzmi – nie. Nie zaprzeczają oni jednak możliwości ich istnienia, są pełni szacunku do tradycji i mitów. 

Co warto zjeść w Reykiaviku? 

Tradycja islandzka kuchnia składa się przede wszystkim z ryb - głównie suszonych lub kiszonych. Kiedyś na Islandii bardzo popularne było mięso fok i wielorybów, ale dzisiaj jest ono rzadkością. Większość tradycyjnych dań ma specyficzny smak i aromat. Do najpopularniejszych należą: 

  • Baranie jądra 
  • Zupa z jagnięciny 
  • Rybna potrwka Plokkifiskur 
  • Gotowany barani łeb 
  • Sfermentowany rekin (to zdecydowanie danie dla odważnych) 
  • Panierowane języki dorsza 

Jest to zdecydowanie kuchnia dla odważnych, dlatego będąc w restauracji warto najpierw zamówić jedno danie na kilka osób, aby spróbować i zobaczyć, czy przypadnie nam do gustu, a następnie domówić kolejne porcje.  

 

Islandia to przepiękna wyspa, obfitująca w przepiękne zabytki i widoki, gdzie mieszkańcy są szalenie przyjaźni. Jeśli chcesz zobaczyć zorzę na własne oczy lub wybuch wulkany, z którego magma wypływa i niszczy wszystko na swojej drodze, zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę i zatrzymać w stolicy, czyli Reykiaviku.   

Reykjavik
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…