Zobacz przepisy
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA

Dieta Bantinga – to najmodniejszy trend żywieniowy w 2020 roku?

Poznaj jej tajniki!

Marta Baran 9 marca 2020 17:30
Zobacz przepisy
Fot. STOCK ADOBE

Początek marca to idealny czas na wprowadzanie diety, która pomoże przygotować się na okres wakacyjny. Wszyscy jednak wiem, że wdrażanie nowych przyzwyczajeń żywieniowych może być trudne – jednak nie musi tak być! W ostatnim czasie zrobiło się głośno o niskowęglowodanowej diecie Bantinga, która powstała JUŻ w 1864 roku. Jakie są jej główne założenia oraz jak stosować ją tak, aby przynosiła satysfakcjonujące efekty? Koniecznie czytajcie dalej!

William Banting jest autorem diety, która początkowo była dedykowana osobom, które zmagają się z otyłością. To, na czym się opiera, zostało opisane w 23–stronicowej broszurze, pozwalając schudnąć nawet 16 kg w 38 tygodni. Z czasem, gdy książka cieszyła się coraz większą popularnością, powstało kolejne wydanie – jeszcze bardziej wnikliwe, z komentarzami lekarzy.

Autor w lekturze dzieli się, jak udało mu się schudnąć w zaledwie 9 miesięcy bez efektu jo–jo, nie fundując sobie przy tym rozstępów. Oprócz szybkiej utraty wagi mężczyzna zauważył znaczną poprawę samopoczucia – dieta dodała mu lekkości, miał lepszą jakość snu, a ponadto poprawił się jego słuch oraz wzrok.

Dieta Bantinga – zasady

Jak opisuje Banting w swojej książce dziennie należy spożywać cztery posiłki unikając przy tym chleba, masła, mleka, cukru, piwa oraz warzyw z dużą ilością skrobi (ziemniaki, buraki, pasternak, marchew oraz rzepa). W diecie nie powinno zabraknąć za to tłustych ryb oraz różnych rodzajów mięs (tj. wołowinę, drób, dziczyznę, baraninę). Jednak przede wszystkim dieta powinna bazować na warzywach. Głównie chodzi to o dobieranie składników, które są pełne witamin i minerałów, zmniejszając liczbę spożywania węglowodanów do minimum.

Koniecznie zobacz listę ważnych produktów, jakich nie powinno zabraknąć w diecie Bantinga:

Produkty z białkiem zwierzęcym: jajka, drób, czerwone mięso, naturalne wędliny, owoce morza

Warzywa: kalafior, sałata, awokado, kapusta kiszona, pomidory, cebula, dynia, szparagi, oliwki

Tłuszcze: olej makadamia, olej z awokado, oliwa z oliwek, nasiona lnu, ziarna słonecznika, orzeszki piniowe, nasiona dyni, orzechy pekan.

Dieta Bantinga, a wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny to ważny aspekt podczas stosowania diety – dzięki temu można poprawić jakość swojego życia, a ponadto efekty diety będą szybciej widoczne. Mimo to, w diecie Bantinga sport nie został uwzględniony, prawdopodobnie ma to związek z wiekiem autora – był już na emeryturze, gdy przeszedł na zdrowsze nawyki żywieniowe.

Jednak obecnie wysiłek fizyczny gra tak ważną rolę w życiu każdego z nas, że powinien stać się rutyną. Siłownia, basen, a może domowe zacisze, w którym można praktykować jogę? Bez względu na to, na którą formę aktywności postawisz, idealnie będzie ona współgrać z dietą przynosząc jeszcze bardziej spektakularne efekty. 

Poznaj szczegóły
Fot. STOCK ADOBE

Zobacz przepisy
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.