Billie Eilish
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Alternatywka” Młodzieżowym Słowem Roku 2019! Co to oznacza?

Na podium „jesieniara” i „eluwina”

Paulina Filipowicz 6 grudnia 2019 14:25
Billie Eilish
Fot. East News

Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2019! Państwowe Wydawnictwo Naukowe na podstawie liczby oddanych głosów zadecydowało, że słowem roku 2019 będzie rzeczownik "alternatywka". Do popularności tego zwrotu zdecydowanie przyczyniła się popularność wokalistki Billie Eilish, która ma dopiero 17 lat, ale już teraz jest uznawana za jedno z największych objawień ostatnich lat. Drugie miejsce zajął rzeczownik "jesieniara", określający miłośników jesieni. Trzecie miejsce zajął rzeczownik "eluwina" – powitanie, efekt przekształcenia słowa "elo". W bieżącym roku w plebiscycie zagłosowało ponad 41 tysięcy osób. Co oznaczają popularne słowa?

Co oznacza "alternatywka"?

Popularność "alternatywki" bezsprzecznie związana jest z modą na „alternatywny” wygląd w głównych nurtach muzyki pop – choćby z postacią Billie Eilish. Kim jest "alternatywka"? Na stronie internetowej sjp.pwn.pl czytamy, że jest to: "dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu". Słowo doczekało się nawet przeciwieństwa (konserwatywka) i męskich odpowiedników (alternator, alternatyw). Drugie miejsce w plebiscycie należy do "jesieniary". To osoba uwielbiająca jesienną aurę, która uwielbia bezkarnie spędzać długie wieczory pod kocem i w towarzystwie dobrej lektury. Brązowy medal należy do słowa "eluwina", które nawiązuje do powitań elo czy eluwa. Za jego rozprzestrzenienie się w slangu odpowiada młody youtuber Kacper Błoński. W jednym ze swoich najpopularniejszych filmów śpiewa: Eluwina, tak każdy dzień się zaczyna / Eluwina dla matki, ojca, córki, syna. Teledysk do jego popularnego klipu obejrzało już prawie szesnaście milionów użytkowników.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@freakcityla @blohsh out now

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@vogueaustralia

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.