Kobieta z domu Netflix recenzja
Fot. mat. pras. Netflix
O TYM SIĘ MÓWI

„Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie”: kontrowersyjny pastisz kryminału

Recenzujemy hitowy serial Netflixa. Do czego nawiązuje?

Redakcja VIVA! 9 lutego 2022 16:29
Kobieta z domu Netflix recenzja
Fot. mat. pras. Netflix

Serial, który przyprawia o zawrót głowy od samej próby zapamiętania jego tytułu. Zaskakująco, najnowszy serial oryginalny serwisu streamingowego Netflix od dnia premiery nie opuszcza listy najchętniej oglądanych tytułów. Przy tym wzbudza kontrowersje, a widz z minuty na minutę zastanawia się, co właściwie ogląda.

ZOBACZ: Najciekawsze premiery filmów na Netflixie w 2022 roku

Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie - co to za gatunek?

Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie to pastisz gatunku kryminalnego domestic noir. Zgodnie z definicją pastiszu otrzymujemy w serialu zagęszczenie wątków fabularnych oraz ich przesadne wyeksponowanie doprowadzone wręcz do absurdu. Przy czym, w odróżnieniu od parodii, nie służy to wyśmianiu gatunku, a całościowemu spojrzeniu na główne elementy gatunkowe. Sam tytuł naprowadza nas na skojarzenie z filmem Kobieta w oknie z Amy Adams w roli tytułowej.

CZYTAJ TEŻ: "Bridgertonowie 2" - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym sezonie popularnego serialu Netflixa

Anna, odtwarzana przez Kristen Bell, jest malarką pracującą w domu. Jednak po trudnych doświadczeniach nie znajduje inspiracji do tworzenia. Główna bohaterka prześmiewczej Kobiety z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie ma wiele cech zaczerpniętych od oryginalnej, filmowej Anny. Stąd nawiązanie do picia wina z olbrzymich kieliszków i wypunktowanie nadużywania leków w połączeniu z alkoholem. Dodatkowo, obie bohaterki przeżyły traumę związaną z utratą bliskiej osoby i mają pewne zaburzenie psychiczne: u serialowej Anny jest to lęk przed deszczem. Przy tym obserwujemy ją pogrążoną w samotności, żałobie i znudzeniu, które zostają przerwane przeprowadzką przystojnego sąsiada Neil’a – w tej roli Tom Riley – wraz z córką Emmą.

Kobieta z domu Netflix recenzja
Fot. mat. pras. Netflix

Czy to była wina wina?

Oglądając Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie trzeba być widzem wyjątkowo uważnym, bo twórcy zostawiają nam drobne wskazówki w trakcie seansu albo pozostawiają pewne wizualne smaczki. Anna szybko dowiaduje się, że sąsiad z domu naprzeciwko, którym się szczerze zauroczyła, jednak jest zajęty (o czym zapomniał jej wspomnieć podczas pierwszej, zapoznawczej kolacji). Obserwując jego dom wieczorami spostrzega w pewnym momencie, że wybranka Neila została zamordowana. Tutaj zaczyna się jej domorosłe śledztwo, a widz zastanawia się, co jest jawą a co halucynacją. Twórcy nie ułatwiają tego zadania i cały czas umiejętnie bawię się oczekiwaniami widzów. Napis na nagrobku córki za każdym razem brzmi inaczej. Jedyne, co się z czasem dowiadujemy to to, że córka Anny zginęła w tragicznych okolicznościach zjedzona przez kanibala podczas wizyty w pracy ojca (ten jest psychiatrą pracującym z wysoko niebezpiecznymi kryminalistami). Rozmiar przyrządzanej zapiekanki z kurczaka jest większy z odcinka na odcinek. Kristen Bell w jednym z wywiadów zażartowała nawet, że danie powinno mieć swoją własną garderobę!

Kobieta z domu Netflix recenzja
Fot. mat. pras. Netflix

ZABACZ WIĘCEJ: Ranking najlepszych seriali roku 2021!

I tutaj właśnie pojawia się problem większości widzów. Nie wiedzą, czy traktować serial jak komedię, kryminał czy dramat. To serial dla osób, które wychwycą liczne nawiązania popkulturowe. Od wspomnianego filmu Netflixa z 2021 roku, przez takie seriale jak Mindhunter, Dobre Miejsce, Już nie żyjesz, kończąc na takich produkcjach jak Kobieta z pociągu czy Okno na podwórze Alfreda Hitchcocka. Jak widać, jest tego całkiem sporo, a każda z inspiracji została umiejętnie wpleciona w najnowszą propozycję Netflixa.

Kobieta z domu Netflix recenzja
Fot. mat. pras. Netflix

Aby nie spoilerować, napiszę tylko, że rozwiązanie zagadki kryminalnej w finale może dać satysfakcję. Z drugiej strony w ostry sposób komentuje pokazywanie konkretnego typu osoby w roli zabójcy. Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie to interesująca porcja rozrywki dla osób, które odrobiły lekcje z popkultury. A przy okazji niezły tongue twister dla tych, którzy nie przywykli do nazw filmów i seriali dłuższych niż tylko dwa słowa. 

Recenzja: Anna Daniel

Trailer serialu Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie zobaczycie poniżej: 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.