Japonia
Fot. Canva
PODRÓŻE

Sakura, czyli japoński fenomen kwitnącej Wiśni!

Dowiedz się więcej o święcie Hanami i japońskich tradycjach

Barbara Łubko 12 marca 2022 13:42
Japonia
Fot. Canva

Przełom marca i kwietnia jest najpiękniejszym czasem w Japonii. To właśnie wtedy zakwita narodowy symbol tego kraju - wiśnia (sakura), a Japonia nazywana jest przecież Krajem Kwitnącej Wiśni! W tym okresie odbywa się także tradycyjne japońskie święto Hanami, podczas którego Japończycy hucznie ucztują, podziwiając jednocześnie piękno kwitnących kwiatów wiśni. Niezwykłe przywiązanie do tej tradycji obrazuje fakt, że powstało nawet przysłowie związane z Hanami „lepsze dango od kwiatów” (odnosi się akurat do osób, które wolą pić sake i lokalne piwo niż podziwiać kwitnące wiśniowe drzewa). Jako że okres kwitnienia wiśni w Japonii zbliża się wielkimi krokami, przedstawiamy Wam kilka faktów o Sakurze - mamy nadzieję, że przybliżą Wam nieco kulturę Japonii.

ZOBACZ TEŻ: Kiedyś był obiektem krytyki, dziś jest podziwiany... oto zamek Neuschwanstein!

Kwiat wiśni od stuleci stanowi symbol Japonii, z którym utożsamiają się jej mieszkańcy.

Drzewa wiśniowe sadzone są dosłownie wszędzie, a w parkach znajdziecie nawet kilka tysięcy wiśni. Nic więc dziwnego, że czas w którym drzewa te zakwitają jest najpiękniejszym okresem w Japonii.

Ulotna natura życia

Motyw Sakury znajdziecie na wielu elementach takich jak zastawa stołowa, artykuły do pisania, kimona czy pościele. Jest on również wszechobecny w sztuce - powstało na ten temat wiele pieśni ludowych oraz poezji. Symbol kwitnącej wiśni stanowi również metaforę ulotnej natury życia, które podobnie jak kwiat Wiśni jest krótkotrwałe, ale zarazem piękne. Motyw ten pozostaje nadal aktualny na przykład w mandze i anime.

Odmiany drzew wiśniowych

Istnieje wiele odmian wiśni. Do najpopularniejszych należą takie jak: yama – zakura (posiada bladoróżowe, cienkie płatki), shidare - zakura (inaczej płacząca wiśnia) czy yae – zakura (charakteryzuje się dużymi, różowymi płatkami). Japończycy pokochali najbardziej Somei Yoshino - jest to drzewo o drobnych, białych kwiatach, które bardzo szybko opadają, jeszcze zanim rozwiną się liście, dlatego Wiśnia wydaje się całkowicie biała. Odmiana ta jest powszechnie kojarzona z kwitnącą wiśnią.

Święto Hanami

Święto Hanami jest jednym z najważniejszych wydarzeń Japończyków, które (podobnie jak Sakura) odbywa się w duchu piękna, zadowolenia z życia, ale z pełną świadomością jego ulotności.  Świętowanie polega na urządzaniu wielkich pikników wraz z rodziną i przyjaciółmi podczas których można zjeść typowo japońskie dania oraz przysmaki. Oczywiście główną atrakcją pikniku jest podziwianie przepięknych kwiatów kwitnącej wiśni.

CZYTAJ TEŻ: Odkrywając miasto widmo: co trzeba wiedzieć o Czarnobylu?

Jeśli marzycie o przeżyciu japońskiego święta, szczególnie polecamy Wam Yozakurę, czyli oglądanie kwiatów wiśni nocą. Wrażenia niezapomniane! 

Japonia
Fot. Adobe Stock
Japonia
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.